SME

Kováčik skritizoval proces, verdikt padne v pondelok (minúta po minúte)

Kováčikova reč bola emotívna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proces Dušanom Kováčikom sledujeme minútu po minúte:

17:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

16:44 Záleská vysvetľuje, prečo verdikt nebude dnes.

"Vzhľadom na pokročilý čas a na skutočnosť, že aj súd si musí vyhodnotiť skutočnosti prednesené dnes, či už obžalobou alebo obhajobou, nie je možné, aby došlo k vyhláseniu rozhodnutia dnes".

Pojednávanie na dnes teda končí.

16:41 Pojednávanie po prestávke pokračuje. Sudkyňa Záleská oznamuje, že pojednávanie odročuje na pondelok 20. septembra. Verdikt v ten deň vyhlási o 16:00.

16:29 Kováčik ukončil záverečnú reč a dostal hneď aj posledné slovo.

"Som nevinný. Tvrdím to teraz a budem to tvrdiť aj na smrteľnej posteli."

Súd vzápätí nariadil hygienickú prestávku.

16:28 „Na základe takej dôkaznej situácie navrhovať 13 rokov... Hanbil by som sa, hanbil!,“ adresuje Kováčik prokurátorovi.

SkryťVypnúť reklamu

„Niekedy si hovorím, že som rád, že som vnútri a nie vonku. To je hrúza, čo sa tu deje. Za pol roka, čo sa tu deje s príchodom určitých ľudí... Je to hrozné,“ pokračuje Kováčik.

Hovorí, že musel odísť zrejme preto, aby uvoľnil miesto. Postup súdu ho však zaráža.

„Veď my nič nechceme, Nechceme rozvracať republiku, chceme len objasniť situáciu,“ vraví s tým, že stále chodí so vztýčenou hlavou.

16:24 Za čerešničku na torte označuje Kováčik kvalifikáciu skutku týkajúceho sa vynášania utajovaných skutočností. Porovnáva to s prípadom Borisa Beňu, ktorý je dnes už odsúdený z obdobného skutku.

Kým však vyšetrovateľ NAKA Ďurka kvalifikoval Kováčikovu vec ako zneužitie právomoci, kde hrozí trest väzenia na štyri až desať rokov, pri Beňovi šlo o kvalifikáciu na úrovni prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti, kde je sadzba od nula do jedného roka.

SkryťVypnúť reklamu

„Neviem, kto vykonával dozor v tejto veci, nezisťoval som. Ale pán vyšetrovateľ to musel vedieť,“ rozčuľuje sa Kováčik.

Pripomína, že Beňovi v konečnom dôsledku schválil sudca Hrubala dohodu o vine a vyviazol s podmienkou.

„Toto dvojité posudzovanie až kričí, ako sú zvýhodňovaní kajúcnici,“ hovorí Kováčik. „Makóovi sa verí a ja mám štyri až desať rokov. Ale kajúcnik Boris B. má prečin.“

16:16 Kováčik sa pýta, kde sú utajované dokumenty, ktoré údajne vyniesol pre Makóa. Ten totiž na súde vyhlásil, že ich zahodil a ostalo z nich len jedno uznesenie. Kováčik sa pohoršuje, že vyšetrovatelia k tomu vypočuli prokurátora a Makóa s Kočnerom a to im stačilo.

„Nemáme ani listiny... Veci, ktoré som ja ani reálne nemohol mať k dispozícii,“ hovorí Kováčik s tým, že napriek tomu sa súd stále točí okolo akýchsi dokumentov.

SkryťVypnúť reklamu

„Ale ja mám za to dostať štyri až desať rokov, vážení,“ upozorňuje Kováčik.

16:09 Makó sa podľa obžaloby dostal do podozrenia polície v súvislosti s prípravou vraždy vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu. A práve k tomu mu údajne Kováčik zisťoval na prokuratúre podrobnosti.

To, že Makó mal k prípadu dokumenty z prokuratúry, potvrdil vyšetrovateľom aj Marian Kočner. Opísal ako mu Makó ukazoval u neho doma v Jelenci listiny, ktorý mal podľa vlastných slov od Kováčika. Sedí aj ich opis.

O tom, že Kováčik sa zaujímal o prípravu vraždy Čurillu, hovorili aj niektorí prokurátori špeciálnej prokuratúry, dokonca o skutku aj žartoval.

„Opakujem že by som určite vo veci prípravy úkladnej vraždy nežartoval,“ hovorí na súde Kováčik. Dodáva, že sa zrejme len žoviálne pýtal, či im hádžu na vyšetrovanie už aj vraždy vyšetrovateľov. Bolo to totiž v čase, keď vyšli najavo objednávky na vraždy Maroša Žilinku či Daniela Lipšica.

SkryťVypnúť reklamu

15:53 Záverečná reč Kováčika sa v tejto fáze dostáva k bodu, ktorý sa týka vynášania utajovaných materiálov. Bývalý špeciálny prokurátor mal podľa obžaloby zisťovať pre Makóa, či ho vyšetrujú a v čom konkrétne.

Kováčik tvrdí, že to nemá logiku, pretože v tom čase voči Makóovi neexistovali žiadne podozrenia, ktoré by ho oprávňovali obávať sa.

„V spise nie je založený jediný dôkaz o tom, že by Makó bol podozrivou osobou v tom čase,“ tvrdí Kováčik. Neskôr sa pritom u neho našli spisy týkajúce sa práve Makóa a ďalších káuz. Z jeho slov vyplýva, že šlo vraj o náhodu a o veci sa zaujímal z titulu svojej funkcie.

15:48 Záverečná reč Kováčika trvá už dve hodiny. Nezdá sa, že sa blíži k záveru.

15:46 Riešia sa výpovede Kováčikových bývalých podriadených zo špeciálnej prokuratúry. Viacerí prokurátori vypovedali o jeho praktikách aj o podozrivom správaní pri rozhodovaní o väzbe Kudličku.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď si to rozmeníme na drobné, tak každý jeden tvrdí niečo iné,“ tvrdí Kováčik. Naráža na opis toho, ako došlo k situácii, že za prokurátora Stanislava zaskakovala na súde s Kudličkom jeho kolegyňa Godžová. Prokurátori to vysvetľovali tak, že Stanislav bol na dovolenke, no podľa Kováčika sa rozchádzali vo vysvetľovaní toho, prečo zastupovala práve Godžová. „Tam sú tak neskutočné závažné rozpory...,“ pohoršuje sa Kováčik.

Nepozdáva sa mu ani úradný záznam, ktorý spísala Godžová. Píše v ňom totiž aj o tom, že svoj postup konzultovala s kolegami, no tí si na nič také nepamätali.

15:35 Kováčik vysvetľuje, prečo sa ešte na júlovom pojednávaní Makóa pýtal, či si pamätá stretnutie v reštaurácii Towers, keď pri vedľajšom stole sedel ružinovský starosta Martin Chren, ktorý je spolumajiteľom podniku. Makó si na situáciu nespomenul a odpovedal neurčito.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz Kováčik vysvetľuje, že tým chcel svedkov prichytiť pri klamstve. V Towers vraj bol vôbec prvý raz, keď stretli Chrena.

„Pamätám si to preto, že sa v tom čase spustil veľký povyk voči mojej osobe, že v Ružinove mám v prenájme byt,“ zaspomínal si Kováčik. Len asi dva dni predtým s Chrenom sedel v jeho kancelárii a bavili sa, čo s prenajatým bytom ďalej. Keď sa teda s Chrenom zaregistrovali v reštaurácii, pozdravili sa.

„Vtedy som bol ale vo Towerse vôbec prvýkrát. Nikdy som v roku 2017 nemohol byť v tej reštaurácii, nikdy,“ povedal Kováčik. Stretnutie s Makóom teda podľa neho prebehlo až v roku 2018 alebo dokonca 2019, teda nie v čase prepustenia Kudličku na slobodu.

Denník SME sa na Kováčika pýtal pred časom aj samotného Chrena. Potvrdil, že z videnia registroval návštevy Kováčika v reštaurácii a rovnako aj návštevy Makóa, hoci ho v tom čase ešte nepoznal. Konkrétnu situáciu, keď Kováčik sedel pri stole spolu s Makóom, si však nevybavil.

SkryťVypnúť reklamu

„Nesledoval som to a ani som na to nemal dôvod,“ povedal Chren. To, že ho Kováčik spomenul na pojednávaní, si vysvetlil tým, že si vďaka nemu prokurátor zapamätal konkrétne stretnutie s Makóom, na ktoré na súde narážal.

15:23 Zaujímavá vec je aj odovzdávanie peňazí, hovorí Kováčik. Vidí vraj niekoľko rozporov v Zemanovej výpovedi, ktorý vraj postupne menil údaje o tom, kde a komu peniaze odovzdával. Nesedí vraj ani to, ako sa 50-tisíc eur dostalo až ku Kováčikovi.

Vypovedal o tom Makó, ktorý vraj peniaze odovzdával špeciálnemu prokurátorovi v kaviarni v Poluse. Boli vraj v stočenej obálke, ktorú cez bundu posunul Kováčikovi. Tú si vraj Kováčik následne vložil do tašky cez plece.

„V živote som nemal hnedú tašku a neviem si predstaviť, kto nosí v lete bundu,“ komentuje opis Kováčik.

SkryťVypnúť reklamu

15:18 „Vrchol“ vo veci prepustenia Kudličku je podľa Kováčika v tom, ako túto záležitosť vybavoval Zeman cez Makóa.

„ Dobre počúvajte, pani sudkyňa, je to aj pre vás,“ obracia sa Kováčik na Záleskú. Vzápätí pripomína Zemanovi výpoveď, že exšéf kriminálneho úradu daniarov fungoval na telefóne a všetko vybavil prakticky za 20 minút. Približne toľko mu vraj trvalo vybavenie toho, že pri prepustení Kudličku na kauciou prokurátorka nepodá sťažnosť.

„Ja som nebol špeciálny prokurátor, ja som musel byť superman,“ ironicky komentuje sled udalostí Kováčik.

15:10 Kováčik počas svojho vystúpenia našiel rovnováhu a hlas sa mu už netrasie.

"Aby som toľko neotravoval a nezdržiaval, venoval by som sa rozporom a nedostatkom. Možno to nebude až také rozsiahle, budem sa snažiť," hovorí. Dostáva sa k tomu, ako sa schyľovalo k rozhodnutiu o väzbe Kudličku v roku 2017.

SkryťVypnúť reklamu

15:03 Podávanie sťažnosti proti prepusteniu z väzby vraj nie je automatické, tvrdí Kováčik. Obhajuje tým, prečo prokuratúre neprekážalo prepustenie mafiánskeho bossa Kudličku z väzby.

Na dôvody prepustenia sa vraj bolo treba pýtať najmä sudcu Jána Hrubalu, ktorý v tom čase rozhodoval o väzbe. Hrubala na súde nevypovedal a súd odmietol jeho predvolanie ako svedka. Kováčik to označuje za chybu, keďže vraj ako jediný človek mohol vysvetliť motív svojho konania.

15:00 Kováčik sa vracia k prokurátorovej záverečnej reči, v ktorej odznelo, že špeciálny prokurátor nemohol tušiť, že prokurátorka Blanka Godžová o jeho intervencii v prípade Kudličku spísala úradný záznam.

„Pán prokurátor je mladý a keby bol dlhšie na ÚŠP, tak by vedel, že od 2004, keď som nastúpil, tak každý prokurátor mal robiť úradné záznamy, keď sme sa o niečom bavili,“ hovorí Kováčik. Sám tak vraj inštruoval podriadených.

SkryťVypnúť reklamu

„Boli aj takí, čo za mnou prišli a dali mi podpísať úradný záznam, ktorý spísali. Taký záznam ma určite nemohol prekvapiť,“ tvrdí Kováčik.

14:57 Ako kameň úrazu nazýva Kováčik to, ako sa do jeho konania dostal kajúcnik Dömötör. Ten svedčil o tom, ako videl, že Zeman odovzdáva úplatok v reštaurácii. Až na súde však vyšlo najavo, že nešlo o úplatok určený pre Kováčika za prepustenie Kudličku, ale o úplatok pri predaji pozemku na Drotárskej ulici. Táto kauza priamo s Kováčikom teda nesúvisí.

Za chybu vraj môže prokurátor Šúrek, ktorý to pôvodne zle interpretoval v obžalobe.

„Ako nesúvisí? On to tak napísal. To je len preto, že si riadne nenaštudoval spis a teraz nás ide presviedčať, že to nesúvisí,“ hovorí Kováčik.

14:44 Kováčik koncipuje záverečnú reč tak, že postupne prechádza výpovede svedkov, ktoré odzneli na súde a voľnými slovami sa k nim vyjadruje. Striedavo listuje v papieroch a následne ich komentuje. Opakovane sa vracia najmä k Zemanovi.

SkryťVypnúť reklamu

„Zeman je krivoprísažník, či sa vám to páči alebo nepáči,“ hovorí.

Pripomína, že práve za jeho pôsobenia vo funkcii špeciálneho prokurátora bola rozložená skupina takáčovcov, ale aj ďalšie zločinecké zoskupenia.

„To je aj môj podiel, keďže som bol na čele špeciálnej prokuratúry,“ hovorí Kováčik. Dodáva, že za túto činnosť ho vyzdvihoval v minulosti aj jeho nástupca Daniel Lipšic, a to ešte v časoch, keď pôsobil ako politik.

14:36 Je vraj absolútne nelogické, aby bol Kováčik priateľom Kudličku, no keď ho mal dostať z väzby, musel za ním niekto prísť, aby to vybavil a ešte za to aj zobral peniaze.

„Prečo potom tu je nejaký kotrmelec a niekto ide vybavovať niečo, čo ja som mal vopred dohodnuté? A potom je z 30-tisíc nakoniec až 100-tisíc eur?,“ pozastavuje sa Kováčik. Nechápe vraj, že tieto rozpory nikomu nepripadajú divné.

SkryťVypnúť reklamu

Podobných vecí je vraj viac.

"Nebolo nám umožnené, aby sme mohli tieto rozpory odstraňovať," podotýka Kováčik.

14:29 Ešte v auguste minulého roka vraj Zeman vo výpovedi v prípravnom konaní tvrdil, že sa stretol s Ružičkovým kamarátom dvakrát v Trenčíne.

„Hovoril, že priamo sa míňal s Dušanom Kováčikom, ktorý od stola odchádzal a on si potom prisadol práve k Ružičkovi,“ vraví Kováčik v záverečnej reči. Neskôr vraj Zeman výpoveď pozmenil. Tento príbeh vraj vôbec nesedí.

„Nikdy v živote by ma ochrankár nenechal tak, že idem sám a on by sedel v aute, keď som v neznámom prostredí. Neexistuje. Neexistuje. Tieto výpovede sú totálnou hlúposťou,“ dodáva Kováčik.

14:24 To, že obhajoba je zmätočná a priam naivná, ako spomínal prokurátor Šúrek, je podľa Kováčika priam v jeho prospech.

SkryťVypnúť reklamu

„Vyviňujú ma zo skutku číslo jedna,“ hovorí Kováčik. Naráža tým na údajnú spoluprácu s takáčovcami.

„Zeman asi je šikovný, ale zároveň je aj notorický klamár. Čo výpoveď, to iné skutočnosti,“ hodnotí Kováčik. Svedok vraj urobil vo výpovediach obrovské chyby a rozpory.

Načítavam video...

14:21 Kováčik odmieta, že by sa stretával s Kudličkom či inými takáčovcami. Zázračne o tom vraj vedel len Zeman, no čuduje sa, že si to nevšimli operatívci ani iné štátne zložky.

„No veď snáď by o tom už niekto vedel, nie? To si niekto myslí, že ja som úplný hlupák? Ja som sa mal s Kudličkom stretávať? A niekde som sa dočítal, že sme aj na dovolenky chodili či čo. Ja som toho človeka v živote nevidel,“ pozastavuje sa Kováčik.

Naopak, to, že je kamarát s Ružičkom, vraj bolo všeobecne známe a nikdy sa tým netajil.

SkryťVypnúť reklamu

14:18 Obžaloba je postavená výlučne na svedectve Zemana, tvrdí Kováčik. Spochybňuje samotného Zemana, ale aj Makóa a Norberta Paksiho, ktorí sa na rozdiel od neho priznali k spolupráci s takáčovcami..

„Čo je na tom pozoruhodné, že sa všetci poznali okrem Kováčika? Je pozoruhodné to, že všetkým hrozili vysoké tresty a všetci získali benefity?,“ pýta sa Kováčik.

Tvrdí, že všetci zobchodovali svoje tresty a usvedčili ho, aby si zabezpečili nižšie tresty.

„Že Boris B. (Beňa, bývalý námestník SIS, pozn. red.) dostal podmienku - je to pozoruhodné? Asi. Ja to považujem iba za obrovský obchod, kšeft a nespravodlivosť,“ hovorí Kváčik spontánne a hľadí na prokurátora a sudkyňu.

14:14 Expresnosť konania vo vlastnom prípade vraj Kováčikovi vráža dych. Spomína na to, že ešte koncom apríla dostal s obhajcami možnosť, aby si po skončení vyšetrovania naštudoval spis. Keď zaslali pripomienky k vyšetrovaniu a návrhy na ďalšie dôkazy, vyšetrovateľ ničomu nevyhovel a napísal, že ide o nedôvodné návrhy.

„S takouto aroganciou som sa za 34 rokov nestretol,“ komentuje Kováčik. Hneď vzápätí bola podľa neho podaná obžaloba a spis šiel na špecializovaný súd. Mal asi 1300 strán, obžaloba asi 50 strán.

„Takto expresne v takejto veci...nezažil som toto,“ hovorí ďalej Kováčik.

Prokurátorovi hovorí, že z obžaloby mal pocit, že ani neštudoval spis.

14:08 Je vraj zarážajúce, keď niekto tvrdí, že obvinenie kajúcnikov Zemana, Petrova a Dömötöra nesúvisí s Kováčikovým prípadom, tvrdí samotný exšéf prokuratúry.

„Musím dôrazne upozorniť, že mi bolo vznesené obvinenie aj na základe výpovedí týchto ľudí,“ hovorí Kováčik.

14:04 Bývalý špeciálny prokurátor vysvetľuje 10-tisíc v hotovosti, ktoré polícia našla pri jeho októbrovom zadržaní v aute. „Chcel som kúpiť lúku, trávnatý porast, aby sme mali kde včely chovať,“ hovorí Kováčik. Vyšetrovateľom vraj presne uviedol podrobnosti a konkretizoval, od koho chcel lúku kupovať a kde sa nachádzala.

„Všetko mali k dispozícii, všetko som povedal, mohli to overiť. Načo. Netreba preveriť,“ vraví Kováčik.

Dodáva, že je „takýto zbohatlík“, ktorý celý život žije poctivo. Pohoršuje sa nad tým, že keď mu zaistili majetok, ktorý má spoločný s manželkou, tú o tom nikto ani neinformoval. Zablokovaný je aj účet, na ktorý chodí jej výplata, hoci sa stará o 81-ročnú mamu.

14:02 Kováčik rozpažuje ruky a hovorí, že mal síce veľký príjem, no iba malý majetok. Naopak, kajúcnici, ktorí ho usvedčujú, mali podľa Kováčika malý príjem, no obrovské majetky. Dodáva, že aj s manželkou celý život zarábali nadštandardne.

„Keď bola robená domová prehliadka, bolo tam neskutočne veľa operatívcov. Každý sa chytal za hlavu, že toto nie je nejaká lukratívna vila,“ hovorí.

Sudkyňa ho napomína, že keď gestikuluje, nevie to zaznamenať do zápisnice a prosí ho, aby sa vyjadroval jednoznačne.

13:54 Bývalý špeciálny prokurátor, ktorý podľa obžaloby spolupracoval s mafiou, v záverečnej reči hovorí, že stále verí v spravodlivosť.

"Ja musím veriť v spravodlivosť, mne iné neostáva," hovorí Kováčik s trasúcim sa hlasom.

Hovorí, že aj keď zrejme pôsobí ako nejaký chudák, skúsi sa brániť aspoň ako vie a možno bude jeho záverečná reč chaotická, no chce povedať množstvo vecí.

Hovorí, že aj jeho prekvapila "obrovská zaujatosť sudkyne".

"Spravodlivosť dostala tak na frak, že je to hrozné," vraví ďalej Kováčik.

Aj s obhajcami má pocit, že kauza končí na súde predčasne. Ešte cez prestávku to obhajca Magál dával do súvisu so zadržaním vyšetrovateľov NAKA, z ktorých niektorí robili úkony aj v Kováčikovom prípade. Nie je však jasné, čo má týmto "urýchlením" sudkyňa sledovať.

"Na to sa práve pýtame," hovoril Magál cez prestávku.

Viac nevysvetľuje ani Kováčik v záverečnej reči. Záverečnú reč prednáša tak, že stojí a hľadí na sudkyňu i novinárov. Od počiatku vraj bol médiami odsúdený bez ohľadu na vinu či nevinu.

"Tých sprostostí, čo sa popísalo o mojom majetku, vážení, tak to som sa nestačil diviť a rovnako celá moja rodina," hovorí Kováčik.

13:47 Kováčik sa sťažuje na rýchly záver procesu, keďže až včera vyšlo najavo, že dokazovanie je ukončené a nasledujú záverečné reči a rozhodnutie.

"O 21:30 sa zhaslo svetlo a ja som mal asi 2,5 hodiny na prípravu záverečnej reči," hovorí Kováčik. "Ako sa môžem pripraviť, keď nemám k dispozícii zápisnicu tak dôležitého svedka ako je Matej Zeman?," pýta sa.

Naráža tým na to, že vo štvrtok druhý raz vypovedal Zeman.

Kováčik dodáva, že aj keď si z jeho výpovede robil poznámky, nemal nič oficiálne, čo by mu pomohlo. Keď pritom nejaké zápisnice zo súdu aj dostal, nesedeli vraj s realitou.

"Nestačím sa diviť, čo je v zápisnici," hovorí bývalý špeciálny prokurátor.

Dodáva, že v rámci procesu boli porušené jeho práva a bol obmedzený na prístupe k obhajobe.

13:42 "Ako začať? Je toho veľa, čo by som chcel povedať, a to z toho dôvodu, že takmer 11 mesiacov som nemal možnosť vyjadriť sa k tomu, čo bolo predmetom môjho trestného stíhania," začína Kováčik.

Sám pritom v júli odmietol vypovedať, a tak je jeho záverečná reč s výnimkou úvodného prejavu v podstate jeho jediným vyjadrením k obžalobe.

13:38 Slova sa ujíma Kováčik. Hneď v úvode avizuje, že reč bude "silne emotívna". Hlas sa mu trasie a už pri prvých slovách je prejav prerušovaný náznakom plaču.

13:37 Obhajca vytýka sudkyni Pamele Záleskej spôsob, akým viedla proces s Kováčikom.

"Nedôstojne viedla pojednávanie, a to predovšetkým smerom k obhajobe," hovorí Križan. Dodáva, že podľa neho Záleská pojednávanie neviedla nestranne.

Poukazuje na to, že napríklad nepredložila spis na rozhodnutie o sťažnosti proti väzbe na Najvyšší súd a tiež že nerozhodla, keď na ňu podali námietku zaujatosti.

Aj Križan v závere reči nabáda súd na to, aby bol Kováčik v plnom rozsahu oslobodený.

13:30 Križan poukazuje na nezrovnalosti vo výpovediach týkajúcich sa toho, kde a komu odovzdával Zeman peniaze určené Kováčikovi.

Na súde hovoril, že ich odovzdával na benzínovej pumpe do rúk Böhma a tiež vysokopostaveného takáčovca Martina Mikulca.

Böhm však podľa Križana v prípravnom konaní pôvodne tvrdil, že peniaze mu odovzdal Mikulec.

"Böhm až neskôr pozmenil výpoveď a pripustil, že peniaze mohol dostať od Zemana aj od Mikulca," hovorí Križan.

"Tento rozpor je tak zásadného charakteru, že ho nemožno odstrániť," hovorí o zmenách v Böhmovej, ale aj Zemanovej výpovedi.

13:18 Obhajca Jakub Križan spochybňuje vyšetrovateľa Ďurka, ale aj svedkov v prípade.

"Táto vec je založená na výpovediach spolupracujúcich osôb, ľudovo nazývaných kajúcnici," hovorí Kršiak. Dodáva, že ide o tých istých kajúcnikov, ktorí figurujú aj v známych kauzách ako je Očistec, Judáš či skupina takáčovcov.

Ako príklad uvádza Ľudovíta Makóa.

"Tieto osoby sa vzájomne stretávajú a vyvíjajú kolúzne aktivity," hovorí Kršiak s tým, že práca s kajúcnikmi sa v súčasnosti "vymyká spod kontroly", čo sa ukazuje aj v kauze Očistec, v ktorej sú aktuálne obvinení štyria vyšetrovatelia NAKA.

"Tieto konania spolu obsahovo súvisia," dáva do pozornosti súdu.

13:05 Pojednávanie po obednej prestávke pokračuje. Záverečnú reč ide preniesť ďalší obhajca.

12:05 Sudkyňa Pamela Záleská oznamuje, že mení postup a nasleduje obedová prestávka. Pokračovať sa bude o 13:00.

11:51 Nasleduje krátka prestávka, po ktorej je na rade záverečná reč ďalšieho z troch Kováčikových obhajcov.

11:50 Magál pripomína súdu zásadu in dubio pro reo, teda pri pochybnostiach v prospech obvineného.

"Navrhujem, aby súd doktora Kováčika spod obžaloby v celom rozsahu oslobodil, nakoľko sa nepreukázali skutky, pre ktoré je stíhaný".

Týmto Magál svoju záverečnú reč skončil.

11:47 V prípade Kováčika došlo podľa Magála k tzv. križovaniu výpovedí, keď Makó a Böhm ako spolupáchatelia poznali celý spis a zároveň vypovedali ako svedkovia. Mohli si tak vraj zosúlaďovať vlastnú výpoveď s inými a vyviňovať samých seba, aby si zabezpečili beztrestnosť.

11:43 Makó, Zeman a Böhm sú kľúčoví svedkovia v Kováčikovom prípade, no sami sú trestne stíhaní v iných kauzách a hrozia im vysoké tresty, pripomína obhajoba.

"Uvedené okolnosti hroziacich trestov vyvolávajú dôvodné pochybnosti o pravdivosti ich výpovede, a to s ohľadom na ich motiváciu vypovedať v zmysle, aby si zabezpečili rôzne výhody v trestnom konaní," hovorí Magál.

Spomína tiež to, že Makóa a Böhma prepustili z väzby na základe príkazu prokurátora. Prepustenie oboch prokuratúra komentovala slovami, "že bol vzatý do úvahy aj postoj obvineného k trestnému konaniu".

Obhajca to spája s jedným z rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý konštatoval riziko "vykupovania sa na slobodu" zo strany niektorých spolupracujúcich obvinených.

Magál preto pripomína slová ESĽP, že "nemožno podceniť toto riziko".

Prekáža mu, ako sa súd "štítil predložiť ako dôkaz" príkazy prokuratúry, na základe ktorých sa Makó či Böhm dostali na slobodu.

11:31 To, že by Kováčik vynášal z prokuratúry rôzne spisy, najmä pre Makóa, podľa Magála nebolo vôbec preukázané.

"Svedok Böhm sa vo svojej výpovedi vyjadril, že nemá vedomosť o pôvode listín, ktoré mu ukazoval Makó," vraví Magál.

Navyše, Böhm vraj opisoval dokumenty v rozpore s opisom tých, ktoré mal vyniesť Kováčik.

11:22 Magál pripomína, že po prepustení Kudličku na slobodu boli viacerí takáčovci opäť zadržaní a vzatí do väzby už na jeseň 2017. Teda pár mesiacov po údajnom "vybavení slobody" pre bossa takáčovcov Kudličku. Kováčik bol v tom čase stále špeciálny prokurátor.

"Je teda zrejmé, že žiadnym spôsobom nekonal v prospech údajnej skupiny takáčovcov," vraví Magál.

11:18 Bolo by vraj nelogické, aby si Kudlička vybavoval prepustenie cez špeciálneho prokurátora, ktorý mal minimálny dosah na konanie, tvrdí Magál v záverečnej reči.

Pripomína, že keby šlo o niečo neštandardné, mohla zasiahnuť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

"Nebol podaný mimoriadny opravný prostriedok, a to dovolanie zo strany ministerky spravodlivosti," vraví Magál. Podľa neho tak šlo o štandardné prepustenie obvineného na slobodu.

Manželka Kudličku musela zaplatiť kauciu 100-tisíc eur.

11:13 Magál na súde sumarizuje, z čoho všetkého už bol obvinený Zeman, čím sa snaží doložiť, aký je to nedôveryhodný svedok. Zároveň nemá pochopenie pre to, že mu štát nezaistil majetok tak, ako ho zaistil Kováčikovi.

"Pýtam sa, aký je dôvod selekcie zaisťovania majetku," vraví Magál.

Výpoveď Zemana podľa neho úplne vyvrátil Kováčikov kamarát Ružička, ktorý poprel, že by bol kontaktom takáčovcov na špeciálneho prokurátora. Zeman taktiež vo výpovediach upravoval opis toho, ako sa zoznámil s Ružičkom.

11:07 Kováčik počas čítania záverečnej reči svojho obhajcu hľadí do zeme a súhlasne prikyvuje hlavou.

11:06 Pravdivosť výpovede Zemana sa snaží obhajoba spochybniť aj tým, že jeho výpoveď spisoval jeden zo štyroch obvinených vyšetrovateľov NAKA - Pavol Ďurka. Ten patrí k skupine policajtov, ktorých obvinila inšpekcia z manipulovania kajúcnikov a aktuálne ich okresný súd zobral do väzby.

Magál tvrdí, že Zeman si vlastnú výpoveď po jej spísaní ani neprečítal a neskôr ju, navyše, menil.

Pripomína aj to, ako sa vo štvrtok Zeman na súde priznal, že pred minulotýždňovým návratom na Slovensko z Chorvátska, kde bol na úteku, zahodil mobilný telefón do Dunaja.

"Je zarážajúce, že mal potrebu zbaviť sa mobilného telefónu v období, kedy sú vyšetrovatelia podozriví z manipulovania výpovedí a sú za to bratí do väzby," vraví Magál.

Súdu vyčíta, že zabránil snahe odstraňovať "do očí bijúce rozdiely vo výpovediach svedkov".

10:58 Magál tvrdí, že Kováčik nedal prokurátorke Blanke Godžovej nikdy pokyn na to, aby nepodala sťažnosť proti prepusteniu Kudličku z väzby. Cituje aj z úradného záznamu, ktorý Godžová spísala. Opisuje v ňom rozhovor s Kováčikom, ktorý jej povedal, že "môže akceptovať" kauciu a nepodať sťažnosť, a teda nešlo o príkaz.

Obhajca pripomína, že na takzvaný negatívny pokyn Kováčik ani nemal právomoc, keďže je to v rozpore so zákonom. Týmito slovami hájil na súde Kováčika nedávno aj Čižnár.

Na toto svedectvo sa odvoláva aj Magál.

"Generálna prokurátora žiadne pochybenie v jeho (Kováčikovom) postupe nezistila," vraví Magál.

Pravdou však je, že ak by Kováčik dal Godžovej písomný pokyn na nepodanie sťažnosti, sám by tým vytvoril úradný dôkaz o tom, ako postupuje v rozpore so zákonom.

10:52 Obhajoba sa sťažuje aj na neurčitosti v obžalobe. Vo výpovediach Makóa, Zemana a tiež nebohého bývalého príslušníka SIS Františka Böhma vidí rozpory.

Napríklad v tom, že Makó vraj všetko vedel vybaviť hneď na pokyn cez telefón, no pri prepúšťaní Kudličku mu to trvalo pomerne dlho.

10:47 Magál hovorí o vrchole absurdity, keď sa súd odvoláva na to, že Kováčik pracoval v prospech zločineckej skupiny takáčovcov, hoci jej existenciu súdy ešte právoplatne nepotvrdili.

"Čo v prípade, keď súd dospeje k záveru, že zločinecká skupina takáčovcov nikdy neexistovala?," pýta sa Magál na situáciu, ak by bol Kováčik odsúdený za spoluprácu s takáčovcami.

Pre tento problém mal podľa jeho názoru špecializovaný súd najprv preukazovať existenciu organizovanej zločineckej skupiny takáčovcov.

10:44 Magál poukazuje na rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého je potrebné zohľadňovať pri rozhodovaní aj podozrenia z manipulácie výpovedí niektorých kajúcnikov.

"Je zrejmé, že (špecializovaný) súd zaujal k rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu postoj, že dôkazy, ktoré sú v prospech doktora Kováčika, nemá záujem vykonávať," tvrdí Magál

Dodáva, že by inak mali možnosť dokázať slabú vierohodnosť kajúcnikov, ktorí vypovedali proti Kováčikovi.

Špecializovaný súd svojím postupom nedodržal právo na spravodlivé konanie.

10:38 Magál sa opäť vracia k tomu, že sudkyňa nevylúčila z pojednávaní médiá. Tvrdí, že to bolo na škodu veci, keďže sa nedodržala prezumpcia neviny a tiež že to ovplyvňovalo svedkov, ktorí postupne prichádzali na pojednávania

Vracia sa k tomu, že nemohli predložiť uznesenie o obvinení niektorých kajúcnikov, vrátane Mateja Zemana či Csaba Dömötör, ktorí v kauze Kováčika vypovedali. Obvinila ich policajná inšpekcia, ktorá tvrdí, že výpovede kajúcnikov sa manipulujú. Podozrenia sa však netýkajú Kováčikovej kauzy.

"Uvedené dôkazy súd pre mňa nepochopiteľným spôsobom odmietol vykonať," vraví Magál.

10:33 Kováčikovi právnici vyčítajú sudkyni, že z pojednávaní nevylúčila verejnosť kvôli ochrane utajovaných skutočností. Nepozdáva sa im ani to, aké svedectvá odzneli, napríklad výpoveď kajúcnika Makóa.

"Obhajoba súd opakovane upozorňovala na záhadné zmeny výpovedí spolupracujúcich svedkov, ktorí pred vyšetrovateľom vypovedali," hovorí Magál.

10:29 Magál sa sťažuje na to, súd nepripúšťal dôkazy či svedectvá ľudí, ktorých navrhovala obhajoba.

"Hlavné pojednávanie bolo vedené v duchu striktne vykonávaných dôkazov v neprospech obžalovaného," vyčíta súdu Magál.

"To, čo sa dialo, vrátane včerajšie pojednávania, sa nedá nazvať inak ako devastáciou súdneho konania," vyčíta súdu Magál v záverečnej reči.

Problém má najmä s tým, že súd nechcel predvolať ako svedka šéfa špecializovaného súdu Jána Hrubalu či sudcu Juraja Klimenta.

10:25 Pojednávanie pokračuje. Záverečnú reč začína Kováčikov obhajca Erik Magál.

10:18 Záverečná reč prokurátora sa skončila a nasleduje hygienická prestávka. Po nej sú na rade záverečné reči obhajoby.

10:17 "Je až zarážajúce, akého konania sa obžalovaný dopustil, a to ešte z titulu svojej funkcie špeciálneho prokurátora," hovorí Šúrek.

Vzhľadom na skutky v obžalobe siaha horná sadzba trestu, ktorý Kováčikovi hrozí, na 15 až 16 rokov. To, že žiada 13 a viac rokov, odôvodňuje najmä postavením Kováčika.

"Bol to dlhoročný najvyšší predstaviteľ špecializovaného štátneho orgánu zameraného na potieranie korupcie. Namiesto reálneho výkonu právomoci konal opačne a vedome, za finančnú výhodu konal v prospech tých, proti ktorým mal bojovať," vraví prokurátor.

Preto podľa neho "nemožno ani teoreticky uvažovať o treste ktorý by sa neblížil hornej hranici sadzby".

10:14 Prokurátor navrhuje Kováčikovi nepodmienečný trest, a to minimálne vo výške trinásť rokov. Zároveň navrhuje, aby mu prepadol majetok.

10:09 Prokurátor pripomína, že v Kováčikovom dome a tiež v jeho aute sa našli viaceré spisy týkajúce sa aktuálnych citlivých káuz, a to vrátane spisov, v ktorých vypovedá Makó. Naznačuje to, že sa bál toho, o čom Makó vypovedá.

Rovnako sa u neho našli aj utajované dokumenty, ktoré vôbec nemal mať. Našla sa tiež vyššia hotovosť.

Kováčik počas čítania záverečnej reči bez emócií pozerá na prokurátora a počúva. Miestami si robí poznámky.

10:06 Šúrek hovorí, že vina Kováčika sa na súde jednoznačne preukázala.

"Dôkazy do seba zapadajú a vytvárajú presnú mozaiku, ktorú mohli poznať jedine osoby, ktoré sa tohto konania zúčastnili," hovorí.

Dodáva, že Kováčik musel mať od niekoho informácie o podrobnostiach Kudličkovho prípadu, najmä o možnej náhrade väzby Kudličku kauciou. Potvrdzuje to verziu, že sa tieto podrobnosti dozvedel od Makóa, ktorý vec riešil pre takáčovcov.

"Obžalovaný Kováčik sa zámerne vyhýba akéhokoľvek vysvetlenia, prečo kontaktoval zastupujúcu prokurátorku a túto usmerňoval vo veci nepodania sťažnosti," vraví Šúrek s tým, že špeciálny prokurátor takýmto zásadným spôsobom už nikdy nezasiahol v žiadnej inej trestnej veci.

10:00 V záverečnej reči prokurátor pripomína, ako prokurátor Stanislav poprel, že by pred odchodom na dovolenku riešil s Kováčikom prípad Kudličku, ako tvrdil samotný Kováčik.

Spomína aj výpoveď bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý podľa Šúreka "vo svojej výpovedi zľahčoval" nepodanie sťažnosti voči prepusteniu Kudličku z väzby.

"Čo je zarážajúce, ba až hanebné, je konanie generálnej prokuratúra, keď listom upozornila ministerstvo spravodlivosti na skutočnosť, že došlo k prepusteniu Kudličku na slobodu," vraví Šúrek.

Táto situácia podľa neho iba dokresľuje, že Kováčik mal záujem, aby sa Godžová nemusela nikde zodpovedať za svoj postup ,pretože by vyšlo najavo, že na ňu Kováčik tlačil.

9:54 "Je pozoruhodné, že (takáčovci) disponovali internými informáciami z prostredia prokuratúry v čase, keď riešili prepustenie Kudličku na slobodu," podotýka Šúrek v záverečnej reči.

Skupina vedela napríklad o tom, že dozorový prokurátor v prípade Michal Stanislav je na dovolenke a že ho bude na súde pri rozhodovaní o väzbe Kudličku zastupovať kolegyňa Blanka Godžová.

"Tieto informácie nie sú verejné a nemali ich odkiaľ vedieť," hovorí Šúrek a dodáva, že to naznačuje spojku skupiny priamo na prokuratúre.

Pripomína aj svedectvo Godžovej, na ktorú robil Kováčik nátlak, aby po prepustení Kudličku nepodáva sťažnosť. V takom prípade by ešte rozhodoval Najvyšší súd.

"Veľmi autenticky uviedla, že pokiaľ by nekomunikovala s obžalovaným, tak by sťažnosť určite podala," hovorí Šúrek.

Vyplýva z toho, že Kováčik mal jednoznačný záujem na prepustení Kudličku.

"Nikto z vypočutých prokurátorov nezažil podobnú intervenciu obžalovaného," pripomína Šúrek.

Godžová o nátlaku Kováčika spísala ešte v roku 2017 aj úradný záznam.

9:45 Podať obžalobu na Kováčika bolo podľa prokurátora možné najmä vďaka dvom kľúčovým svedkom v prípade - Ľudovítovi Makóovi a bývalému takáčovcovi Matejovi Zemanovi. Dodáva, že pravdivosť ich výpovedí následne potvrdili aj ďalší svedkovia.

"Svedok Matej Zeman veľmi podrobne a dôveryhodne uviedol, ako mu Viliam Ružička sprostredkoval kontakt s obžalovaným," sumarizuje Šúrek.

Ružička je Kováčikov dlhoročný kamarát. Takáčovci ho využili na to, aby u špeciálneho prokurátora v roku 2017 vybavil prepustenie Ľubomíra Kudličku zo skupiny na slobodu.

"Zeman následne opísal aj stretnutia, na ktorých sa riešilo prepustenie Kudličku na slobodu," pokračuje Šúrek.

Dodáva, že aj keď Ružička všetko poprel, jeho vysvetlenia majú medzery, miestami vyznievajú "zmätočne" a "nedôveryhodne".

9:41 Prokurátor pripomína, že Kováčik v úvode pojednávania odmietol vypovedať.

"Ide o taktiku obhajoby, kedy sa obžalovaný snaží reagovať na výpovede svedkov, ktoré odzneli a spochybňovať ich," upozorňuje Šúrek.

9:38 Šúrek v záverečnej reči vraví, že počas pojednávaní sa nielen potvrdila dôvodnosť obžaloby, ale ešte sa aj posilnila dôkazná situácia. O Kováčikovi hovorí, že sa počas hlavného pojednávania celý čas snažil úmyselne vniesť pochybnosti do celej veci a znedôveryhodniť svedkov.

"Predkladaním pseudodôkazov sa snažil vytvoriť zmätok v dokazovaní, veľa dôkazov bolo priam nezmyslených," upozorňuje Šúrek.

Sám dodáva, že svedkovia, ktorých predvolala prokuratúra, v skutočnosti veľmi jasne potvrdili obžalobu.

"Obžalovaný sa neustále a systematiky snaží navodiť obraz, že sa stal obeťou komplotu," pokračuje Šúrek s tým, že dosiaľ neodznelo nič, čo by dávalo tejto verzii za pravdu.

9:32 Prokurátor Šúrek začína s čítaním záverečnej reči.

9:30 Ako prvý začne svoju záverečnú reč prokurátor Mihal Šúrek. "Priebeh záverečných rečí bude prepísaný doslovne zo zvukového záznamu," informuje sudkyňa Pamela Záleská. Podotýka tiež, že Kováčikovi advokáti svoje meškanie ospravedlnili.

9:28 Doviedli Kováčika, pojednávanie sa začína.

9:22 Po príchode advokátov púšťajú do pojednávacej miestnosti procesné strany a verejnosť. Čaká sa na väzenskú stráž s Kováčikom.

9:11 Pojednávanie sa stále nezačalo, čaká sa na troch advokátov Kováčika, ktorí ešte nedorazili.

8:40 Dušan Kováčik je už v Pezinku na špecializovanom súde. Z väzby ho eskortovali na súd približne trištvrte hodinu pred začiatkom pojednávania, ktoré sa začína o 9:00.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 124
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 264
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 720
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší

Sportnet

Momentka zo zápasu Washington - Calgary.

Jeff Skinner strelil siedmy hetrik v kariére.


Oh my Hockey
Brankár Košíc Dominik Riečický oslavuje triumf.

Vypočujte si utorňajšiu časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Na snímke tréner slovenska Francesco Calzona

Reprezentantov vyradili zranenia.


TASR
Na snímke gólová radosť hráčov Slovana v prvom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HC Košice - HC Slovan Bratislava 18. marca 2024 v Košiciach. FOTO TASR - František Iván

- S

Košice hrali veľmi dobre takticky, povedal Samuel Takáč.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu