BRATISLAVA. Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) chce iniciovať mimoriadne rokovanie Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby.
Dôvodom sú podozrenia zo sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica tajnou službou.
Uviedol to v piatok po tom, ako sa zúčastnil na mimoriadnom rokovaní parlamentného brannobezpečnostného výboru.

Lipšic to nebude verejne komentovať
„Sú indície, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je sledovaný Slovenskou informačnou službou. V tejto súvislosti požiadam listom ešte dnes Mariána Saloňa (Smer, predseda výboru, poznámka TASR), aby zvolal mimoriadny výbor,“ povedal Šeliga. Podozrenia zo sledovania špeciálneho prokurátora označil za „šialené“.
Lipšic pred piatkovým rokovaním Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, na ktorý bol prizvaný, naznačil, že ho cestou prenasledovalo auto s neexistujúcimi 'ešpézetkami'.
„To ja neviem kto. Nebudem to verejne komentovať,“ reagoval Lipšic. Podľa neho by to asi mala riešiť polícia.
Námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera povedal, že si o tom nemyslí nič. „Takéto poznatky nemám,“ podotkol.
Policajného prezidenta by mal voliť minister
Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) po rokovaní vyhlásil, že bude potrebné v čo najkratšom čas schváliť novelu zákona o štátnej službe, čo sa týka menovania a odvolávania predstaviteľov štátnych inštitúcií.
Bude vyzývať ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), aby v čo najkratšom čase prišiel s novelou zákona o Policajnom zbore SR, ktorý definuje aj voľbu policajného prezidenta a viceprezidentov.
Podľa Krúpu by výbor nemal voliť policajného prezidenta, ale minister vnútra, ktorý je za neho zodpovedný.
Krúpa vyzval ministra vnútra. aby navrhol riešenie situácie na Úrade inšpekčnej služby, resp. prehodnotil jeho štatút, či bude potrebná reforma úradu a v akej podobe. „Zhodli sme sa, že na budúci týždeň v stredu sa uskutoční poslanecký prieskum na Úrade inšpekčnej služby,“ uviedol Krúpa.
Podľa neho ďalšia výzva smeruje k vedeniu policajného prezídia, aby „sa urobili opatrenia na zamedzenie masívneho úniku informácií, ktoré sú účelové a majú spôsobovať chaos a ovplyvňovať verejnú mienku“.
Bola diskusia aj o paragrafe 363
Krúpa vyzve koalíciu, aby v čo najkratšom čase schválila vytvorenie komisie na kontrolu odposluchov, „aby sme sa pozreli na to, ako prebiehajú odposluchy, či sú zákonné a či nedošlo k nejakým zlyhaniam“, a či nie je potrebné robiť zmeny v zákone na ochranu súkromia pred neoprávneným odpočúvaním.
Na výbore pre obranu bezpečnosť bola diskusia aj o paragrafe 363 Trestného poriadku, ktorý chce koalícia upraviť.
Poslanec Šeliga označil za nespravodlivé, že ustanovenie tohto paragrafu sa nebudú môcť vzťahovať na väzobne stíhaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, pretože prípad dozoruje krajská prokuratúra, kde sa sťažnosť podáva na generálnu prokuratúru.
Šeliga takýto postup označil za nespravodlivý preto, že v inom prípade generálna prokuratúra zrušila obvinenie podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi.
Poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina), ktorý odišiel z rokovania výboru pre obranu a bezpečnosť skôr, povedal, že rokovanie nešlo príliš do hĺbky Na výbore sa viedli debaty súvisiace s fungovaním policajného zboru, policajnej inšpekcie, generálnej a špeciálnej prokuratúry.
K vyjadreniu špeciálneho prokurátora Lipšica, že za dianím v bezpečnostných zložkách je tajná služba, Pčolinský poznamenal, že „by mal čítať menej konšpiračných časopisov“.