BRATISLAVA. Slovenská armáda bude modernejšia.
Vláda na svojom stredajšom rokovaní odobrila nákup 152 kusov pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel.
Celkové odhadované náklady na prvú fázu projektu vyzbrojovania pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel sú približne 1,739 miliardy eur s DPH.
Výrobu prvých vozidiel plánuje rezort obrany na roky 2022 až 2026.
Ministerstvo obrany navrhuje obstarať 131 kusov pásových bojových obrnených vozidiel (cena jedného kusu je 9 629 000 eur), 15 kusov veliteľských pásových bojových obrnených vozidiel (cena jedného kusu je 9 629 000 eur), tri kusy pásových obrnených vozidiel - uvoľňovacie (cena jedného kusu 7 064 000 eur) a tri pásové obrnené vozidlá - dielňa technickej pomoci (cena jedného kusu 6 484 000 eur).
Náklady na logistickú podporu, teda náhradné dielce, trenažéry, dielenské špeciálne prostriedky a kurzy rezort odhaduje na 183 176 000 eur.
Odhadované náklady na muníciu sú 97 247 000 eur a na infraštruktúru 12 miliónov eur.
Aj desiatky kusov vozidiel 8x8
Slovensko nakúpi aj 76 kusov bojových obrnených vozidiel 8x8 za 332,2 milióna eur.
Rezort navrhuje uskutočniť obstaranie techniky na úrovni vláda – vláda. To má predstavovať garanciu hlbšej vojenskej spolupráce, pretože sa netýka iba zmluvného vzťahu s výrobcom, ale aj dlhodobého partnerstva so spojeneckou krajinou vzhľadom k zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie vo svete.
Výsledným stavom prvej fázy obstarania je nákup 76 kusov bojových obrnených vozidiel 8x8 s logistickou podporou, trenažérmi a muníciou. Vyzbrojiť by sa tak mali dva stredné mechanizované prápory.
Sériová výroba vozidiel a ich postupné dodávky sú naplánované na roky 2023 až 2025.
Odhad nákladov na zabezpečenie prvej fázy projektu predstavuje čiastku cca 332 miliónov eur. Cena za jeden kus normálneho typu vozidla by mala byť štyri milióny eur, tých chce vláda nakúpiť 60 kusov.
Odhadovaná suma za jeden kus veliteľského typu bojového obrneného vozidla 8x8 je 4,2 milióna, ktorých by malo mať Slovensko šesť.
Kúpime aj ambulantné typy vozidiel 8x8
Rezort takisto navrhuje obstarať aj 10 kusov ambulantných typov vozidiel 8X8, pričom cena jedného kusu je 3,1 milióna eur.
Celkové náklady na logistickú podporu, teda náhradné dielce, dielenské špeciálne prostriedky, trenažéry a výcvik by mali byť podľa návrhu 15 miliónov eur, rovnako ako aj náklady na muníciu.
Podľa Naďa ide o dôležité rozhodnutie
Podľa Jaroslava Naďa (OĽANO) vláda prijala dôležité strategické rozhodnutie. Očakáva zapojenie veľkého počtu krajín. Deklaroval snahu o čo najväčšiu transparentnosť. Uviedol to počas stredajšieho rokovania vlády.
Bez danej techniky by podľa Naďa nebolo možné naplniť cieľ o využívaní ťažkej mechanizovanej brigády.
"Ideme robiť to, čo nám odporúčajú aj naši spojenci na základe prečítania si našich plánov a stavu ozbrojených síl. Ideme do tej techniky, ktorá je prioritná a nevyhnutná," vyhlásil.
Poznamenal, že nepozná krajinu, ktorá nemá bojové obrnené vozidlá 8x8. So spôsobom nákupu 8x8 začatým bývalou vládou sa podľa svojich slov nestotožnil.
Rozhodnutie vlády ocenil aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniel Zmeko.
"Je to skutočne prvý reálny zásadný krok k vybudovaniu nášho záväzku v rámci kolektívnej obrany. Aktuálny stav prevádzkyschopnosti techniky je už nie zo strednodobého, ale krátkodobého hľadiska neudržateľný. Technika, ktorá má viac rokov ako posádky, ktoré ju obsluhujú, na ktorú je ťažko dostať náhradné diely a ktorá nemá na bojisku požadované spôsobilosti a schopnosť interoperability s partnermi, je v podstate mrhanie zdrojov," skonštatoval.