O cvičení a chudnutí existuje mnoho článkov a štúdií, ktoré si často protirečia. Nájsť dôveryhodné zdroje, ale aj dobrého osobného trénera alebo dietológa je náročné, ľahko sa však dá podľahnúť aj kultu dokonalého tela.
O tom, koľko a ako efektívne cvičiť pre svoje zdravie, o chudnutí v Extrémnych premenách, ale aj o vzdelávaní detí, hovorí v rozhovore pre SME tréner Maroš Molnár.
Tento rozhovor asi budú čítať ľudia, ktorí nie sú vrcholoví športovci. Aká je norma na športovanie, aby bol človek zdravý?
Veľa ľudí sa pýta, čo je norma, aby som bol zdravý, ale to sa nedá presne povedať. Keď budem cvičiť desať minút denne, budem zdravý, ale čo ak budem cvičiť až hodinu? Budem mega zdravý?
Mali by ste cvičiť toľko, aby ste sa cítili dobre. Sú situácie, keď môžete odcvičiť desať minút a v tom danom dni vám to neuveriteľne pomôže, ak máte ťažký deň. Niekedy ten deň nie je až taký nabitý a môžete si dovoliť aj jednu či dve hodiny na bicykli a cítite sa super.
Sú rôzne štúdie. Niekedy sa tvrdilo, že 30 minút denne vám zaručí zdravie. Iné štúdie vám budú tvrdiť, že potrebujete hodinu alebo 75 minút. Niektoré zasa, že urobiť denne päťtisíc krokov nestačí, no 10-tisíc je dobre. Potom sa niekde dočítam, že už treba 15-tisíc krokov. Myslím si, že nezáleží na tom, či cvičíte 15 minút, alebo hodinu, všetko sa ráta. Všetko je lepšie ako nula.
Maroš Molnár
- vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského,
- spolupracuje s elitnými športovcami,
- v rokoch 2006 až 2009 robil kondičného trénera aj Dominike Cibulkovej,
- v súčasnosti je aj hlavným trénerom v relácii Extrémne premeny.
Čo je podľa vás zdravé športovanie? Ak nechceme tehličky na bruchu, ale chceme znížiť riziko infarktu, obezity alebo cukrovky. Ako by taký bežný režim mal vyzerať?
Ja si myslím, že cvičiť trikrát do týždňa je minimum, ak sa človek chce niekam posunúť. To už viete cvičiť systematicky, nastaviť si nejaký cieľ a posúvať sa.