BRATISLAVA. Paragraf 363 Trestného poriadku by sa mal týkať len meritórnych rozhodnutí.
Povedal to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady.
Lipšic podporuje zmeny
Ako Lipšic vysvetlil, znamená to, že by sa to týkalo len rozhodnutí, ktoré vytvárajú prekážku „res judicata“, teda uznesení o zastavení trestného stíhania a postúpení vecí. Tam to má podľa Lipšica veľký význam.
Tento názor chce tlmočiť aj na stretnutí k zmene daného paragrafu na ministerstve spravodlivosti v pondelok 13. septembra.
„Ja nepoznám krajinu v Európskej únii a priznám sa, že aj mimo nej, ktorá by mala takto koncipované oprávnenie generálneho prokurátora v rámci mimoriadnych opravných prostriedkov,“ dodal Lipšic. Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak ním bol porušený zákon.

Vypytovali sa aj na Gorilu
Poslanci sa špeciálneho prokurátora pýtali aj na nahrávku Gorila. Nadácia Zastavme korupciu 6. septembra informovala, že nová vyšetrovateľka kauzy Gorila bude zrejme musieť USB kľúč s nahrávkou zničiť.
„Žiadosti obvineného o zničenie stopy ako súčasti spisu Gorila sú opodstatnené,“ skonštatoval totiž generálny prokurátor Maroš Žilinka v rozhodnutí, ktorým zrušil obvinenie finančníka Jaroslava Haščáka.
„Vyšetrovateľ si počne tak, že je viazaný Trestným poriadkom a zákonom, judikatúrou a záväznými pokynmi dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry,“ odpovedal stručne Lipšic s tým, že špeciálna prokuratúra nie je pripravená ničiť žiadne dôkazy.
Špeciálny prokurátor pred poslancami výboru predstavil aj správu špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. „Rozsah tých vecí, ktoré v súčasnosti dozorujeme a pojednávame, je nepredstaviteľný. To sú desiatky, niekedy stovky zväzkov spisového materiálu. Preto pracujeme pod veľkým tlakom,“ skonštatoval k téme Lipšic.
Členovia výboru odporučili Národnej rade vziať správu na vedomie.
Na základe paragrafu 363 Trestného poriadku generálna prokuratúra 31. augusta zrušila obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej a tiež dve obvinenia voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.