SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Prešovský arcibiskup sa nakazil covidom počas návštevy pápeža (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 573 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

19:15 SVET - Vatikán rozhodol, že každý, kto bude chcieť navštíviť tento mestský štát alebo prezrieť si Sixtínsku kaplnku, bude musieť predložiť covid pas.

Skryť Vypnúť reklamu

Od 1. októbra obyvatelia Vatikánu, jeho zamestnanci a návštevníci budú musieť preukázať, že sú buď zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, toto ochorenie prekonali alebo majú negatívny výsledok testu na koronavírus.

Dekrét, ktorý Vatikán zverejnil v pondelok, obsahuje významnú výnimku. Ľudia prichádzajúci na Námestie svätého Petra na omšu nebudú musieť mať covid pas. Budú však povinní dodržiavať spoločenský odstup, nosiť rúško a na námestí sa budú môcť zdržať len počas bohoslužby.

17:27 SLOVENSKO - Jeden zamestnanec v zariadení opatrovateľskej služby v Zlatých Moravciach mal pozitívny test na ochorenie COVID-19.

Mesto preto počas pondelka zorganizovalo testovanie všetkých pracovníkov vo svojich zariadeniach sociálnych služieb.

Vedúca zariadenia vyčlenila jednu miestnosť pre pozitívnych na COVID-19. Mesto Zlaté Moravce zabezpečí ochranné rúška, respirátory, ochranné rukavice, štíty a potrebnú dezinfekciu, informoval krízový štáb mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

17:14 SVET - India, ktorá je najväčším výrobcom vakcín na svete, obnoví export a
darovanie nadbytočných očkovacích látok proti koronavírusu v októbri. Ich vývoz zastavila po tom, ako jej populáciu v apríli postihol ničivý rast počtu nákaz.

O obnovení exportu informovalo v pondelok indické ministerstvo zdravotníctva.

16:43 SVET - Zimná lyžiarska sezóna v Rakúsku bude pre očkovaných proti koronavírusu, ako aj pre ľudí, čo ochorenie COVID-19 prekonali, prebiehať takmer bez obmedzení - výnimkou bude len povinnosť nosiť respirátor FFP2.

Na lanovkách bude pre všetkých platiť pravidlo 3G (preukázanie sa potvrdením o očkovaní, negatívnom teste či uzdravení sa z covidu).

Rakúska vláda nepočíta s obmedzením kapacity lanoviek a vlekov, a preto ani nepredpokladá, že by sa pred nimi mali tvoriť dlhé rady. Ľudia nebudú musieť ani dodržiavať rozstupy, ako tomu bolo vlani.

Skryť Vypnúť reklamu

16:40 SVET - Na vstup do Vatikánu bude od 1. októbra potrebné potvrdenie o imunite proti covidu. "Greenpassom" sa budú musieť preukazovať obyvatelia, zamestnanci aj turisti. Výnimka platí pre tých, ktorí sa len zúčastnia svätej omše a hneď po nej mesto opustia.

16:30 SVET - Spojené štáty od novembra zrušia obmedzenia vstupu na svoje územie pre zaočkovaných cestujúcich z Európskej únie a Británie.

Informovala o tom v pondelok televízia CNN s odvolaním sa na svoje zdroje. Biely dom sa k týmto správam zatiaľ nevyjadril.

Súvisiaci článok USA zrušia obmedzenia pre zaočkovaných cestujúcich z Únie a Británie Čítajte 

16:26 SLOVENSKO - Na letisku Poprad-Tatry nebol v rámci experimentálneho testovania na ochorenie COVID-19 u cestujúcich počas tohtoročnej sezóny 2021 zaznamenaný žiaden prípad ochorenia COVID-19.

Počas letnej sezóny boli na dobrovoľnej báze pravidelne testovaní cestujúci z Veľkej Británie a z Bulharska, pričom z Veľkej Británie bola už koncom júna hlásená zhoršujúca sa situácia so šírením ochorenia COVID-19 v populácii a z Bulharska začiatkom augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

16:23 SVET - Thajsko dostalo povolenie v aplikácii tretej dávky vakcíny proti covidu pod kožu namiesto do svalu. Metóda vytvára rovnakú imunitnú odpoveď.

Aplikovanie pod kožu zavádzaju vrámci šetrenia pre nedostatok vakcín, keďže z jednej ampulky vedia zaočkovať až piatich ľudí.

15:56 SLOVENSKO - Na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach v pondelok slávnostne otvorili nový akademický rok, urobili tak online formou. Kým to podmienky dovolia, vyučovať plánujú kombinovaným spôsobom využívaním prezenčnej i dištančnej formy.

TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Zuzana Bobriková s tým, že v tomto akademickom roku sa na univerzitu zapísalo spolu 2089 študentov. Ich celkový počet tak oproti vlaňajšku vzrástol o 15 percent.

14:00 SLOVENSKO - V nemocnici v košickej Šaci majú v súvislosti s Covid-19 dvoch suspektných pacientov a jedného pacienta na umelej pľúcnej ventilácii. Štyria zamestnanci majú pozitívny test na toto ochorenie a piati sú v karanténe.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako pripomenul jej riaditeľ Pavol Rusnák, situácia v tomto regióne sa naďalej zhoršuje. "Nemocnica robí všetky kroky a opatrenia preto, aby nedošlo k obmedzeniu elektívnej zdravotnej starostlivosti vrátane plánovaných operácií. Všetky naše odporúčania a obmedzenia, ktoré sú uverejnené aj na našich portáloch, sú v súlade s nariadeniami Ministerstva zdravotníctva SR a platným COVID automatom a smerujú k ochrane nielen zdravotníka, ale aj pacienta či jeho sprievodu,“ povedal.

13:22 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva zverejnil výsledky sekvenovania vzoriek za august.

Delta variant mal v tomto mesiaci v populácii takmer výhradné zastúpenie. Laboratóriá ho sekvenovaním potvrdili v takmer 99% pozitívnych vzoriek.

V auguste bolo úspešne sekvenovaných celkovo 1 085 pozitívnych vzoriek. Delta variant laboratóriá identifikovali v 1 073 vzorkách. Alfa variant potvrdili v 11 vzorkách. Jedna vzorka obsahovala iný variant.

Skryť Vypnúť reklamu

13:00 SLOVENSKO - Prešovský gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak bol pozitívne testovaný na covid, nakazil sa počas návštevy pápeža. Je zaočkovaný, momentálne je v domácej karanténe s miernymi príznakmi.

Informuje o tom portál TVnoviny.sk

Arcibiskup bol v kontakte s pozitívnym biskupom z Grécka minulý týždeň na návšteve pápeža v Budapešti aj v Prešove. Informáciu pre TVnoviny.sk potvrdil hovorca arcibiskupstva Michal Pavlišinovič.

Súvisiaci článok Prešovský arcibiskup Babjak má covid, nakazil sa počas návštevy pápeža Františka Čítajte 

12:57 SVET - Vakcína Pfizer/BioNTech vytvára pri očkovaní detí vysoké protilátky bez vážnych vedľajších účinkov, tvrdí spoločnosť.

Štúdia je prvá, ktorá pozorovala deti od päť do 11 rokov. Avšak použili nižšiu dávku vakcíny ako je momentálne odporúčaná, pretože predošlá štúdia ukázala, že rovnaká dávka ako pre dospelých by mohla spôsobiť viac vedľajších účinkov.

Skryť Vypnúť reklamu

12:34 SLOVENSKO - Počet pacientov s ochorením COVID-19 zatiaľ v nemocniciach pod Tatrami a na Spiši rapídne nestúpa.

V nemocnici v Poprade majú dnes na COVID oddelení hospitalizovaných troch pacientov. Ďalší je na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, napojený je na umelú pľúcnu ventiláciu, informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

Pandemická situácia v nemocniciach v Levoči, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi a Krompachoch je aktuálne priaznivá. K pondelku tam nebol hospitalizovaný žiaden pacient s potvrdeným koronavírusom.

11:56 SVET - Rusko hlási 778 nových obetí za predchádzajúcich 24 hodín, informuje agentúra Reuters.

11:50 SLOVENSKO - Povinné covidpasy zavedené v Slovinsku minulý týždeň viedli k nárastu očkovania obyvateľov proti koronavírusu. Uplynulý týždeň bolo podaných takmer 84-tisíc dávok, čo je najvyšší týždenný údaj od začiatku júna, ukázali dáta národného registra pre očkovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

V pondelok o tom informovala slovinská tlačová agentúra STA.

V súčasnosti je úplne zaočkovaných 46 percent slovinského obyvateľstva a 52 percent dostalo najmenej jednu dávku, medzi dospelými je táto miera 55 percent a 61 percent.

11:40 SLOVENSKO - Na niektoré obecné úrady boli zaslané letáky, ktoré hovoria o pripravovanom odpore voči údajnému povinnému očkovaniu. Ako na webe "Hoaxy a podvody - Polícia SR" informujú policajti, leták im zaslala
jedna zo zamestnankýň obecného úradu.

V letáku, ktorý odoslali z pošty vo Východnej (okr. Liptovský Mikuláš) 17. septembra, sa uvádza, že príjemca by ho mal preposlať minimálne piatim ďalším obciam.

11:34 SLOVENSKO - Cestujúci bratislavskou mestskou hromadnou dopravou od pondelka nebudú musieť pri nástupe či výstupe stláčať tlačidlá na otváranie dverí. Dopytové otváranie dverí sa ruší v dôsledku zhoršujúcej sa epidemickej situácie.

Skryť Vypnúť reklamu

TASR o tom informoval hovorca Dopravného podniku Bratislava Martin Chlebovec.

11:05 SVET - V uplynulých troch dňoch pribudlo v Maďarsku 1072 nakazených a v súvislosti s covidom zomrelo 13 pacientov, informoval v pondelok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Aktuálne je infikovaných 7630 osôb. V nemocniciach ošetrujú 380 chorých s covidom, na umelej pľúcnej ventilácii je 45 z nich.

Bilanciou koronavírusovej pandémie v Maďarsku je doposiaľ 818.231 nakazených a 30 136 úmrtí covidových pacientov.

Počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je takmer 5,9 milióna, dve dávky podali vyše 5,5 milióna ľuďom a tretiu dávku dostalo 612-tisíc osôb.

11:00 SLOVENSKO - Španielsko zaradilo celé územie Slovenska s platnosťou od dneška medzi krajiny so zvýšeným rizikom nákazy koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri vstupe do Španielska treba mať vyplnený sanitárny formulár, ktorý je potrebný dokonca aj pri tranzite. Cestujúci ho musia vyplniť 48 hodín pred samotnou cestou či vstupom do krajiny.

Osoby staršie ako 12 rokov musia pri vstupe do krajiny predložiť doklad o očkovaní, o prekonaní ochorenia alebo o absolvovaní testu s negatívnym výsledkom. V prípade PCR testov nesmie byť starší ako 72 hodín, v prípade antigénového testu nesmie byť starší ako 48 hodín.

Súvisiaci článok Španielsko zaradilo celé Slovensko medzi štáty s vysokým rizikom nákazy Čítajte 

10:57 SLOVENSKO - V Trnavskom kraji začali s očkovaním študentov a zamestnancov všetkých troch vysokých škôl, ktoré pôsobia v Trnave.

Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič.

Záujemcovia si budú môcť vybrať z dvoch vakcín. "Ide o jednodávkovú vakcínu Janssen a dvojdávkovú vakcínu od Pfizer/BioNTech. V prípade vakcíny od Pfizer/BioNTech zabezpečíme aj očkovanie druhou dávkou. Harmonogram očkovanie je možný nájsť okrem stránok škôl aj na stránke samosprávneho kraja," doplnil Viskupič.

Skryť Vypnúť reklamu

10:30 SLOVENSKO - Predošlý deň sa zaočkovalo prvou dávkou vakcíny 249 ľudí, druhú dávku dostalo 347 ľudí.

Prvou dávkou vakcíny sa doteraz zaočkovalo 2 420 272 ľudí, druhú dávku vakcíny a teda kompletne zaočkovaných je aktuálne 2 228 183 ľudí na Slovensku.

10:00 SLOVENSKO - Za nedeľu pribudli štyri obete, vykonali 1 981 PCR testov, ktoré ukázali 114 pozitívnych. Z nich až viac ako 71 % nebolo zaočkovaných.

Delta variant vírusu má v sekvenovaných vzorkách za uplynulý týždeň stopercentné zastúpenie.

Informovalo NCZI a ministerstvo zdravotníctva.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (31), nasleduje Žilinský (26), Nitriansky (16), Košický (15), Trenčiansky (11), Prešovský (7) a Banskobystrický (6) a Trnavský (2).

Je medzi nimi 56 mužov a 58 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 192 431 a žien 210 491.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocniciach pribudlo 13 hospitalizovaných s covidom alebo podozrením naň, celkovo je hospitalizovaných 389 pacientov, potvrdené ochorenie má 282 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných viac ako 83 percent nie je zaočkovaných.

Na JIS je 30 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje rovnako 30 pacientov.

V nedeľu vykonali aj 10 559 antigénových testov, tie ukázali 151 pozitívnych, z nich až viac ako 80 percent sa doteraz nezaočkovalo.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 504 199 pričom takto bolo pozitívne testovaných 402 922 osôb.

Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 060 962 z čoho bolo pozitívne testovaných 388 124 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 721 027. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 573 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 461.

9:54 SLOVENSKO - Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) nie je spokojný s preočkovanosťou v Ozbrojených silách SR.

Na sociálnej sieti poukázal na to, že kým Slovensko má 55 percent zaočkovaných vojakov, Česká republika 85 percent. Chce urobiť všetko preto, aby sa miera vakcinácie zvýšila.

Minister obrany koncom júla potvrdil, že do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rezort obrany doplnil vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete.

9:10 SVET - Nahlásený počet úmrtí na ochorenie Covid-19 v USA prekročí v priebehu jedného či dvoch dní počet obetí španielskej chrípky. V pondelok nadránom to napísala tlačová agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto priame porovnanie údajov však ešte nie je celý príbeh, vravia odborníci na medicínu a štatistici. Poukazujú jednak na vyšší počet obyvateľov krajiny, no na druhej strane aj modernejšie nástroje boja proti takýmto chorobám.

Úmrtia súvisiace s covidom v Spojených štátoch dosiahli v nedeľu večer počet 673 763, uviedla Univerzita Johnsa Hopkinsa. To je len približne o 1200 menej, než úmrtí v roku 1918 na španielsku chrípku, ktorá si v USA vyžiadala podľa podľa odhadov 675-tisíc životov. Pred covidom bola pandémia chrípky najsmrtiacejšou pandémiou od vzniku USA.

Súvisiaci článok Covid si v USA vyžiada viac obetí ako epidémia španielskej chrípky Čítajte 

8:45 SVET - Nový Zéland predĺži o najmenej dva týždne lockdown vo svojom najväčšom meste Auckland, ktoré sa pred takmer mesiacom stalo novým ohniskom nákazy koronavírusom SARS CoV-2. Niektoré opatrenia sa však zmiernia, oznámila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Ardenovej sa v Aucklande, ktorý má približne dva milióny obyvateľov, zníži od utorka stupeň výstrahy v súvislosti s koronavírusom zo štvrtého na tretí stupeň. V meste tak naďalej ostanú zatvorené školy a stále platí pre občanov nariadenie pracovať z domu, avšak niektoré pracoviská sa môžu otvoriť a je možné prevádzkovať niektoré bezkontaktné služby, ako napríklad donášku jedla.

8:10 SVET - Testy v Česku odhalili včera 182 nakazených. Je to menej ako v ostatných dňoch, ale čísla za nedeľu bývajú tradične nižšie, keďže sa menej testuje. V porovnaní s minulou nedeľou je to nárast zo 136.

Súvisiaci článok V Česku pribudlo 182 prípadov covidu, posielajú termíny na tretiu dávku Čítajte 

7:28 SLOVENSKO - Od dneška sa vzhľadom na aktualizáciu covid automatu sprísňujú opatrenia vo viacerých okresoch. Prísnejšie podmienky sa vzťahujú na kultúrne i hromadné podujatia, ale aj návštevy múzeí či výstav. Pripomenula to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Prehľad opatrení v jednotlivých fázach si môžete pozrieť tu >>>>

7:00 SVET - Nemecko hlási 3 736 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je výrazne menej ako pred týždňom. Vtedy ich bolo 5 511.

Oproti predchádzajúcemu dňu sa však mierne zvýšila sedemdňová incidencia, čiže počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov za posledný týždeň (zo 70,5 na 71,0. Skončil sa tým klesajúci trend z predchádzajúcich šiestich dní, napísala agentúra DPA (pred týždňom bola na hodnote 81,9).

06:20 SLOVENSKO - Režim na hraniciach sa od dnešného dňa uvoľňuje. Vláda vo štvrtok schválila prechod do zelenej fázy, teda I. stupňa alert systému. Hranice sa tak budú monitorovať a kontroly budú náhodné. Policajti ich budú vykonávať v rámci bežného výkonu služby.

Dosiaľ bolo Slovensko v II. stupni, teda oranžovej fáze, v ktorej mala prejsť kontrolou väčšina osôb vstupujúcich na územie Slovenska.

00:00 SLOVENSKO - Mapa okresov sa oddnes mení. Zelené zostávajú posledné štyri okresy, naopak, štyri už sú bordové.

Okrem Bardejova, ktorý do horšej fázy postúpil už vo štvrtok, budú prísnejšie pravidlá platiť aj v Krupine, Rožňave a Skalici.

Pre zväčšenie kliknite sem

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 2. Získaj náskok pred štartom
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 5. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 6. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 7. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 9. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 10. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 1. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 2. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 5. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 6. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 9. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 386
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 638
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 342
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 032
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 134
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 671
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 409
 8. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 319
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 807
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu