SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Sulík chce Kolíkovú na ministerstve, Šeliga a Žitňanská podľa Remišovej ostávajú (minúta po minúte)

Kolíkovci opúšťajú Za ľudí, posilnia klub SaS.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie vo vládnej koalícii a strane Za ľudí sme sledovali minútu po minúte:

Súvisiaci článok Rozkol v Za ľudí mení sily v parlamente, ministerky sa zrejme nezmenia Čítajte 

18:37 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

18:29 Ekonomický expert Tomáš Meravý kritizuje Andreja Kisku za to, že pri vzniku strany Za ľudí jej požičal peniaze s trojpercentným úrokom. Na pôžičke strane podľa Meravého zarobil takmer 30-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Meravý tiež tvrdí, že urobil v strane interný audit, ktorý podľa neho dokazuje, že za bývalého vedenia si úzka skupinka ľudí urobila zo strany "zlatú baňu".

18:19 Juraj Šeliga a Jana Žitňanská ostávajú v strane Za ľudí, hovorí Remišová. Na spoločnej tlačovke chýbajú.

18:14 Remišová tvrdí, že Kolíková jej telefonovala v čase, keď bola na digitálnom summite v Estónku. Kolíková sa s Remišovou o odchode nerozprávala, povedala na tlačovke s tým, že sa jej nemohla dovolať a poslala jej esemesku.

18:10 Predsedníčka Veronika Remišová reaguje na odchod Kolíkovej a skupiny poslancov zo strany Za ľudí. "Považujeme to za zradu," zopakovala o rozkole v strane.

Remišová vraví, že na hodnotách, ktoré "zradili" odídenci, postavia stranu znova na nohy. "Strana Za ľudí ide ďalej," povedala.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

16:35 "Naozaj to bola na pomery slovenskej politiky slušná zostava," povedal o strane Za ľudí jej bývalý poslanec Miroslav Kollár s tým, že v čase jej vzniku by neveril, že sa takmer do roka a do dňa od snemu rozsype.

15:24 Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že ak sa bude situácia v koalícii aj naďalej vyvíjať rovnakým smerom, Smer vyhrá ďalšie voľby.

Fico hovorí, že jedinou cestou pre vládnu koalíciu sú aktuálne predčasné voľby. Myslí si, že neskôr už nebude mať vláda čo zachraňovať.

"Nerozumiem ich filozofii, rozumiem ich filozofii len z pohľadu peňazí. Keby som dnes bol v ich koži a pozeral sa na vývoj v krajine, tak by som prijal rozhodnutie: Poďme zachrániť ruiny. Hovorím o ruinách vládnej koalície. Zachrániť ruiny koalície môžete len tak, že pristúpite k predčasným parlamentným voľbám," skonštatoval Fico.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kiska nič iné neočakával, odchodu Kolíkovej a poslancov rozumie Čítajte 

14:37 Zakladateľ strany Za ľudí a exprezident Andrej Kiska tvrdí, že z diania v nej sklamaný. "Iný scenár po tom všetkom, čo sa udialo, sa už asi ani nedal očakávať. Verím, že v klube SaS budú mať podmienky preto, aby uplatnili všetci svoj talent, schopnosti a skúsenosti," povedal po odchode ministerky Kolíkovej a šiestich poslancov s tým, že strane Za ľudí praje úspešný reštart.

14:29 "To, čo Veronika Remišová robila so stranou Za ľudí, bol hazard aj so stabilitou koalície," hovorí v rozhovore Vladimíra Marcinková s tým, že Remišová je pre ňu osobným sklamaním a že zakladateľ strany Andrej Kiska rozhodnutie poslancov odísť zo strany chápe.

Súvisiaci článok Marcinková: Remišová je pre mňa osobným sklamaním, Kiska naše rozhodnutie chápe Čítajte 

14:20 Ministerka spravodlivosti Kolíková tvrdí, že vždy cítila podporu premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) a "tak je to aj teraz". Rozdelenie ministerských postov je otázkou dohody koaličných lídrov, reagovala na dohady, či po opustení strany Za ľudí ostane v ministerskom kresle. „Ja nie som koaličný líder. Ja som ministerka spravodlivosti a mojím nadriadeným je premiér," povedala Kolíková.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa nej je teraz dôležité, aby sa koaliční lídri stretli a potvrdili pomery v koalícii. „Vidím to tak, že koaliční lídri sa stretnú a určite nájdu dohodu," povedala.

14:11 Remišová o návrate do OĽaNO neuvažuje, plánuje sa venovať práci v strane Za ľudí, reagovala na vyjadrenie ministra financií a predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča, ktorý povedal, že Remišová nikdy reálne z hnutia OĽaNO nevystúpila.

„Zo strany pána Matoviča to vnímam ako kolegiálne vyjadrenie k situácii, v ktorej sa momentálne strana Za ľudí nachádza," dodala Remišová.

13:50 "Som sklamaný a nahnevaný," hovorí poslanec Juraj Šeliga po rozkole v strane Za ľudí.

"Do poslednej chvíle som sa snažil držať stranu pokope a hľadať kompromis, aby sme aspoň ak už nie priateľsky, tak pragmaticky plniac náš program zostali do konca volebného obdobia spoločne," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Šeliga tvrdí, že spor medzi Remišovou a Kolíkovou "nebol hodnotový alebo programový, ale spor o to, kto bude predsedníčka strany". Poslanec sa chce v priebehu pár dní stretnúť s predsedníctvom strany a vyjasniť si veci.

13:34 OĽaNO považuje koaličnú dohodu za platnú. "Ak chce nejaký koaličný partner otvárať a meniť koaličnú dohodu, svoju požiadavku musí tlmočiť tam, kam sa to patrí - na koaličnej rade," odkázalo hnutie v stanovisku.

13:29 Koalícia podľa strany Hlas ukazuje, že ju nezaujímajú problémy ľudí, ale len moc a vlastné ministerské kreslá.

"Slovensko je na prahu tretej vlny pandémie, ale najdôležitejším problémom vládnej koalície je ministerské kreslo pani Kolíkovej," kritizuje Hlas. Strana opakuje, že jediné riešenie je referendum, a preto vyzýva vládnu koalíciu, aby podporila jeho návrh, ktorý odblokuje referendum v parlamente.

Skryť Vypnúť reklamu

13:07 Vladimír Ledecký si myslí, že zo strany Za ľudí odídu aj ďalší poslanci. Remišovú kritizuje za autokratické riadenie. Strana sa podľa neho odklonila od demokratických princípov. "Skôr sa prikláňala k strane bieloruského typu," povedal.

Súvisiaci článok Ledecký o odchode: Strana sa prikláňala k bieloruskému typu Čítajte 

12:49 Neobsadený post podpredsedu parlamentu patrí podľa Borisa Kollára strane Za ľudí. SaS na neho podľa platnej koaličnej zmluvy nemá nárok, tvrdí.

12:45 Aj keď sa odchod skupiny okolo Kolíkovej zo strany Za ľudí dlho očakával, koalícia o tom, ako bude ďalej fungovať, zatiaľ podľa Kollára nerokovala.

12:38 Kollár hovorí, že zatiaľ platí koaličná dohoda a treba ju dodržiavať. Ak by sa v nej malo niečo meniť, musí sa podľa šéfa Sme rodina otvoriť, ale on nemá potrebu na nej nič meniť. „Nebudem žiadať nikoho odchod, ani pani Kolíkovej, ani pani Remišovej," povedal. "Kým nemáme nič nové, platí toto staré," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Kollár reagoval aj na Sulíkove slová že po prestupe skupiny okolo Kolíkovej do klubu SaS sa z neho stane druhý najsilnejší a strana by mala mať nárok na post predsedu parlamentu, ale nebudú ho požadovať. "Bolo mi veľmi vtipné, keď mi dovolil ostať predsedom parlamentu," okomentoval Kollár vyjadrenie Sulíka.

12:35 Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár reaguje na odchod Kolíkovcov zo Za ľudí. Predseda parlamentu vraví, že konečne po dlhých mesiacoch sa končí "spor o stoličky" v Za ľudí. Kollár tvrdí, že ho rozkol v strane mrzí, želá Remišovej, aby skonsolidovala stranu a pokračovala v plnení programu ďalej. Očakáva tiež, že ministerka Kolíková sa začne naplno venovať svojej agende vo vláde.

11:48 Poslankyňa a šéfka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská sa chce čo najskôr rozprávať s líderkou strany Remišovou aj premiérom Hegerom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nikdy som nezvykla odkazovať svojim kolegom cez médiá alebo sociálne siete a neurobím to tak ani v tejto ťažkej chvíli. Budem sa preto čo najskôr rozprávať s predsedníčkou strany Veronikou Remišovou a o stretnutie som požiadala aj premiéra Hegera a následne o tom budem informovať," povedala Žitňanská.

11:19 "Strana Za ľudí tak, ako som ju poznal a pomáhal zakladať, týmto skončila. Poslanecký klub dnes zanikol (pokiaľ mu OĽaNO nehodí záchranné koleso „pôžičkou“ poslancov). Strana ako taká ho bude zrejme nasledovať do hrobu," reaguje bývalý poslanec Za ľudí Tomáš Valášek na odchod ďalších poslancov zo strany.

11:13 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) považuje vzniknutú situáciu skôr za vyjadrovanie osobných záujmov na úkor záujmov krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

„Aby si niekto nemyslel, že tu teraz budeme hrať nejaké šachy pri vymieňaní si ministerstiev. Budeme sa o tom rozprávať na koaličnej rade a bude tak, ako sa na tom dohodne koalícia," priblížil pred rokovaním vlády Naď.

11:09 Remišová podľa Matoviča z OĽaNO nikdy reálne nevystúpila. "Ona pobudla niekde inde, zablúdila a možno sa niekedy vráti," odpovedal na otázku, či by chcel, aby sa Remišová vrátila.

10:56 Hnutie OĽaNO trvá na tom, že koaličná dohoda platí, reagoval Igor Matovič na Sulíkove slová, že SaS bude žiadať, aby Kolíková ostala ministerkou spravodlivosti.

V koaličnej dohode sú podľa Matoviča odpovede na všetky otázky. „Aj to, ako bol vytvorený ten mechanizmus na prerozdelenie mandátov na vláde,“ dodal.

Matovič tvrdí, že koaliční partneri svoje rozhodnutie neoznámili vopred. Predseda SaS Richard Sulík podľa Matoviča len oznámil, že bude zasadať republiková rada a výstup z nej bude na budúci týždeň. Aj po prepočítaní kresiel v parlamente má SaS podľa Matoviča stále právo len na tri mandáty vo vláde.

Skryť Vypnúť reklamu

„Nie je verejným tajomstvom, že ja ministerke Kolíkovej nedôverujem a myslím si, že spáchala podvod pri prenájme budovy ministerstva spravodlivosti,“ uviedol Matovič.

10:43 Poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský tvrdí, že Kolíková by mala zostať ministerkou.

„Rešpektujem rozhodnutie skupiny poslancov okolo pani ministerky Kolíkovej vstúpiť do poslaneckého klubu SaS. Matematicky to vychádza tak, že ministerkou by mala zostať," povedal Pčolinský s tým, že otázkou ostávajú zmeny koaličnej zmluvy.

"Dnes de facto zanikol poslanecký klub Za ľudí. Názov Za ľudí by mal ísť z koaličnej zmluvy preč,“ dodal. Pčolinský naznačuje, že Remišová by mohla stratiť ministerstvo, keďže v klube Za ľudí ostávajú zatiaľ štyria poslanci. Témou by sa mala podľa poslanca zaoberať koaličná rada.

Skryť Vypnúť reklamu

10:37 Strana Za ľudí bude mať tlačovú besedu k aktuálnej situácii o 18.00 hod.

10:34 Predsedníctvo strany Za ľudí sa stretne budúci týždeň, hlavnou témou bude reštart strany.

Súvisiaci článok Predsedníctvo Za ľudí sa stretne budúci týždeň, rokovať bude o reštarte strany Čítajte 

10:25 Predsedníčka Za ľudí Remišová rozhodnutie Kolíkovej krídla odísť zo Za ľudí nepovažuje za žiadnu novinku, keďže dlhodobo rokovali so stranou SaS. „Vnímam to ako zradu hodnôt, programu a všetkých členov strany Za ľudí," povedala pred rokovaním vlády.

V stanovisku Remišová uviedla, že poslanci z Kolíkovej krídla "dostali od ľudí mandát na presadzovanie programu strany Za ľudí, nie programu neoliberálnej ideológie do všetkých aspektov života spoločnosti".

10:22 S platformou Za spravodlivé Slovensko bude spolupracovať aj bývalý Remišovej štátny tajomník Marek Antal.

Skryť Vypnúť reklamu

09:48 Kolíková bude jedným zo zástupcov klubu SaS na koaličnej rade. Poslanci, ktorí prejdu do klubu SaS budú hlasovať jednotne, slobodne budú môcť hlasovať za istých okolností, povedal Sulík.

9:34 S Kolíkovej platformou bude spolupracovať aj bývalá štátna tajomníčka na ministerstve kultúry Zuzana Kumanová, ktorú Remišová nechala vymeniť na konci augusta.

Súvisiaci článok Odvolaná Kumanová: Je smutné, že za 30 rokov som bola prvá a jediná Rómka v exekutíve Čítajte 

9:30 Miesto podpredsedu parlamentu po Jurajovi Šeligovi je stále neobsadené. Sulík povedal, že s Kolíkovej platformou sa dohodli , že ak by tento post obsadzovala SaS, kandidátom bude Tomáš Lehotský.

9:20 Kolíková zatiaľ nevie nič o tom, že by Juraj Šeliga a Jana Žitňanská odchádzali zo strany Za ľudí.

9:15 Kolíková s predsedníčkou strany Za ľudí Remišovou o odchode nehovorila, nepodarilo sa jej dovolať. Sulík sa o odchode poslencov zo Za ľudí do klubu SaS hovoril s premiérom Eduardom Hegerom, šéfom Sme rodina Borisom Kollárom aj s Veronikou Remišovou.

Skryť Vypnúť reklamu

9:08 Pnutie v strane Za ľudí podľa predsedu SaS Richarda Sulíka ohrozovalo stabilitu vlády.

"Výrazne zvyšujeme šance, že táto koalícia dokončí volebné obdobie," povedal na spoločnej tlačovke. Sulík hovorí, že zásadnou požiadavkou strany je, aby Kolíková ostala ministerkou spravodlivosti. SaS koaličnú zmluvu otvárať nechce.

„Osobne ma veľmi teší, že strana SaS príchodmi nových posíl výrazne posilní svoju odbornosť. Som veľmi rád, že sa tento krok stal a želám si, aby táto spolupráca bola oveľa dlhšia ako len na jedno volebné obdobie," povedal Sulík.

Sulíkova strana si nebude nárokovať nové pozície, napriek tomu, že bude mať druhý najsilnejší poslanecký klub. SaS tiež podporí, aby Remišová bola naďalej ministerkou investícií.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok SaS bude mať druhý najsilnejší klub, nové pozície si nárokovať nechce Čítajte 

9:04 Mária Kolíková a ďalších šesť poslancov odchádza zo strany Za ľudí. Po odchode zo strany vytvoria platformu Za spravodlivé Slovensko. Vstúpia do poslaneckého klubu SaS, ktorý tak bude mať 19 poslancov. Poslanecký klub Za ľudí zanikne. Platforma si chce zachovať ministerstvo spravodlivosti.

„V strane Za ľudí pretrváva dlhodobo napätie. Škodí to samotnej strane, koalícii a v konečnom dôsledku aj celému Slovensku," povedala Mária Kolíková. "K odchodu zo strany sme boli v podstate aj vyzvaní," dodala.

8:55 V prípade, že budú Marcinkovú nasledovať aj ďalší z Kolíkovej frakcie, na stole bude otázka, či nedôjde aj k prerozdeľovaniu vládnych postov. Pre Denník N to naznačil minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO, podľa ktorého slov by Kolíková mohla prísť o ministerstvo spravodlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

„Keď si prepočítate volebné výsledky, strane SaS to matematicky vychádzalo niekde okolo 2,3 ministra, ale majú troch a na úkor OĽaNO. Keby sa aj stalo, že Mária Kolíková prejde so svojou frakciou do klubu SaS, tak by mali mať 3,1 ministra a tri ministerstvá stále majú,“ povedal.

„Mohlo by sa tak stať to, že by Mária Kolíková už nebola ministerkou a ministerstvo spravodlivosti by matematicky mohlo pripadnúť OĽaNO. Nechcem tým nič prejudikovať, lebo ani nevieme, či vstúpia do klubu SaS. Najradšej by sme boli, keby Za ľudí zostali spolu.“

8:28 Vladimíra Marcinková vystupuje zo strany Za ľudí. Oznámila to vo svojom profile na sociálnej sieti ešte pred tlačovkou Kolíkovej so SaS.

Marcinková napísala, že stranu "uniesli ľudia, ktorých hodnoty sa od tých, na ktorých sme stranu zakladali, veľmi líšia".

Poslankyňa tiež naznačila, že vládnu koalíciu bude naďalej podporovať.

8:25 Podľa informácií aktuality.sk by v prípade odchodu Kolíkovej frakcie opustili stranu aj Juraj Šeliga a Jana Žitňanská, ktorí nepatria do ani jednej zo znepriatelených skupín. Nepridali by sa však k nikomu a v parlamente by pôsobili ako nezaradení poslanci a podporovali by vládu Eduarda Hegera.

8:15 Sulík v relácii Face to face portálu Refresher.sk priznal, že s Kolíkovou je dlhodobo v kontakte. "Má totožný alebo veľmi podobný svetonázor ako napríklad ja, je to liberálka," povedal s tým, že by ju v SaS privítal.

"Bola by vítaná, áno," odpovedal.

08:00 Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková ohlásila na 9:00 tlačovú konferenciu spolu so stranou SaS. Okrem Kolíkovej na nej budú šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík či predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

O prestupe Kolíkovej a jej podporovateľov do SaS sa v zákulisí šepká už dlhšie po tom, ako sa vystupňoval spor jej frakcie so šéfkou Za ľudí Veronikou Remišovou. Tá naposledy koncom augusta navrhla pozastaviť výkon práv skupine funkcionárov okolo Kolíkovej.

Súvisiaci článok Remišová navrhne pozastaviť výkon práv Kolíkovej frakcii Čítajte 

Prípadný odchod by sa týkal zrejme aj ďalších šiestich poslancov, ktorí Kolíkovú podporujú: Michala Luciaka, Mareka Hattasa, Vladimíry Marcinkovej, Vladimíra Ledeckého, Jána Benčíka a Tomáša Lehotského.

Ak by sa tak stalo, znamenalo by to rozpad poslaneckého klubu strany Za ľudí, v ktorom by zostali len štyria poslanci - Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Miriam Šuteková a Alexandra Pivková. Na vytvorenie poslaneckého klubu treba podľa rokovacieho poriadku parlamentu aspoň osem poslancov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 2. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 3. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 4. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 1. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 2. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 3. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 413
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 901
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 507
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 6 517
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 280
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 709
 7. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 3 316
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 857
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 528
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 005
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šieste poschodie stavby na rohu ulíci Vajnorskej a Odbojárov využíval Norbert Bödör na pracovné schôdzky.

Odborníci označili bytovku za zlý výber, keď chce niekto schôdzku utajiť.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Od pondelka bude v čiernej farbe až 24 okresov.


a 1 ďalší 4 h
Obezitologička Adela Penesová.

Obezita je epidémiou 21. storočia.


12 h

Neprehliadnite tiež

V utorok spustilo ministerstvo zdravotníctva očkovanie treťou dávkou proti covidu ľudí nad 55 rokov, pacientov so zníženou imunitou a zdravotníkov. Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 465-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 957 obetí.


a 1 ďalší 3 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu