BRATISLAVA. Ministerka investícií a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová prinesie na dnešné zasadnutie pracovnej skupiny návrhy na zmeny týkajúce sa policajnej inšpekcie, špeciálnej a generálnej prokuratúry, na nový prístup k sporným zákonným ustanoveniam aj k výberu sudcov, prokurátorov a policajtov.
Skonštatovala to vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že zmeny na Úrade inšpekčnej služby, špeciálnej i generálnej prokuratúre sú nevyhnutné.
„Útok na vyšetrovateľov NAKA, ktorí vyšetrujú korupciu na najvyšších miestach, ukázal potrebu okamžitej diskusie o situácii v našich bezpečnostných zložkách. Ľudia nám dali dôveru na to, aby sme očistili štát od korupcie a organizovaného zločinu na najvyšších miestach. Policajti a prokurátori, ktorí svoje poslanie berú vážne, začali stíhať aj dovtedy nedotknuteľných. Zásahom inšpekcie, ktorá korupciu roky tolerovala, boli vyšetrovatelia odstavení,“ napísala Remišová, podľa ktorej sa musia ozrejmiť aj podozrenia z opakovaného zneužívania Slovenskej informačnej služby.
Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR premiér Eduard Heger (OĽaNO) ohlásil vznik odbornej pracovnej skupiny, ktorá má pripraviť návrhy zmien vo fungovaní polície, prokuratúry a súdov.
Vlnu politických reakcií vyvolalo zadržanie štyroch vyšetrovateľov NAKA policajnou inšpekciou. Tá zadržala aj vlastného dočasného šéfa. Obvinení sú zo zneužitia právomoci vereného činiteľa a marenia spravodlivosti.
Minister financií a šéf hnutia OĽANO Igor Matovič očakáva prvé výsledky pracovnej skupiny už za pár dní.
„Pre očistu, ktorú Slovensko nevyhnutne potrebuje, potrebujeme v prvom rade garantovať statočným a odvážnym vyšetrovateľom a prokurátorom, aby mohli ísť po krku tzv. našim ľuďom alebo zbohatlíkom, ktorí tu roky rozkrádali Slovensko," uviedol pred rokovaním.
Myslí si, že treba napríklad jasne vymedziť právomoci generálnej a špeciálnej prokuratúry. Paragraf 363 by zrušil alebo výrazne oklieštil. Hnutie Sme rodina, ktoré sa na skupine odmieta zúčastňovať, chce Matovič ubezpečiť, že zmeny nie sú namierené proti niekomu, ale za očistu a spravodlivosť pre každého.
Zriadenie skupiny odobrila aj koaličná SaS. Jej predseda a minister hospodárstva Richard Sulík minulý týždeň označil aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách za neprehľadnú a zamotanú.
Predseda Sme rodina a šéf parlamentu Boris Kollár oznámil, že hnutie sa nebude zúčastňovať na pracovnej skupine. Uviedol, že nebude podporovať vytvorenie tzv. druhej mafie, podozrenia sú podľa neho vážne. Vyzval koalíciu, aby sa vrátila k práci, ktorú sľubovala voličom.