BRATISLAVA 26. júna (SITA) - Ak prezident podpíše zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý poslanci NR SR schválili pre niekoľkými dňami, ĽS-HZDS obráti na Ústavný súd SR. Uviedol to dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Právna norma totiž podľa neho prináša neprípustnú zmenu procesných pravidiel a pôsobí spätne. Poslanci strany ako jediní nezahlasovali v pléne za zákon. Mečiar za podporou tejto právnej normy vidí blížiace sa parlamentné voľby. "Každý somár hovorí, že mám s tým osobný problém, ale ja ho nemám," vyhlásil ďalej.
Líder ANO Pavol Rusko považuje za chybu, keď vládni poslanci, najmä za SDKÚ, neavizovali dopredu, že budú mať problém s novelou zákona o premávke na pozemných komunikáciách. "My sme hovorili, že s tým problém máme a napokon iba päť poslancov z celého klubu za zákon nehlasovalo," podotkol. Zdôraznil, že liberáli sa kresťanským demokratom za to neospravedlňovali, lebo nemali za čo. "Ocenil som, že premiér k tomu pristúpil veľmi korektne a ospravedlnil sa," poznamenal. K podpore novelizácie tejto právnej normy cez zákon o horskej službe však pristúpi podľa neho ANO len preto, lebo KDH hrozilo, že nebude v parlamente hlasovať. "Podporíme to, lebo sme to sľúbili, ale toto riešenie považujeme za vynútený krok," zdôraznil. Dodal, že aliancia sa ešte bude snažiť vplývať na KDH, aby tento krok zvážilo.
Podpredseda KDH Pavol Minárik označil správanie sa koaličných poslancov, ktorí za novelu nehlasovali, za "absolútne nezodpovedné." Na zákone trvajú podľa neho kresťanskí demokrati preto, lebo "chceme preukázať to, že koalíciu môže porážať opozícia, ale nie porážať sa navzájom a tiež ho považujeme za veľmi dôležitý."
Mečiar vníma situáciu ako "343 vážne varovanie KDH, že vystupuje z vládnej koalície, z ktorej nikdy nevystúpi a vždy tam bude sedieť, lebo túžba po moci je väčšia ako princípy." Hlasovanie o novelizácii zákona o premávke na pozemných komunikáciách cez zákon o horskej službe považuje "za blbosť" a podľa neho je to politický, právny a ústavný nezmysel. Podpredseda Smeru Pavol Paška je presvedčený, že navrhnutý spôsob je "v príkrom rozpore s rokovacím poriadkom aj s pravidlami legislatívnej praxe." Opozícia sa preto nemieni zúčastňovať na hlasovaní o spomínanom zákone. "Nepovažujte opozíciu za štatistov, my vám pri takýchto hlúpostiach asistovať nebudeme," vyhlásil Mečiar. Ako dodal, vždy keď bude šanca, opoziční poslanci sa budú od toho dištancovať tým, že buď vytiahnu karty alebo odídu preč.