SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

V zariadení pre seniorov v Ubli má polovica klientov covid, dvaja zomreli (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 12 562 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

18:15 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v stredu.

17:59 SVET - Británia začne budúci týždeň očkovať deti od 12 do 15 rokov vakcínouv Pfizer/BioNtech.

Skryť Vypnúť reklamu

17:47 SVET - Podiel Američanov žijúcich v chudobe počas pandémie mierne vzrástol. Index merajúci chudobu sa v roku 2020 zvýšil o jeden percentuálny bod, čo znamená, že v núdzi žilo 11,4 percenta Američanov, uviedol federálny Úrad pre sčítanie ľudu.

17:43 SVET - Ruský prezident Vladimir Putin verí, že ruská vakcína Sputnik V ho ochráni a preukáže vysokú mieru ochrany proti ochoreniu COVID-19.

Svoj pobyt v karanténe zároveň označil za experiment, informovali agentúry AFP a Interfax.

17:18 SVET - V Taliansku dnes pribudlo 4 021 nových prípadov oproti včerajšiemu 2 800. Covidu podľahlo 72 ľudí, deň predtým to bolo 36.

V krajine od začiatku pandémie zomrelo na koronavírus 130 027 ľudí.

17:00 SLOVENSKO - Pandemická situácia vo Vrábľoch sa postupne zhoršuje. Primátor Tibor Tóth preto zvolal krízový štáb mesta, aby rozhodol o ďalšom postupe.

Skryť Vypnúť reklamu

Zhoršená situácia sa už prejavuje na školách, kde sú v karanténe desiatky detí. Na Základnej a materskej škole Lúky sa ochorenie potvrdilo u piatich detí a jedného učiteľa. V karanténe tu zostáva 85 žiakov.

Škola prechádza do červenej fázy školského semaforu a ďalšie opatrenia určí Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre.

Na Základnej škole Levická je jeden pozitívny žiak, v karanténe je 26 detí a traja učitelia, informoval krízový štáb mesta.

16:50 SVET - Iba dve africké krajiny splnili cieľ 40 percentnej zaočkovanosti populácie, ktorú chce Svetová zdravotnícka organizácia dosiahnuť všade, povedal riaditeľ Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Len dve percentá z 5 miliárd vakcín boli podané v Afrike.

16:22 SVET - Južnej Afrike by trvalo vyrobenie repliky vakcíny Moderna bez pomoci firmy jeden rok. Vyhlásila to Svetová zdravotnícka organizácia pre Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Laboratórium bolo vytvorené na podporenie produkcie vakcín pre chudobné krajiny Afriky.

Moderna odmieta zverejniť svoje patenty a otvoriť tak dvere vytváraniu replík. Bez zdieľania patentu bude však proces trvať príliš dlho.

15:53 SVET - Indonézia otvorí hranice turistom keď dosiahne 70 percentnú zaočkovanosť aspoň prvou dávkou. Tento cieľ by, podľa očakávaní ministra zdravotníctva, mali dosiahnuť v novembri.

15:46 SLOVENSKO - Mobilný tím zaočkoval v obci Radnovce v okrese Rimavská Sobota 63 ľudí, záujem o vakcínu už majú aj ďalší.

Ako pre TASR uviedol Aladár Bari, starosta jednej z najmenej preočkovaných obcí v Banskobystrickom kraji, v poradí tretie mobilné očkovanie v Radnovciach bolo zatiaľ najefektívnejšie.

14:50 SVET - Cyprus dosiahol 80-percentnú zaočkovanosť aspoň jednou dávkou.
Úplné zaočkovanie 80 percent populácie krajiny očakáva minister zdravotníctva v priebehu dvoch až troch týždňov.

Minister konštatoval, že zaočkovanosťou proti koronavírusu patrí Cyprus k tým krajinám Európskej únie, ktoré vo vakcinácii dosiahli alebo prekročili cieľ stanovený 27-členným blokom.

Skryť Vypnúť reklamu

Hadjipantela dodal, že cyperské zdravotnícke úrady zvýšia vakcinačné úsilie, aby zabezpečili, že krajina vstúpi do zimnej sezóny s väčším stupňom bezpečnosti.

14:48 SVET - Všeobecná populácia v súčasnosti nepotrebuje posilňovacie dávky, tvrdia poradcovia holandskej vlády. Preočkovanie posilňovacou dávkou by malo mať vysokú prioritu v prípade ľudí s vážne oslabeným imunitným systémom, odporúča Holandská rada pre zdravie.

Podľa rady zvyšok populácie dodatočnú dávku v súčasnosti nepotrebuje. Odporúča
však pripraviť sa na ich poskytovanie, pokiaľ sa preukáže klesajúca účinnosť už podaných injekcií pri prevencii vážnych zdravotných problémov.

14:42 SVET - Španielsko od pondelka zaradilo Slovensko do zoznamu štátov s vysokým rizikom nákazy. Konkrétne ide o východné Slovensko a Bratislavský kraj.

Skryť Vypnúť reklamu

Cestujúci z týchto častí krajiny sú povinní preukázať sa pri vstupe do Španielska negatívnym výsledkom testu, očkovacím preukazom alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19.

V prípade testu môže ísť o PCR test (RT-PCR) nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 48 hodín.

14:36 SLOVENSKO - V žilinskej nemocnici je hospitalizovaných päť pacientov s ochorením COVID-19. Vekový priemer nakazených koronavírusom v porovnaní s druhou vlnou pandémie klesá a pohybuje sa na úrovni 59 rokov.

Z aktuálnej pätice hospitalizovaných si jeden pacient vo veku 52 rokov vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

"Ukazuje sa, že tretia vlna zasiahne skutočne viac mladších ľudí, a to najmä neočkovaných. Zatiaľ všetci pacienti, ktorých sme prijali a vyžadovali si hospitalizáciu, s výnimkou jedného muža, neboli proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaní," uviedol Bízik.

Skryť Vypnúť reklamu

14:13 SVET - Británia by mala zvážiť opätovné zavedenie povinného nosenia rúšok a práce z domu, vyhlásil minister zdravotníctva Sajid Javid, ktorý pripravuje protipandemický plán na jeseň a zimu.

12:36 SLOVENSKO - V špecializovanom zariadení pre seniorov s mentálnymi ochoreniami a demenciou Kosmatec v obci Ubľa v okrese Snina má polovica klientov potvrdené ochorenie COVID-19, pozitívni sú aj šiesti členovia personálu.

Od 3. septembra, keď zaznamenali prvého pozitívneho, im dvaja klienti zomreli. Pôvod nákazy nepoznajú, všetci klienti i personál boli proti novému koronavírusu zaočkovaní. Pre TASR to potvrdila riaditeľka zariadenia Mária Kaťuchová.

Súvisiaci článok Polovica klientov v ublianskom zariadení pre seniorov má covid. Dvaja zomreli Čítajte 

12:10 SLOVENSKO - Spotreba liekov vyjadrená počtom balení medziročne klesla o 4,9 percenta a predstavovala 148,8 milióna balení.

Skryť Vypnúť reklamu

NCZI zaznamenalo po náraste v predchádzajúcich rokoch medziročný pokles celkovej spotreby liekov aj z pohľadu finančnej úhrady, a to o štyri percentá.

Úhrada liekov zdravotnými poisťovňami minulý rok poklesla o 4,7 percenta oproti roku 2019.

11:41 SLOVENSKO - V bratislavskom Ružinove evidujú pribúdajúce prípady výskytu nového koronavírusu v tunajších základných i materských školách.

Nákazu zaznamenali aj v Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej. Informuje o tom ružinovský starosta Martin Chren.

V preventívnej karanténe je už zhruba týždeň jedna trieda škôlky na Bancíkovej. Z ružinovských deviatich základných škôl je v preventívnej karanténe po jednej triede na ZŠ Ružová dolina a na ZŠ Medzilaborecká aj prvácka trieda na ZŠ Drieňová.

11:33 SVET - Vladimír Putin je v karanténe. V jeho okolí sa vyskytli prípady covidu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Nadchádzajúcich samitov sa zúčastní len cez video.

Súvisiaci článok Putin musí ísť do karantény Čítajte 

10:27 SVET - Nízka miera zaočkovanosti proti covidu v rómskych komunitách v Európe je dôsledkom desaťročí zanedbávania zo strany vlád a zlého zaobchádzania zo strany zdravotníckych úradov. Pre TASR to uviedol riaditeľ kancelárie pre rómske iniciatívy Nadácie otvorenej spoločnosti Zeljko Jovanovič.

"(Rómovia) zažili desaťročia kolektívneho zanedbávania ...Celé komunity nemajú naplnené základne potreby, infraštruktúru, žiaden patričný prístup k vzdelávaniu či trhu práce," priblížil Jovanovič dôvody, prečo Rómovia váhajú, keď ich úrady vyzývajú na očkovanie proti chorobe COVID-19.

Mnohé tieto komunity majú navyše podľa Jovanoviča osobitne zlé skúsenosti so zdravotníckymi inštitúciami.

Skryť Vypnúť reklamu

10:25 SVET - Hlavné mesto Austrálie zostane v lockdowne do 15. októbra po tom, ako miestna vláda nahlásila 22 nových prípadov nákazy koronavírusom.

V Novom Južnom Walese šírenie delta variantu vírusu zistili 16. júna. Infikovanou osobou bol vodič limuzíny, ktorý viezol posádku amerického nákladného lietadla z letiska v Sydney.

Predtým, ako v Canberre minulý mesiac nákazu potvrdili, toto mesto so 430-tisíc obyvateľmi nezaznamenalo od 10. júla 2020 ani jeden prípad koronavírusu.

Súvisiaci článok V Canberre predĺžili lockdown do polovice októbra Čítajte 

10:15 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 407 896 za predchádzajúci deň pribudlo 1800 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 276 264 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 892 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za utorok 7 651 vykonaných PCR testov odhalili 474 nových prípadov, pribudli aj dve obete. V nemocniciach pribudlo aj 73 hospitalizovaných s covidom alebo podozrením naň.

Skryť Vypnúť reklamu

Laboratórne PCR testy odhalili najviac prípadov v Prešovskom kraji, odhalili tam 105 infikovaných. Nasledujú Košický kraj s 96 pozitívnymi testami, Žilinský s 81 a Trnavský s 56. V Bratislavskom kraji malo pozitívny výsledok PCR testu 47
ľudí, v Trenčianskom 33, Banskobystrickom 29 a Nitrianskom 27.

Je medzi nimi 209 mužov a 265 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 190 607 a žien 208 611.

Informuje o tom web korona.gov.sk a ministerstvo zdravotníctva.

V pondelok vykonali aj 16 113 antigénových testov, pozitívnych bolo 190.

Percento pozitívnych PCR testov u plne zaočkovaných osôb je 25,72 % a percento pozitívnych Ag testov u plne zaočkovaných osôb je 19,40 %.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 86 vzoriek z celkového počtu 87 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,9 % zastúpenie.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocniciach je hospitalizovaných 250 pacientov, potvrdené ochorenie má 198 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných až 87,56 % ľudí. Na JIS je 27 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 18 osôb.

Počet obetí ochorenia COVID-19 stúpol na 12 562.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 463 355 pričom takto bolo pozitívne testovaných 399 218 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 956 542 z čoho bolo pozitívne testovaných 386 775 osôb.

8:43 SVET - Austrálske úrady predĺžili do polovice októbra lockdown v tamojšom hlavnom meste Canberra s tým, že takéto opatrenie je nevyhnutné, pokým sa nepodarí zvýšiť úroveň zaočkovanosti.

Prísne reštrikcie, ktoré sa týkajú približne približne 400 000 obyvateľov, platia v tomto meste už od 12. augusta. Tamojšie úrady ich vtedy zaviedli po objavení jediného pozitívneho prípadu nákazy novým druhom koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Momentálne tam evidujú len niečo vyše 250 aktívnych prípadov nákazy a ohnisko spôsobené vysokonákazlivým koronavírusovým variantom delta je malé, úrady však k nemu pristupujú mimoriadne obozretne.

7:36 SVET - Podporovateľka konšpiračných teórií QAnon, ktorej ochorenie na covid nedávno vyvolalo kampaň proti nemocnici v Chicagu, pretože ju tam odmietli liečiť neschváleným a potenciálne nebezpečným liekom ivermektín, v pondelok zomrela.

Ako informoval denník Chicago Sun Times, podľa ošetrujúceho lekára Veronica Wolská zomrela na zápal pľúc v dôsledku choroby COVID-19 s hypotyreózou ako faktorom, ktorý prispel k zhoršeniu zdravotného stavu. Mala 64 rokov.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 6. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 7. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 8. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 9. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 10. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 1. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 2. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 3. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 4. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 6. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 9. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 10. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 001
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 058
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 325
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 4 557
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 635
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 616
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 277
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 798
 9. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 547
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 497
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský.

Tím Očistec už má piatich svedkov.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Kollár je už mentálne v opozícii.


a 2 ďalší 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu