SME

Pre SaS je neprijateľné, aby boli novinári sledovaní a odpočúvaní (reakcie)

Reakcie na trestné stíhanie novinárov z Denníka N.

Novinárka Monika Tódová.Novinárka Monika Tódová. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Vyšetrovateľ z okresného policajného riaditeľstva Bratislava III. František Spusta obvinil Moniku Tódovú a Konštantína Čikovského z Denníka N z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Podľa Trestného zákona im hrozí ročné väzenie.

Súvisiaci článok Prečo obvinenie novinárov prichádza práve teraz? Čítajte 

Denník N doplnil, že za obvinením stojí trestné oznámenie bývalého novinára a príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha.

Tu sú reakcie politických strán a organizácií.

Roman Foltín (SaS, člen parlamentného výboru pre kultúra a médiá)

„Čoraz viac sa hovorí, že sledovaní a odpočúvaní môžu byť aj niektorí novinári, ktorí pracujú na citlivých kauzách. Je neprijateľné, aby sme bránili novinárom vykonávať ich prácu slobodne a zasahovali do ich práva nezverejniť zdroj svojich informácií. Budem požadovať predvolanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča na rokovanie mediálneho výboru. Je nevyhnutné, aby sme aj týmto krokom prinavrátili dôveru v právny štát a tajná služba na Slovensku nepôsobila ako štát v štáte."

SkryťVypnúť reklamu

Mária Kolíková (ministerka spravodlivosti)

Kolíková konštatuje, že vznesenie obvinenia voči novinárom s ohľadom na jeho obsah v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a aj načasovanie tohto obvinenia dáva otázku smerom k orgánom činným v trestnom konaní, či rozumejú úlohe novinára v demokratickej spoločnosti. „Na túto otázku budú musieť zrozumiteľne verejnosti odpovedať. Jednou z odpovedí je aj zrušenie tohto obvinenia,“ povedala Kolíková.

„Z tohto uhla pohľadu sa treba pozerať aj na dodržiavanie mlčanlivosti v rámci trestného konania. Jednalo sa a jedná sa o výnimočnú situáciu, ktorá súvisí s ochranou slobody prejavu, slobody tlače na Slovensku. Sloboda prejavu a právo na informácie sú základnými princípmi demokracie,“ uviedla ministerka. Dodala, že bez slobodnej práce novinárov nemôže fungovať demokratická spoločnosť ani právny štát.

SkryťVypnúť reklamu

Hlas-SD

Odborná pracovná skupiny, ktorá sa má zaoberať situáciou v bezpečnostných zložkách, je výsmechom právneho štátu, reagoval mimoparlamentný Hlas-SD. Podľa strany rokovania skupiny nepovedú k obnove dôvery v právny štát, ale extrémne rýchlymi zmenami zákonov spôsobia viac škody ako osohu.

Peter Pellegrini (predseda Hlas-SD)

"Nie je potrebné pri každom jednom probléme meniť zákony. Oveľa dôležitejšie je, aby boli kľúčové inštitúcie právneho štátu obsadené poctivými ľuďmi, ktorí budú namiesto politiky presadzovať zákonnosť. Takýmito ľuďmi určite nie sú napríklad Roman Mikulec či Daniel Lipšic," namieta Pellegrini.

Znepokojuje ho najmä možné posilnenie právomocí špeciálnej prokuratúry. Hovorí o koncentrácii moci. Myslí si, že Lipšic bude vždy viac politikom ako prokurátorom. Zároveň poznamenal, že diskusia o zmene právomocí jednotlivých mocenských inštitúcií by sa mala viesť podstatne dlhšie a za účasti právnych špičiek, akademikov či odborníkov na ústavné právo.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Petková (riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu)

"Štyri roky po vražde novinára sa naša spoločnosť vrátila tam, kde bola. Štátna moc opäť zastrašuje novinárov. Útoky (verbálne aj iné) v minulosti vytvorili atmosféru, ktorá viedla k zavraždeniu Jána a Martiny. Nesmieme dopustiť, aby sa to opakovalo. Vláda sľúbila vačšiu ochranu novinárom. Namiesto nej tu máme opäť ich trestné stíhanie."

Reportéri bez hraníc

Reportéri pripomenuli, že novinári sú obvinení z toho, že odhalili totožnosť utajeného svedka Petra Tótha. Pripomínajú však, že bola ich povinnosť odhaliť kriminálny kontext, ktorý viedol k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Zároveň vyzývajú misiu Európskeho parlamentu, ktorá má prísť na Slovensko 21. septembra, aby preverila „opatrenia na ochranu novinárov a justičný tlak, ktorý je na nich vyvíjaný“.

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Štefanec (europoslanec KDH/EPP)

"Novinárov nemožno trestať za ich prácu. Sloboda slova a novinárskej práce je jedným z pilierov demokracie a nemožno ich trestať a prenasledovať len za to, že si plnia svoje poslanie. Bez poctivej novinárskej práce by v minulosti ostalo na Slovensku neodhalených množstvo závažných káuz. Často pri tom riskujú aj svoje životy. Obvinenie novinárov z Dennika N považujem za ďalšie z radu zastrašovaní. Sloboda médií je v Európskej únii vysoko rešpektovaná a každý prípad stíhania novinárov musí byť riadne opodstatnený a preskúmaný."

Vladimíra Marcinková (klub SaS, predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti)

"Ktokoľvek zastrašuje novinárov, siaha na to najvzácnejšie, čo novodobé Slovensko má, a to na demokraciu a slobodu. A ja chcem žiť v krajine, kde budú tieto hodnoty prítomné aj pre moje deti a ich deti, preto stojím za slobodnou žurnalistikou.“

SkryťVypnúť reklamu

Ondrej Dostál (poslanec za SaS)

"Denník N a ďalšie médiá od začiatku dôkladne a podrobne informovali o priebehu vyšetrovania úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Napĺňali tým podľa neho základnú úlohu médií v slobodnej a demokratickej spoločnosti informovať o veciach verejného záujmu. Zverejňované informácie rozkrývali pozadie nielen tohto odporného trestného činu, ale aj charakter celého oligarchicko-korupčného systému, ktorý na Slovensku existoval za vlád Smeru. Je nehorázne, aby novinári boli trestne stíhaní za to, že si robili svoju prácu.“

Veronika Remišová (predsedníčka Za ľudí)

"Zápas za očistu Slovenska a za právny štát je mimoriadne dôležitý práve v tejto dobe. To, že generálna prokuratúra zakázala prítomnosť špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica na medzirezortných aktivitách mimo prokuratúr, vrátane účasti na pracovnej skupine Bezpečnostnej rady ako aj na pracovnej skupine k zmene paragrafu 363, stíhanie vyšetrovateľov, ktorí vyšetrujú korupciu na najvyšších miestach v policajnom zbore a najnovšie aj obvinenia novinárov sú súčasťou tohto zápasu. Nikto nečakal, že zápas bude ľahký, no práve preto sú kľúčové riešenia, ktoré posilnia právny štát tak, aby sa systém spravodlivosti nedal zneužívať ani oligarchami, ani mafiou a ani politikmi. Takýchto systémových opatrení sa najviac bojí Robert Fico a jeho skupina, preto vyvíjajú obrovské úsilie na spochybnenie a zablokovanie všetkého, čo by narušilo roky budovaný systém “našich ľudí.”

SkryťVypnúť reklamu

Kristián Čekovský (OĽaNO)

„Z doposiaľ zverejnených informácií mám dojem, že môže ísť o účelové obvinenie. Došlo k nemu po troch rokoch, tesne predtým, ako bol tento "prečin" premlčaný a navyše sa tak stalo napriek tomu, že polícia obvinenie už raz odmietla. Zároveň sa tak deje v čase, keď títo novinári informujú o vyšetrovaní viacerých korupčných káuz a kriticky sa vyjadrujú aj ku bratislavskej krajskej prokuratúre, ktorá obvinenie teraz vzniesla."

Natália Milanová (ministerka kultúry, OĽaNO)

„Slovensko bolo za posledných 10 rokov pod vplyvom oligarchickej chobotnice a preto ma neprekvapuje, že tento mafiánsky systém sa bráni ako sa len dá. Novinári musia mať väčší stupeň ochrany, ak majú prinášať investigatívne spravodajstvo a nesmú sa báť poukázať na zločiny, ktoré sa dejú v tomto štáte. Monika T. spravila pre boj s korupciou viac ako niektoré štátne orgány."

SkryťVypnúť reklamu

Jaroslav Naď (minister obrany, OĽaNO)

"Obvinenie novinárov je neprijateľné. Kým Peter ‚Ďateľ‘ Tóth zjavne páchal trestnú činnosť v prospech Kočnera a spol., naďalej sa vyhráža kadekomu po sociálnych sieťach a uráža a osočuje, a pritom si behá na slobode, tak novinári, ktorí dlhodobo bojujú proti korupcii a za spravodlivosť na Slovensku, sú nezmyselne obvinení.“

Michal Aláč

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 816
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 478
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 355
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 271
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 773
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 365
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 277
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemocnica Ružinov.

Uplatňujeme nulovú toleranciu k drogám, tvrdí UNB.


8
Voči doláru sa rubeľ dostal na 83.

Silnejúca mena už robí problémy rozpočtu.


20
Ilustračné foto

Na pozadí je zrejme tvrdý stret s kartelmi.


Jakub Bronec a 1 ďalší 9
Trump, Putin a ďalší siloví lídri prinášajú „vek nemieru“.

Dnešná globálna politika je ako nevydarené manželstvo.


Mark Leonard 23
SkryťZatvoriť reklamu