BRATISLAVA. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) oznámil, že sa uskutočnilo prvé stretnutie pracovnej skupiny pre obnovenie dôvery v právny štát.
Heger očakáva prvé konkrétne návrhy už tento týždeň. Skupina má problémy identifikovať, analyzovať a navrhnúť riešenia.
Premiér chce rýchlu reakciu
„Slovensko je právny štát a my sa nemôžeme uspokojiť s tým, že táto deklarácia zostane iba na papieri,“ povedal Heger.
Podľa premiéra je problematické najmä zatýkanie policajtov, ktorí dosiahli úspechy v boji s organizovaným zločinom.
„Je to mimoriadne nebezpečná situácia, ktorá vyžaduje rýchlu reakciu,“ povedal premiér. Neistotu podľa neho spôsobilo aj rozhodnutie generálnej prokuratúry podľa paragrafu 363, ktorým sa oslobodili niektorí ľudia. Heger následne spomenul aj trestné stíhanie novinárov Denníka N.
„Ak sa ukáže, že pre zvýšenie spravodlivosti je potrebné urobiť systémové zmeny, vláda je pripravená ich urobiť,“ tvrdí premiér. Je podľa neho potrebné nájsť riešenia slabých miest.
Bez Lipšica, odmietol aj Najvyšší súd
V pracovnej skupine majú nominantov ministerstvá zahraničných vecí a európskych záležitostí, vnútra, financií, obrany, životného prostredia, ale aj investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie i spravodlivosti.
Stretnutí sa zúčastňujú aj zástupcovia predsedu vlády, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Špecializovaného trestného súdu, Rady prokurátorov SR, Generálnej prokuratúry SR a Súdnej rady SR. Odbornosťou je podľa Hegera skupina bezprecedentná.

Úrad špeciálnej prokuratúry v skupine nemá zastúpenie, hoci pôvodne sa mal do skupiny zapojiť jeho šéf Daniel Lipšic. Premiér potvrdil medializované informácie, že Lipšicovu účasť neodsúhlasil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Zastúpenie má iba Generálna prokuratúra, ktorá nominovala Barboru Hubertovú.
"Vzhľadom na charakter orgánov Prokuratúry Slovenskej republiky ako jednotnej sústavy štátnych orgánov bol zastupovaním prokuratúry a prezentovaním jednotného stanoviska poverený jeden zástupca," vysvetlil hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.
"Bolo dôležité, aby tam bol aj zástupca špeciálnej prokuratúry – dostal som informáciu, že tam bude pán Lipšic. Až dnes po začatí rokovania skupiny sme dostali list, v ktorom bolo vysvetlenie generálneho prokurátora, že on rozhoduje o účasti. Ja to samozrejme rešpektujem," vysvetlil Heger.
"Bavili sme sa aj o kompetenciách generálnej a špeciálnej prokuratúry. Ak sa vysvetlí, že sa tam je nezrovnalosť v kompetenciách, treba to vyriešiť," tvrdí premiér.
Premiér potvrdil, že účasť odmietol Najvyšší súd aj Ústavný súd. Poznamenal, že ich oslovili pre ich praktické skúsenosti a pre urýchlenie procesov. Neobáva sa, že by odborníci boli účasťou v skupine zdiskreditovaní.
Za Súdnu radu príde Mazák
Zasadnutia pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát sa za Súdnu radu zúčastní od utorka jej predseda Ján Mazák. Jeho prítomnosť má zabezpečiť ochranu legitimity súdov a sudcov.
Mazák pripomenul, že súdna rada nie súdom, nevykonáva súdnu moc a je definovaná ako ústavný orgán sudcovskej legitimity.
"Rozhodol som sa, že sa rokovania tejto pracovnej skupiny zúčastním. Zásadným dôvodom je to, že ak chceme obnoviť dôveru v právny štát, nemôžeme žiadnym spôsobom narúšať legitimitu súdov, ktorej strážcom je súdna rada. Moja prítomnosť v pracovnom prostredí skupiny bude teda slúžiť na ochranu tejto ústavnej hodnoty – legitimity súdov, sudcov," vysvetlil Mazák.
Svojou účasťou chce predseda súdnej rady zabezpečiť, aby žiadny orgán verejnej moci, ktorý nemá súdnu moc, do nej nevstupoval a nenarúšal tak sudcovskú legitimitu.
Členovia a prizvaní odbornej poradnej skupiny:
- Miroslava Vozáryová, riaditeľka legislatívno-právneho odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
- Eva Kurrayová, riaditeľka Národnej kriminálnej agentúry
- Jaroslav Spišiak, poradca ministra vnútra SR
- Marián Kačmár, riaditeľ colného odboru, Ministerstvo financií SR
- Daniel Bednár, generálny riaditeľ sekcie legislatívy a práva, Ministerstvo obrany SR
- Peter Vačok, advokát
- Pavel Franko, tajomník Bezpečnostnej rady SR
- Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
- Ján Magušin, riaditeľ kancelárie ministerky, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
- Tomáš Rulíšek, za Slovenskú informačnú službu
- Tomáš Čičmanec, za Slovenskú informačnú službu
- Martina Uhlíková, riaditeľka odboru kontroly a dohľadu, Národný bezpečnostný úrad
- Richard Sviežený, generálny riaditeľ sekcie trestného práva, Ministerstvo spravodlivosti SR
- Lucia Patkolová, riaditeľka odboru trestného súdnictva, Ministerstvo spravodlivosti SR
- Tomáš Hubiňák, poradca ministerky pre ústavné právo, Ministerstvo spravodlivosti SR
- Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu
- Igor Králik, podpredseda Špecializovaného trestného súdu
- Stanislav Jakubčík, predseda Rady prokurátorov SR
- Barbora Hubertová, vedúca oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality trestného odboru, Generálna prokuratúra SR
- Ján Mazák, predseda Súdnej rady SR

Beata
Balogová
