SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Hygienikom doviezli pred úrad hnoj, vzali to s humorom (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 397-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 556 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

20:52 SVET - Európska únia vyradila v súvislosti s pandémiou Covid-19 zo zoznamu bezpečných krajín Japonsko, Albánsko, Srbsko, Arménsko, Azerbajdžan a Brunej. Oznámila to Európska rada.

Skryť Vypnúť reklamu

Znamená to, že ľudia prichádzajúcich z týchto štátov budú musieť rátať s prísnejšími opatreniami vrátane karantény alebo testov na prítomnosť koronavírusu.

19:30 SLOVENSKO - Vrchol tretej vlny príde podľa odborníkov skôr ako v druhej vlne. Najčastejšie odhady spomínajú polovicu alebo koniec októbra. Počet denných prípadov podľa nich rýchlo vystrelí a potom bude pomaly klesať.

Nových prípadov budú asi ešte do konca septembra tisíce, hovorí Ivan Bošňák zo združenia Dáta bez pátosu.

Najväčší rozdiel oproti druhej vlne bude v počte hospitalizovaných a úmrtí. Umierať budú najmä tí, ktorí nemajú žiadne protilátky z očkovania alebo po prekonaní covidu.

Súvisiaci článok Rýchlejší nástup, menej mŕtvych. V čom sa bude tretia vlna líšiť od druhej? Čítajte 

18:20 SVET - Francúzska vláda udelila občianstvo viac ako 12-tisíc zdravotníkom, ochrankárom, pokladníkom či iným osobám pracujúcim v prvej línii boja proti koronavírusu narodeným v zahraničí. Týmto spôsobom sa im chce poďakovať za ich prácu počas pandémie ochorenia Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Marléne Schiappaová, námestníčka ministra vnútra pre občianstvo, uviedla, že za posledný rok požiadalo vyše 16-tisíc ľudí o francúzske občianstvo v rámci špeciálneho programu určeného pre zamestnancov základných služieb a prevádzok - ide napríklad o poskytovateľov domácej starostlivosti, opatrovateľky či smetiarov. Tieto skupiny ľudí môžu požiadať vo Francúzsku o občianstvo už po dvoch rokoch namiesto zvyčajných piatich.

Z uvedeného počtu osôb úrady udelili francúzske občianstvo dovedna 12 012 ľuďom.

18:17 SLOVENSKO - Slovensko začína už v pondelok 13. septembra očkovať treťou dávkou vakcín proti covidu napriek tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala vyspelé krajiny, aby tento krok odložili aspoň do začiatku budúceho roka.Dôvodom tejto výzvy je, aby mali aj chudobné krajiny tretieho sveta šancu získať dostatok vakcín pre svojich obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre koho je doplnkové očkovanie určené, ako bude prebiehať a kto sa bude ďalej považovať za plne zaočkovaného?

Denník SME pre vás pripravil otázky a odpovede.

Súvisiaci článok Slovensko proti WHO? Spúšťame očkovanie treťou dávkou (otázky a odpovede) Čítajte 

17:59 SVET - Afrika dostane do konca roka o 25 % menej vakcín, dosiaľ tam úplne zaočkovali iba viac ako 3 % ľudí.

Šéfka africkej kancelárie WHO Matshidiso Moetiová dnes uviedla, že pod túto skutočnosť sa podpísalo viacero dôvodov vrátane zavádzania posilňovacích dávok.

Mnoho afrických štátov sa spoliehalo na vakcíny z iniciatívy COVAX, ktorej cieľom je zabezpečiť očkovacie látky pre krajiny s nízkymi a strednými príjmami. Škrty v dodávkach pre Afriku podľa Moetiovej čiastočne nastávajú pre „uprednostňovanie bilaterálnych dohôd pred medzinárodnou solidaritou“.

Moetiová nedávno vyhlásila, že bohaté krajiny podali v priemere viac ako 103 dávok vakcíny na 100 ľudí, kým v Afrike je to iba šesť dávok.

Skryť Vypnúť reklamu

17:50 SVET - Biden zavedie povinné očkovanie proti covidu pre federálnych zamestnancov.

Správa prichádza len niekoľko hodín pred plánovaným prejavom šéfa Bieleho domu, v rámci ktorého predstaví šesťbodový plán na boj proti najnovšej vlne šírenia koronavírusu a na zvýšenie stagnujúcej miery zaočkovanosti v krajine.

Ako píše AP, bezprostredne nebolo jasné, či spomínané výkonné nariadenie o povinnom očkovaní federálnych zamestnancov bude obsahovať aj výnimky z náboženských alebo zdravotných dôvodov. Očakáva sa, že Biden počas prejavu tiež predostrie plány na zvýšenie miery testovania v školách s cieľom predísť ich zatvoreniu.

16:59 SLOVENSKO - Koronavírus bol v minulom týždni prítomný vo všetkých vzorkách odpadových vôd.

Vysoký nárast vírusovej nálože zaznamenali hygienici v Trenčianskom kraji. Rástol aj Bratislavský a Prešovský kraj.

Skryť Vypnúť reklamu

16:24 SVET - Francúzskej exministerke zdravotníctva hrozí obvinenie za nezvládnutie pandémie.

Vyšetrovanie v tejto kauze sa začalo v júli roku 2020. Prokurátor Súdneho dvora republiky informoval, že na súd prišlo asi 14-tisíc podaní - od radových občanov, lekárov, rôznych združení a dokonca aj väzňov

Súvisiaci článok Francúzskej exministerke zdravotníctva hrozí obvinenie za nezvládnutie pandémie Čítajte 

16:18 SVET - EMA by mohla do konca roka rozhodnúť o schválení ďalších štyroch vakcín.

V súčasnosti posudzuje EMA výsledky očkovacích látok od spoločností CureVac a Novavax. Predstavitelia agentúry plánujú v najbližších týždňoch diskutovať o vakcínach s obomi farmaceutickými firmami.

Začiatkom tohto roka spoločnosť CureVac oznámila, že jej vakcína je účinná na 50 %, zatiaľ čo spoločnosť Novavax uviedla, že jej produkt bol účinný asi na 90 %. Firma Novavax sa prioritne usiluje o schválenie v rozvojových krajinách a nezameriava sa na trhy Európskej únie alebo USA.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok EMA do konca roka rozhodne o schválení ďalších vakcín proti covidu Čítajte 

15:48 SLOVENSKO - Nemocnica v Rožňave zakázala návštevy pacientov kvôli pandémii.

Personál aj pacienti musia v interiéri nosiť respirátory. Obmedzenie návštev sa nevzťahuje na kňazov s cieľom podávania sviatosti a u osôb, ktorým je poskytovaná paliatívna starostlivosť.

15:45 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj nebude počas najbližšieho víkendu očkovať, dôvodom je návšteva pápeža.

Očkovať nebude ani v obchodných centrách a v teréne nebude tiež výjazdová očkovacia služba PSK. Kraj opätovne spustí očkovanie po ukončení návštevy pápeža Františka na Slovensku. Okrem iného bude očkovať znovu aj priamo na ulici, tentoraz v Humennom.

15:37 SLOVENSKO - Polícia prešetruje vysypanie hnoja pred Úradom verejného zdravotníctva.

Prípadom som už zaoberá polícia, ktorá skutok prešetruje ako priestupok proti verejnému poriadku. Za toto konanie je možné dostať pokutu vo výške 100 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

15:17 SVET - Talianska polícia vykonala razie u protestujúcich proti covidovým pasom.

Všetci podozriví boli na sociálnej sieti Telegram členmi četovej skupiny, ktorá sa nazývala "Bojovníci". V skupine spoločne diskutovali o tom, že na protestoch proti covidovým pasom použijú zbrane a výbušniny, píše sa vo vyhlásení talianskej polície. Razie vykonali v Ríme, Miláne, Benátkach či v Bergame.

Súvisiaci článok Talianska polícia vykonala razie u demonštrantov proti covidovým pasom Čítajte 

15:12 SVET - Počet nových žiadostí o podporu v USA klesol na pandemické minimum.

To je ďalší signál, že trh práce v USA pokračuje v zotavovaní z koronakrízy.

15:03 SVET - Srí Lanka žiada ženy, aby pre covid odložili tehotenstvo.

Za posledné štyri mesiace zomrelo po nákaze koronavírusom vyše 40 tehotných žien.

"Obvykle máme 90 až 100 úmrtí tehotných žien ročne, ale od začiatku tretej vlny pandémie sme zaznamenali 41 úmrtí tehotných žien len na samotné ochorenie COVID-19," povedala pre AFP riaditeľka vládneho Úradu na podporu zdravia Chitramali de Silvová.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Srí Lanka žiada ženy, aby pre covid odložili tehotenstvo Čítajte 

13:13 SLOVENSKO - V červených okresoch sa do obchodov či k službám dostanú aj nezaočkovaní.

Pre režim OTP a základný režim v obchodoch a pre služby platí, že na 15 štvorcových metrov (m2) môže byť maximálne jeden zákazník. Pre reštaurácie v režime kompletne zaočkovaných a režime OTP platí, že v interiéri môžu byť pri stole štyri osoby alebo osoby z jednej domácnosti. Medzi stolmi musia byť dvojmetrové rozstupy. Exteriér je bez obmedzení. Pre základný režim platí okienkový predaj, zostáva tiež zachovaný rozvoz.

12:40 SLOVENSKO - Pred Úrad verejného zdravotníctva dnes niekto vysypal hnoj ako formu protestu.

"Ďakujeme za príspevok k riešeniu zhoršujúcejšej sa epidemickej situácie v našej krajine. Každý podľa svojich možností… Žiaľ, materiálu v tejto forme nie je možné priradiť registratúrne číslo," reagovali hygienici na Facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

12:34 SLOVENSKO - V červených okresoch musia ľudia na hromadných podujatiach rátať s rúškom.

Pre vybrané skupiny naďalej platí výnimka z ich nosenia. Ľudia sa v okrese môžu pohybovať bez obmedzení. Vyplýva to z platného COVID automatu. Hromadné podujatia pre kompletne zaočkovaných sú bez limitu. . Pre režim OTP platí na hromadných podujatiach obmedzenie kapacity na maximálne 25 percent.

Súvisiaci článok Respirátor v interiéri. Čo sa mení v červených okresoch Čítajte 

Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, v tomto režime platí na hromadnom podujatí maximálne do 150 osôb. Pri základnom režime platí, že na hromadných podujatiach môže byť maximálne desať osôb. Obmedzenia budú platiť podľa príslušného semafora. Pre všetky tri typy hromadných podujatí platí, že organizátor musí mať zoznam účastníkov.

12:19 SVET - Japonsko predĺžilo núdzový stav do konca septembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Systém zdravotnej starostlivosti je stále vážne preťažený, aj keď nové prípady nákazy koronavírusom pribúdajú mierne pomalšie. Premiér Jošihide Suga povedal, že počet vážnych prípadov je stále vysoký a stále zapĺňajú mnoho nemocníc.

12:11 SVET - Zaočkovaní cestujúci do Kanady už od 7. septembra nemusia podstúpiť karanténu alebo povinné testovanie po prílete.

Novinka platí len pre tých, ktorí boli plne zaočkovaní vakcínou od spoločností Pfizer-BioNTech, Moderna, Astra Zeneca a Janssen minimálne 14 dní pred vstupom do krajiny. Potvrdenie o zaočkovaní musí byť v anglickom alebo francúzskom jazyku a vopred musí byť nahrané do aplikácie ArriveCAN.

11:00 SVET - Počet prípadov na Ukrajine stúpa, hlavný hygienik hovorí o lockdowne.

Za uplynulých 24 hodín sa počet nakazených zvýšil o 3663.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ukrajinský hlavný hygienik už spomenul lockdown Čítajte 

10:55 SVET - EMA zatiaľ očkovanie detí mladších ako 12 rokov vakcínou od Pfizeru nepovolila.

Minister zdravotníctva pritom v stredu avizoval, že od štvrtka bude možné prihlásiť na takéto očkovanie aj deti od piatich do 11 rokov. Pre zástupcu držiteľa registrácie na Slovensku je určujúcim dokumentom text schválený zo strany EMA, konkrétne ide o súhrn charakteristických vlastností lieku.

Súvisiaci článok EMA zatiaľ nepovolila očkovanie detí do 12 rokov vakcínou proti covidu Čítajte 

Terapeutická indikácia hovorí o tom, že očkovacia látka Comirnaty je indikovaná na aktívnu imunizáciu na prevenciu covidu u osôb vo veku 12 rokov a starších.

10:44 SLOVENSKO - Protilátky po očkovaní sú lepšie ako po prekonaní ochorenia, dokazuje slovenský výskum. Výskum uskutočnil Unilabs a agentúry AKO od februára do septembra tohto roku na vzorke 2 620 ľudí.

Po prekonaní ochorenia v prípade pacientov s bezpríznakovým priebehom ochorenia malo dostatočné hladiny protilátok iba 11 percent z celkového počtu 106 vzoriek. Čo sa týka pacientov, ktorí mali symptomatický priebeh infekcie koronavírusu, dostatočné protilátky malo 44 percent z nich.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Výskum vakcín proti covidu potvrdil ich účinnosť a vytváranie protilátok Čítajte 

Protilátková odpoveď je už po prvej dávke vakcíny v porovnaní s prekonaním ochorenia vyššia. „Po prvej dávke malo určitú hladinu protilátok až 85,75 percenta zaočkovaných, po druhej dávke dokonca 98,88 percenta zo všetkých testovaných,” uviedol generálny riaditeľ Unilabs Slovensko Peter Lednický.

To znamená, že až 99 ľudí zo 100 by malo byť po očkovaní chránených pred ochorením, prípadne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 a smrťou. Napriek tomu mali ľudia, ktorí sa odhodlali očkovať, pred podaním vakcíny určité obavy, ako ukázal prieskum agentúry AKO.

10:38 SLOVENSKO - VšZP si dohodla nižie ceny za PCR testy, ušetriť by mala viac ako 2 miliónov eur.

Od začiatku septembra sa znížili zo 42 na 36 eur. Medzi členov združení, ktorí robia väčšinu PCR vyšetrení na Slovensku, patria Medirex, Unilabs Slovensko, Synlab Slovakia a Klinická Biochémia.

Skryť Vypnúť reklamu

10:32 SLOVENSKO - Union pošle nemocniciam v nasledujúcich mesiacoch financie navyše.

V prichádzajúcej tretej vlne pandémie tým Union chce popri prípadných COVID hospitalizáciách podporiť aj dobiehanie odloženej zdravotnej starostlivosti z predchádzajúceho obdobia.

10:17 SVET - V Čile začnú v pondelok očkovať deti vo veku 6 až 11 rokov proti covidu.

Deti budú očkované vakcínou CoronaVac proti koronavírusu od čínskej spoločnosti Sinovac, ktorá bola schválená pre spomínanú vekovú skupinu. Čilské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v pondelok 13. septembra sa obnoví aj očkovanie tínedžerov vo veku 14 až 17 rokov.

10:02 SLOVENSKO - Zdravotníci zaočkovali v stredu 1 547 ľudí prvou dávkou vakcíny.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 397 773. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 195 812 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 923 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO - PCR testy zachytili 478 nových prípadov koronavírusu, pribudli tri obete. Laboratória spravili 34 226 PCR testov.

Antigénové testy odhalili 112 nakazených, včera bolo vykonaných 10 404 antigénnych testov.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 356 vzoriek z celkového počtu 359 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 99,2% zastúpenie.

Dnes pribudli tri obete obete na covid. Celkovo podľahlo ochoreniu 12 556 ľudí.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (86), nasleduje Prešovský (73), Žilinský (68), Trnavský (65), Bratislavský (56), Trenčiansky (54), Banskobystrický (46) a Nitriansky (30).

V nemocniciach je hospitalizovaných 181 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 132 ľudí. Na JIS sú 16 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 435 134 pričom takto bolo pozitívne testovaných 397 382 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 870 433 z čoho bolo pozitívne testovaných 385 914 osôb.

09:06 SVET - Austrálsky štát Viktória eviduje najvyšší počet nových prípadov nákazy koronavírusom od augusta minulého roka. Vo Viktórii zaznamenali za uplynulých deň 324 prípadov lokálneho prenosu koronavírusu. Počet prípadov prekonal hodnotu 300 prvýkrát od 14. augusta 2020, keď ich v štáte zaznamenali 301.

08:38 SVET - V Česku pribudlo 376 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 114 viac ako vo štvrtok minulý týždeň.

07:15 SVET - V Rakúsku je proti koronavírusu zaočkovaných 82 percent učiteľov.

06:30 SVET - Počet nových prípadov ochorenia Covid-19 v Izraeli klesol zhruba šesť týždňov po tom, ako v krajine začali podávať tretiu dávku vakcíny.

V krajine evidujú 6780 novoinfikovaných, hoci od konca augusta počet nových prípadov za deň viackrát prekročil úroveň 11000, čo boli rekordné prírastky.

06:18 SVET - V Severnom Macedónsku zomrelo najmenejdesať ľudí pri požiari, ktorý vypukol v nemocnici pre covidových pacientov v meste Tetovo.

00:00 SLOVENSKO - Okres Rožňava prechádza od štvrtka pre zlú epidemickú situáciu do I. stupňa ohrozenia. V okrese sa tak sprísňujú opatrenia.

Od budúceho pondelka sa počet červených okresov rozšíri o ďalších deväť.

Súvisiaci článok Rožňava je jedným z prvých okresov, kde sa prejavil prudký štart tretej vlny Čítajte 

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 3. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 8. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 9. Spravte si zásoby zdravia
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 219
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 930
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 4 408
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 096
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 3 622
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 583
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 384
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 150
 9. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 040
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 588
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poverený policajný prezident Štefan Hamran.

Bojuje sa o charakter štátu, tvrdí Hamran.


22 h

Nielen Fico sa včera nádherne opustil. Napríklad Ľuboš Blaha vyčítal Matovičovi čvargu z ulice a fašistov.


Johnny Depp na tlačovej konferencii v San Sebastiáne.

Odpovedal aj na otázku, pred ktorou ho chceli chrániť.


2 h
Minister vnútra SR Roman Mikulec a minister financií SR Igor Matovič.

Za odvolanie hlasovalo 52 poslancov.


4 h

Neprehliadnite tiež

Top 10: O Slovensku do sveta

Parkovacia politika v hlavnom meste sa mení. Vallo chce, aby Bratislava bola otvorené mesto. Dubčekove okuliare vystavujú v Amerike. Správy, ktoré zaujali cudzincov.


6m
Ilustračné foto

Dôvod zadržania má byť podľa Denníka N obvinenie z korupcie.


SITA 10m
Mobiliár lekárne Salvator v Múzeu lekárnictva v Novom Meste nad Váhom

Bratislava a majiteľ vybavenia lekárne rokujú, mestské zastupiteľstvo už vyčlenilo peniaze


4 h
Vakcína Vaxzevria od britsko-švédskeho konzorcia Astra Zeneca.

Vakcíny na Taiwan odletia spolu s chirurgickými oblekmi v sobotu.


TASR 34m
Skryť Zatvoriť reklamu