BRATISLAVA. Policajný zbor po odchode Petra Kovaříka dočasne povedie veliteľ útvaru osobitného určenia Štefan Hamran. Do funkcie nastúpi 16. septembra.
Informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec.
"Pre mňa je dôležité, aby bola jeho nástupom zachovaná kontinuita,“ uviedol minister. Poukázal na pripravovanú reformu polície a tiež úlohy v súvislosti s materiálno-technickým zabezpečením Policajného zboru. Priblížil, že pri výbere sa rozhodoval z piatich mien.
Hamran sa poďakoval ministrovi za prejavenú dôveru. „Budem sa snažiť do bodky naplniť všetky jeho očakávania vo vzťahu k tejto funkcii,“ zdôraznil. Hamran šéfuje aj útvaru osobitného určenia. V minulosti sa uchádzal o funkciu šéfa polície.
Riadne výberové konanie na nového policajného prezidenta má byť vyhlásené do tridsiatich dní od zániku funkcie.
Saková pochybuje o kompetentnosti Hamrana
Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (Hlas-SD) očakávala, že Štefan Hamran bude mať širokospektrálnejšie skúsenosti.

Keď sa Hamran prihlásil do výberového konania, tak v januári tohto roka na pôde Národnej rady bola výčitka, že je „úzko špecializovaný, lebo celú profesionálnu kariéru pôsobil v komande kukláčov“.
„Osobne si myslím, že kandidát na policajného prezidenta by mal prejsť viacerými útvarmi, aby poznal jednotlivé činnosti, ktoré sa v útvaroch vykonávajú a aby rozumel Policajnému zboru od A do Z,“ uviedla Saková.
Peter Pčolinský: Neštandardný výber
Poslanec Národnej rady SR Peter Pčolinský (Sme rodina) povedal, že Štefan Hamran je neštandardný výber. Rozhodnutie ministra vnútra však akceptuje.
"Tento výber je dosť neštandardný v zmysle interných predpisov. Pri neprítomnosti policajného prezidenta by ho mal zastupovať jeden z viceprezidentov. Pán Hamran nie je viceprezident, ale je to rozhodnutie ministra vnútra," povedal Pčolinský.
Posilniť by sa mal vplyv ministra vnútra
Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po tom, ako sa funkcie vzdal k 15. septembru Peter Kovařík. Od septembra 2020 viedol zbor na základe dočasného poverenia, koncom januára ho vymenovali do funkcie po absolvovaní výberového konania.
Policajného prezidenta podľa platného zákona vymenúva minister vnútra na základe výberového konania pred odbornou komisiou a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie trvá štyri roky.
Súčasný spôsob volieb policajného prezidenta, ktorý presadila bývalá ministerka vnútra za Smer Denisa Saková, kritizujú viacerí koaliční poslanci. Zámer zmeniť výber šéfa polície obsahuje aj programové vyhlásenie vlády. Posilniť by sa mal vplyv ministra vnútra.
SaS rozhodnutie rešpektuje
Koaličná strana SaS rešpektuje rozhodnutie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) vymenovať za dočasného policajného prezidenta Štefana Hamrana. Pre TASR to uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.
"Štefan Hamran musí zastaviť vojnu v polícii. To je jediné, čo očakávam od nového dočasného policajného prezidenta. Jedine tak prinavrátime dôveru v políciu a orgány činné v trestnom konaní," komentoval na sociálnej sieti poslanec SaS Radovan Sloboda.
Viackrát sa už podľa neho nesmie opakovať, že policajti zasahujú medzi sebou a mediálne sa dohadujú, kto má z nich pravdu.

Beata
Balogová
