BRATISLAVA. Posledné dva školské roky boli poznačené pandémiou a tiež náročnými situáciami, preto rezort školstva do svojich priorít pridal aj podporu duševného zdravia.
Návod ako pomôcť žiakom s duševnými ťažkosťami
Ministerstvo pod taktovkou štátnej tajomníčky rezortu školstva pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlany Síthovej pripravilo aplikačnú pomôcku, ktorá bude návodom, ako pomôcť žiakom pri možných duševných ťažkostiach.

TASR o tom v pondelok informoval odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva.
Rezort školstva v spolupráci s odborníkmi pracujúcimi v akademickom prostredí, teréne, školách, poradenskom i neziskovom sektore pripravil aplikačnú pomôcku pre školy na podporu duševného zdravia.
"Pomôcka je krátkym pripomenutím toho, ako postupovať v náročnejších situáciách, ako komunikovať so žiakmi tak, aby sme pôsobili preventívne voči duševným ťažkostiam žiakov. Zároveň je návodom, ako postupovať pri identifikácii možných duševných ťažkostí a následnej pomoci a podpory pri ich adaptívnom zvládnutí," priblížila Síthová.
K dispozícii je aj Linka podpory
Linka podpory pre učiteľov
- Telefónne číslo 0800 221 323 (každý deň od 14.00 do 18.00 h)
- e-mail linkapreucitelov@mpc-edu.sk.
Okrem nej majú školy k dispozícii aj linku podpory pre učiteľov.
Kontaktovať ju môžu všetci pedagógovia, ktorí potrebujú psychologickú pomoc a sprevádzanie v rozličných pracovných aj osobných situáciách.
Linka podpory pre učiteľov ponúka anonymnú a bezplatnú psychologickú pomoc.
"Venujme menej pozornosti toxickým veciam, javom a ľuďom. Nezabúdajme na pozitívne naladenie, zamerajme sa na pozitívne veci a podnety," zdôraznila v Deň pozitívneho myslenia, ktorým je práve 13. septembra, štátna tajomníčka.