BRATISLAVA. Samosprávy na Slovensku sú pre štát významným partnerom, vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO) počas stredajšieho príhovoru na 31. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Senci.
Potvrdilo sa to podľa neho aj počas pandémie nového koronavírusu, zdôraznil preto dôležitosť pokračovania a prehlbovania vzájomnej spolupráce.
"Štát a samospráva sú ako pľúca, potrebujú dýchať spolu. Samospráva je organickou súčasťou štátu, všetci spolu sme v službe občanom. Slovensko je veľmi malá krajina na to, aby sme si dovolili nespolupracovať," skonštatoval Heger.
Heger sa poďakoval za pomoc počas pandémie
Predseda vlády sa obecným a mestským samosprávam poďakoval za pomoc počas pandémie, hoci to pre nich podľa jeho vlastných slov nebolo vôbec ľahké.
Počas koronakrízy sa však podľa neho začala cesta hlbokej spolupráce, ktorá by sa mala naďalej prehlbovať.
Je presvedčený, že iba vzájomnou spoluprácou bude možné dobiehať, respektíve aj predbiehať iné krajiny. Vyzval preto na korektnú diskusiu a spájanie síl pri práci pre občanov.
Premiér tiež pripomenul, že štát počíta so samosprávami ako s dôležitým partnerom aj pri implementácii plánu obnovy. Za výzvy označil stavebný zákon, investície, optimalizáciu siete nemocníc či súdnu mapu.
Ubezpečil, že chce pokračovať v návšteve regiónov, stretávať sa chce osobne aj so zástupcami jednotlivých samospráv, pričom s ministrami bude hľadať riešenia na odstránenie prekážok a skvalitnenie služieb občanom. Premiér zároveň poďakoval ZMOS-u k 30. výročiu.
Podpora rýchlejších reakcií na mimoriadne situácie
Minister vnútra Roman uviedol, že v období pandémie sa jeho rezortu podarilo pripraviť novelu zákona o obecnom zriadení ako reakcia na niektoré naliehavé otázky v oblasti fungovania samospráv počas mimoriadnej situácie.
Tá sa týka predovšetkým rokovaní obecných zastupiteľstiev či prerušení plynutia niektorých lehôt.
"Samosprávy nám ukázali dôležitosť svojej role nielen preto, že majú lepšie predpoklady porozumieť problémom a potrebám komunít, ale ukázali nám aj svoju flexibilitu, kompetentnosť a schopnosť rýchlo reagovať vo veľmi krátkom časovom rámci na úlohy, ktoré im pridelila vláda," povedal Mikulec.
Mikulec spomenul aj ambíciu vlády úspešne implementovať Plán obnovy a odolnosti SR, ktorého súčasťou je aj investícia zameraná na zefektívnenie a posilnenie administratívnych kapacít územnej samosprávy.
Tento zámer chcú podľa šéfa rezortu vnútra dosiahnuť prostredníctvom vybudovania centier zdieľaných služieb vo vybraných samosprávach a zvyšovaním kvalifikácie zamestnancov prostredníctvom vzdelávacej platformy.
Taktiež poukázal na projekt "Zabezpečenie dobrej správy vecí verejných na Slovensku" realizovaný pod záštitou Ministerstva vnútra v spolupráci s Radou Európy a jej Centrom expertízy pre dobrú správu vecí verejných. Súčasťou jeho koordinačného výboru je aj zástupca ZMOS.
Podľa Mikulca sa tento projekt zameriava aj na odbornú prípravu štátnych zamestnancov a volených úradníkov s cieľom posilniť inštitucionálne vedenie na miestnej úrovni a zlepšiť poskytovanie služieb občanom.
Blanár: Ak nebude fungovať samospráva, nebude fungovať štát
Poďakovanie samosprávam adresovali aj ďalší predstavitelia vlády a Národnej rady (NR) SR.
Za absolútny pilier v boji proti pandémii, aj tam, kde iný zlyhal, ich označil napríklad podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD). "Ak nebude fungovať samospráva, nebude fungovať ani štát," povedal Blanár.
Podľa podpredsedu NR SR Gábora Grendela (OĽANO) sa samosprávy postavili pandémii čelom a priložili ruku k dielu, či už s postupmi súhlasili alebo nie, a to často na úkor času, rodiny, ale aj zdravia. Viacerí uznali, že bez samospráv by štát pandémiu nezvládol.