BRATISLAVA. Spolupráca pri evakuácii afganských občanov z Kábulu dokázala, že Slovensko má v Českej republike dobrého suseda a blízkeho partnera.
Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS), ktorý v utorok 7. septembra prijal delegáciu Výboru pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť Senátu Parlamentu Českej republiky vedenú predsedom Pavlom Fischerom.
Ako informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, českí senátori absolvujú pracovnú cestu na Slovensku na pozvanie Národnej rady.
Vývoj je nepredvídateľný
Šéf slovenskej diplomacie ocenil tradične nadštandardné a blízke vzťahy medzi Slovenskom a Českom na vládnej i parlamentnej úrovni. Zároveň sa poďakoval za spoluprácu pri evakuácii štyroch afganských občanov z Kábulu na palube českého vojenského špeciálu. Práve situácia v Afganistane a jej dôsledky pre medzinárodné spoločenstvo boli jednou z hlavných tém rozhovoru.
„Budúci vývoj v Afganistane je síce ťažko predvídateľný, naše základné očakávania sa však nemenia – stabilný Afganistan, inkluzívna vláda ponúkajúca svojim obyvateľom bezpečnosť a prosperitu, dodržiavanie ľudských práv a slobôd, ochrana menšín a zabránenie tomu, aby teroristi z územia Afganistanu ohrozovali našu bezpečnosť,“ zdôraznil Korčok.

Spolupráca krajín
Česká aj slovenská strana vyzdvihli kontakty na bilaterálnej i regionálnej úrovni za účelom výmeny informácií, skúseností i koordinácie opatrení v boji s pandémiou COVID-19. Podľa nich sa v lete v Európskej únii dokázal relatívne dobre udržať transparentný a predvídateľný pohyb osôb cez hranice vnútri EÚ a koordinovať vstupy občanov tretích krajín do EÚ vzhľadom na vonkajšie hrozby nových variantov. Poukázali aj na pokračujúcu významnú úlohu regionálnej spolupráce v rámci V4.
„Spolupráca so susedmi v regióne ostáva kľúčom k úspešnej zahraničnej politike a Vyšehradská spolupráca v nej zohráva dôležitú úlohu. Slovensko bude pokračovať v aktívnej a konštruktívnej úlohe v regionálnom rozmere a využívať ju čo najlepšie. To platí aj vo vzťahu k úradujúcemu maďarskému predsedníctvu,“ dodal Korčok.
Debata sa dotkla aj aktuálneho stavu integrácie krajín západného Balkánu do EÚ. „Vidím priestor na širšiu spoluprácu parlamentov s partnermi na západnom Balkáne – príliš často vidíme bojkot parlamentných volieb či práce parlamentu,“ skonštatoval slovenský minister. S hosťami z ČR diskutovali aj o súčasnom postavení Číny a Ruska na medzinárodnej scéne či perspektívy Východného partnerstva.