SME
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

PCR testy zachytili 121 nových prípadov, obete nepribudli (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 596 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

18:25 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

17:20 SVET - Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila, že spustila pokročilú fázu klinických skúšok tabletky, ktorá má odvrátiť nákazu u ľudí vystavených novému koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako pripomína agentúra AFP, viacero firiem pracuje na vývoji ústne podávaných antivirotík. Pfizer začal s vývojom lieku s názvom PF-07321332 v marci minulého roku, pričom ho testuje v kombinácii s ritonavirom - inhibítorom proteázy, ktorý takto bráni vírusu HIV v množení. Na podobnom princípe má fungovať aj PF-07321332.

Na klinických skúškach sa zúčastní 2 660 dospelých ľudí s prvými príznakmi covidu alebo takých, ktorí sa práve dozvedeli, že boli vystavení vírusu.

Náhodným výberom im budú dvakrát denne v priebehu piatich až desiatich dní podávať kombináciu PF-07321332 a ritonaviru alebo placebo.

Cieľom je zistiť bezpečnosť a účinnosť týchto liekov v prevencii infekcie a symptomatického priebehu do dvoch týždňov.

17:00 SLOVENSKO - Zhoršujúca sa epidemiologická situácia v Banskobystrickom samosprávnom kraji sa prejavila už aj na počte hospitalizovaných pacientov v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

Skryť Vypnúť reklamu

Za necelé tri týždne stúpol počet pacientov s ochorením COVID-19 zo štyroch na 19, ktorí sú hospitalizovaní na oddelení infektológie v starom nemocničnom areáli.

„Len dvaja z uvedených pacientov sú proti COVID-19 zaočkovaní. Na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny je hospitalizovaný jeden pacient, ktorého stav si vyžaduje pri dýchaní pomoc umelej pľúcnej ventilácie. Na infekčnom oddelení je k dispozícii 50 lôžok pre pacientov s týmto ochorením, takže k reprofilizácii lôžok na iných oddeleniach sme zatiaľ nepristúpili,“ informovala nemocnica na sociálnej sieti.

16:55 SLOVENSKO - Spomedzi stredoškolákov študujúcich na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja sa ich dištančnou formou pre nariadenú karanténu v súvislosti s ochorením COVID-19 aktuálne najviac vzdeláva na vranovskom gymnáziu.

Skryť Vypnúť reklamu

K úplnému uzavretiu niektorej z krajských stredných škôl zatiaľ nedošlo.

"V súčasnosti je v dištančnej forme vzdelávania najviac tried na Gymnáziu Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou, a to spolu deväť a na Gymnáziu Konštantínova Prešov, kde sa dištančné vzdelávanie týka siedmich tried," uviedla Daša Jeleňová, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja.

16:45 SLOVENSKO - Počas soboty a nedele zaočkoval očkovací tím Prešovského samosprávneho kraja v rámci aktivity "očkovania na ulici" v Humennom 299 ľudí.

Ďalších 512 jednodávkových vakcín Janssen podali krajskí zdravotníci počas nedele v obchodných centrách v Prešove a Poprade, oznámila hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.

Pre rastúci záujem o rýchle zaočkovanie sa bude kraj v obchodných centrách i "na ulici" v Humennom pokračovať i počas nasledujúceho víkendu.

Skryť Vypnúť reklamu

15:30 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva odporúča občanom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia COVID 19, aby využili bezplatnú možnosť testovania PCR testami.

Tie sú pri príznakoch ochorenia plne hradené zo zdravotného poistenia.

Objednať sa môžu na stránke www.korona.gov.sk, kde majú občania možnosť požiadať o testovanie PCR či antigénovým testom.

Pri zadaní príznakov je toto testovanie bezplatné, preto je dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré majú. Či už je to teplota nad 38 stupňov, suchý kašeľ, bolesť kĺbov a svalov, triaška, vykašliavanie či strata čuchu alebo chuti.

Na základe posúdenia klinických príznakov je im automaticky pridelený najbližší možný termín testovania v čo najbližšom okolí adresy, ktorú v žiadosti zadali.

Skryť Vypnúť reklamu

Zadať môžu nielen adresu trvalého pobytu, ale ak sa práve nezhoduje s miestom, kde sa nachádzajú, majú možnosť zadať aj adresu prechodného pobytu. Testovanie im tak bude pridelené čo najbližšie k tejto adrese.

15:25 SLOVENSKO - Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v popradskej nemocnici stúpol za posledný týždeň viac ako dvojnásobne.

Kým minulý pondelok ležali v nemocnici štyria pacienti, dnes ráno ich bolo jedenásť.

Ako uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, umelú pľúcnu ventiláciu potrebujú dvaja, ktorí boli hospitalizovaní na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). To disponuje celkovo šiestimi lôžkami.

Zvyšní deviati sa nachádzajú na COVID oddelení so špeciálnym režimom, kde majú pre prípadných pacientov k dispozícii ďalších jedenásť lôžok. Popradský okres sa nachádza v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe.

Skryť Vypnúť reklamu

15:00 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj (KSK) začína očkovať klientov v zariadeniach sociálnych služieb treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Hneď po vydaní usmernenia od Ministerstva zdravotníctva zavítajú zdravotníci do zariadenia Via Lux v Barci pri Košiciach.

„Mobilné očkovanie najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov pokračuje aj v župných zariadeniach sociálnych služieb. Na základe pokynov z ministerstva zdravotníctva podá krajský očkovací tím tretiu dávku vakcíny ako prvým približne 250 klientom a zamestnancom župného zariadenia Via Lux v Barci,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Okrem seniorov by mali očkovanie absolvovať aj ďalšie rizikové skupiny, ako napríklad zdravotníci, onkologickí pacienti a ďalší.

Skryť Vypnúť reklamu

13:54 SVET - Európska komisia Uviedla, že udelila 20 členským štátom EÚ granty v celkovej výške 95 miliónov eur na nákup rýchlostestov na ochorenie COVID-19, aby sa uľahčilo doručovanie digitálneho osvedčenia EÚ o covide, takzvaných covidpasov.

Komisia v správe pre médiá vysvetlila, že táto pomoc ide ruka v ruke s pokračujúcimi očkovacími kampaňami proti COVID-19 a je súčasťou jej záväzku podporovať dostupný prístup k rýchlemu a presnému testovaniu pre tých občanov, ktorí ešte neboli úplne zaočkovaní, a najmä pre tých, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov.

Granty financované cez Nástroj núdzovej podpory (ESI) umožnia členským štátom poskytnúť potrebný počet rýchlotestov.

13:50 SLOVENSKO - Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v súčasnosti od pacientov, ktorí prichádzajú na vyšetrenia, a ich sprievodcu do väčšiny odborných ambulancií test na nový koronavírus nevyžaduje.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako povedala jeho hovorkyňa Soňa Valášiková, vyplniť stačí epidemiologický dotazník.

Pacienti objednaní do ambulancií v pavilóne B - ambulancií oddelenia zlyhávania srdca a transplantácií (OZAT) a do ambulancií pre ochorenia porúch srdcového rytmu - arytmologických ambulancií, sa pri vstupe do ambulantného traktu v pavilóne B musia preukázať buď tým, že sú plne zaočkovaní, prípadne sa musia preukázať negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu na nový koronavírus nie starším ako 72 hodín od odberu, prípadne antigénovým testom nie starším ako 48 hodín od odberu, prípadne sa musia preukázať tým, že prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

13:25 SVET - Poľská vláda neplánuje vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu v krajne zavádzať prísnejšie protipandemické opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Na konci septembra pravdepodobne dosiahne počet prípadov ochorenia COVID-19 úroveň 1000 novoinfikovaných za deň," oznámil dnes poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski.

Tento údaj podľa neho znamená, že vláda zatiaľ nepotrebuje robiť "drastické rozhodnutia".

Niedzielski okrem toho potvrdil, že návrh zákona o protipandemických opatreniach, ktorý plánuje vláda predložiť, zachová súčasné obmedzenia, ktoré sú v platnosti od letných prázdnin.

"Máme k dispozícii predpovede, podľa ktorých sa ku koncu októbra bude denný prírastok novoinfikovaných pohybovať na úrovni 5000," dodal šéf rezortu zdravotníctva.

13:20 SVET - Poľsko zaznamenalo za posledných 24 hodín 421 nových prípadov nákazy koronavírusom a žiadne úmrtie.

Skryť Vypnúť reklamu

Hospitalizovaných je aktuálne 1 384 pacientov, čo je nárast oproti 1 343 pacientom z predchádzajúceho dňa. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 153 ľudí, Poľsko má celkovo k dispozícii 629 pľúcnych ventilátorov.

V karanténe sa nachádza 78 620 ľudí. Zatiaľ sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo celkovo 2 662 008 ľudí. Podali už celkovo 37 143 538 dávok vakcín proti covidu, pričom úplne je zaočkovaných 19 375 268 obyvateľov.

13:10 SVET - V Dubaji v Spojených arabských emirátoch musí mať ľudia rúška nasadené vo vnútorných priestoroch aj vonku. Výnimku majú deti do šiestich rokov.

V hoteloch, obchodných centrách aj na uliciach sa striktne dbá na dodržiavanie tohto opatrenia. Na zakrytie dýchacích ciest stačí chirurgické rúško.

Na pláži alebo pri bazéne ľudia mať rúška nemusia, rovnako ako pri konzumácii jedla a nápojov. Mali by ale vždy dodržiavať dvojmetrovej odstupy od ostatných.

Skryť Vypnúť reklamu

12:44 SLOVENSKO - Vlani stúpol o takmer pätinu počet trestných stíhaní v súvislosti s domácim násilím. Celkovo išlo o 279 prípadov. Stalo sa tak napriek tomu, že celkovo kriminalita klesla. Vyplýva to zo správy Generálnej prokuratúry pre parlament.

Podľa prokuratúry nešlo len o násilie na deťoch a partnerkách, ale aj na rodičoch v spoločnej domácnosti. Najčastejšie bol páchateľom muž stredného veku a dvoch pätinách prípadov bol podozrivý pod vplyvom alkoholu či drog.

12:30 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia sa rozhodla spustiť nové vyšetrovanie pôvodu pandémie nového druhu koronavírusu.

Na takýto krok sa odhodlala polroka po tom, ako jej predošlé vyšetrovanie dospelo k nie veľmi jasným záverom.

S odvolaním sa na nedeľné oznámenie WHO o tom v pondelok informovala tlačová agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Svetová zdravotnícka organizácia za týmto účelom zostavuje tím zložený z približne dvadsiatky vedcov, ktorí budú hľadať nové dôkazy o pôvode koronavírusu v Číne i na iných miestach, informoval denník The Wall Street Journal.

Tím preverí, či bol vírus vyvinutý v laboratóriu, čo je teória, ktorú Čínu pobúrene odmieta, píše DPA.

12:05 SLOVENSKO - Na sociálnych sieťach sa objavila správa o tom, že vedec Pavol Čekan sa má po očkovaní proti koronavírusu zdravotné komplikácie. Polícia na svojom konte Hoaxy a podvody oznámila, že ide o falošnú správu.

11:55 SLOVENSKO - Zdravotníci, ktorí čelia vyhrážkam v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu, môžu informovať o svojej situácii políciu. Výzvu zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva, ktoré pripomína občanom, že ak sa stretli s falšovaním potvrdení o očkovaní, mali by to nahlásiť. Ide totiž trestný čin.

Skryť Vypnúť reklamu

11:45 SVET - Thajsko umožní od 1. novembra zahraničným turistom, ktorí sú plne zaočkované proti chorobe Covid-19, návštevu Bangkoku a ďalších deviatich regiónov bez nutnosti karantény. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Medzi miestami, kam sa v novembri budú môcť očkované cestujúci vydať bez požiadavky karantény, sú okrem Bangkoku aj ďalšie obľúbené turistické oblasti ako Čchíengmaj, Krabí, Pattája či Pchanggá.

Už v júli boli očkovaným návštevníkom sprístupnené bez karantény ostrovy Pchúket a Samui.

V roku 2019 navštívilo Thajsko 40 miliónov ľudí zo zahraničia, vlani ich počet pre pandémiu klesol o 83 percent. Krajina tak prišla o zhruba 50 miliárd dolárov.

11:25 SLOVENSKO - Názory časti právnickej obce na diskriminačný charakter akejkoľvek právnej úpravy zvýhodňujúcej očkovaných sú právne irelevantné a nesprávne. Uviedlo to Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

Skryť Vypnúť reklamu

"Stredisko sa od takýchto názorov dištancuje a v postavení národného antidiskriminačného orgánu, naopak, zdôrazňuje, že akákoľvek zákonná úprava, ktorá by zvýhodňovala zaočkovaných, musí prejsť ústavnoprávnym testom diskriminácie," dodáva Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

"V prípade, že zákonná norma zvýhodňujúca očkované osoby absolvuje ústavnoprávny test diskriminácie, takáto norma nebude predstavovať diskrimináciu nezaočkovaných osôb," upozornilo stredisko.

Poukázalo na to, že v takýchto intenciách je potrebné vnímať aj aktuálne snahy o zvýhodnenie očkovaných prostredníctvom finančnej odmeny a prípadnej novely Zákonníka práce.

11:15 SLOVENSKO - Rumunsko zaradilo Slovensko medzi rizikové krajiny, do tzv. žltej zóny. Cestujúci, ktorí nespĺňajú podmienky stanovených výnimiek, sú tak po vstupe do krajiny povinní zotrvať v 14-dňovej domácej karanténe, upozorňuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Skryť Vypnúť reklamu

Povinnosť domácej karantény neplatí pre plne zaočkované osoby proti ochoreniu COVID-19, osoby s negatívnym výsledkom RT-PCR testu (nie starším ako 72 hodín), ani pre osoby, ktoré ochorenie počas posledných 180 dní prekonali.

11:05 SVET - Svet sa k normálnemu životu po pandémii koronavírusu podľa šéfa americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer, ktorá vyrába vakcíny proti ochoreniu COVID-19, vráti v priebehu roka.

„Myslím si, že v priebehu roka sa budeme môcť vrátiť k normálnemu životu,“ povedal v nedeľu Albert Bourla, no dodal, že pravdepodobne bude nutné každoročné očkovanie proti COVID-19. Informuje o tom portál cnbc.com.

„Najpravdepodobnejším scenárom podľa mňa bude to, že budeme svedkami objavovania sa nových variantov, pretože vírus je rozšírený po celom svete,“ konštatoval Bourla.

„Zároveň budeme mať vakcíny s účinkom trvajúcim najmenej rok a myslím si, že najpravdepodobnejším scenárom bude každoročná vakcinácia,“ dodal.

10:55 SVET - V uplynulých troch dňoch potvrdili v Maďarsku testy 1 183 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zároveň za tento čas zomrelo 20 pacientov, informoval dnes operačný štáb.

Aktuálne je infikovaných 7 923 osôb a v krajine sa šíri delta variant vírusu. V nemocničnej opatere je 478 covidových pacientov, z ktorých 71 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie v Maďarsku je 821 261 nakazených a 30 171 úmrtí.

Počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti covidu sa blíži k 5,9 miliónu, pričom vyše 5,6 milióna z nich už dostalo obe dávky. Podávajú už aj tretiu dávku, ktorú dostalo doposiaľ 714 000 ľudí z najrizikovejších skupín.

10:45 SVET - V Spojených štátoch minulý týždeň po letnom rozmachu epidémie pokračoval pokles počtov nových nákaz koronavírusu a hospitalizácií spojených s chorobou Covid-19.

Podľa štatistík denníka The New York Times a Univerzity Johnsa Hopkinsa priemerný týždenný prírastok u infekcií klesol na približne 120 000, teda na najnižšiu úroveň od prvej polovice augusta.

Bilancia úmrtí, do ktorých sa nákazy a hospitalizácie premietajú s oneskorením, sa drží najvyššie od februára. Za uplynulý týždeň zomrelo 13 911 osôb. Na každý z posledných siedmich dní pripadalo priemerne 2 031 úmrtí.

10:33 SLOVENSKO - Ochorenie COVID-19 nepostihuje iba pľúca, ale následky infekcie môžu poškodiť aj srdcový sval, postihnúť cievy, narušiť zrážanie krvi či spôsobiť tromboembolizmus. Poškodené pľúcne tkanivo zase môže viesť k preťaženiu srdca.

Svetové štatistiky ukazujú, že 60 až 80 percent hospitalizovaných pacientov má po prekonaní ochorenia COVID-19 minimálne jeden zo symptómov, ako sú búšenie srdca, dýchavičnosť či poruchy spánku.

Tieto ťažkosti navyše pretrvávajú aj 50 dní po prekonaní ochorenia, uviedla to kardiologička z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Anna Valuchová na tlačovej konferencii organizovanej Slovenskou asociáciou dodávateľov zdravotníckych pomôcok.

10:28 SLOVENSKO - V nemocniciach sa v súvislosti s koronavírusom nachádza 500 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,45 percenta ľudí, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

10:15 SLOVENSKO - Policajti si išli osobne preveriť tvrdenia autora príspevku na sociálne sieti, ktorý poukázala na falšovanie úmrtných listov v súvislosti s ochorením Covid-19.

Ako uviedla polícia na svojom facebookovom konte Hoaxy a podvody, dotyčný nedokázal preukázať pravdivosť údajov a všetko napokon poprel.

10:04 SLOVENSKO - V priebehu včerajšieho dňa sa nechalo zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu 381 osôb. Ich počet vzrástol na 2 439 418, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva. Druhú dávku absolvovalo 439 ľudí, plne zaočkovaných je 2 316 319 osôb.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 121 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá otestovali 1 518 vzoriek.

Z 10 191 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 194 (1,9 percenta).

Obete v súvislosti s covidom nepribudli, ich celkový počet 12 596. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (32), nasleduje Trenčiansky (20), Žilinský (17), Banskobystrický (17), Košický (13), Nitriansky (12) a Prešovský ( a Trnavský (2).

Je medzi nimi 65 mužov a 56 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 195 111 a žien 213 498.

V nemocniciach sa nachádza 500 pacientov, o jedného menej ako v predchádzajúcom dni. Potvrdenú diagnózu Covid-19 má 397 hospitalizovaných. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sa nachádza 54 pacientov, podporu pľúcnej ventilácie potrebuje 45.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 3 562 058 PCR testov, z toho 408 609 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 38 231 994, z toho 390 312 vykázalo pozitivitu.

9:57 SVET - V Novom Južnom Walese - pandémiou najpostihnutejšom austrálskom štáte - zaznamenali v pondelok 787 novoinfikovaných a 12 úmrtí.

Podľa premiérky tohto najľudnatejšieho austrálskeho štátu Gladys Berejiklianovej tam bude do konca novembra plne zaočkovaných viac ako 90 percent ľudí z cieľovej skupiny obyvateľov.

9:56 SVET - Austrálsky premiér Scott Morrison očakáva, že jeho krajina ešte tento rok uvoľní prísne karanténne opatrenia pre príchodzích zo zahraničia.

Austrálska vláda podľa agentúry AP odsúhlasila uvoľnenie protipandemických opatrení týkajúcich sa ľudí prichádzajúcich zo zahraničia, ak bude v krajine úplne zaočkovaných 80 percent obyvateľov starších ako 16 rokov.

Podľa Morrisona tieto kroky umožnia Austrálčanom vycestovať do zahraničia a plne zaočkovaným občanom a osobám s trvalým pobytom bezproblémový návrat do vlasti. "Stane sa tak do konca tohto roka, no mohlo by k tomu dôjsť aj oveľa skôr," povedal Morrison pre americkú spravodajskú stanicu CBS News.

9:55 SLOVENSKO - Dôvodom nízkej zaočkovanosti Slovákov a Sloveniek je ich zvýšený strach z vakcíny a bezmocnosť pri hodnotení jej bezpečnosti. Tieto pocity dokonca prevažujú aj nad ochotou solidárne ochrániť ostatných ľudí vo svojom okolí.

Súvisiaci článok Strach z očkovania u Slovákov prevažuje nad solidaritou s ostatnými ľudmi Čítajte 

Vyplýva to zo štúdie kolektívu vedkýň z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied.

Štúdia reagovala na dáta Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, podľa ktorých patrí Slovensko medzi krajiny EÚ s najnižšou mierou zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19.

9:38 SVET - Rusko a Vietnam ​​sa dohodli na dodávkach ruskej vakcíny Sputnik V proti Covidu-19 do Vietnamu.

Informovala o tom dnes tlačová agentúra RIA, podľa ktorej sa na dodávkach dohodol Ruský fond priamych investícií (RDIF) a vietnamská skupina T & T.

Vietnam už skôr uviedol, že v tomto roku od Ruska dostane 20 miliónov dávok očkovacej látky a táto krajina v juhovýchodnej Ázii už tiež vyrobila skúšobnú dávku vakcíny Sputnik V.

Vietnam bol ešte tento rok na jar jednou z krajín, ktorá bola v boji s pandémiou veľmi úspešná. K 1. máju bolo v krajine potvrdených približne 2 900 prípadov infekcie a 35 úmrtí.

Od tej doby však krajina zažíva prudký nárast počtu prípadov - viac než 750 000 prípadov a takmer 18 600 úmrtí.

Vo Vietname žije asi 98 miliónov obyvateľov. Aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo viac ako 30 miliónov ľudí a takmer osem miliónov má očkovanie ukončené.

9:32 SLOVENSKO - Pri cestovaní verejnou dopravou môžu ľudia dodržiavaním viacerých opatrení minimalizovať riziko nákazy novým koronavírusom.

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal v tejto súvislosti viaceré užitočné odporúčania a rady.

Medzi ne patrí napríklad predplatný cestovný lístok, prípadne využitie bezkontaktnej platby na nákup lístka u vodiča.

9:13 SLOVENSKO - Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach od pondelka opätovne zaviedla triáž pacientov pri vstupe do areálu. Reaguje tak na aktuálnu epidemiologickú situáciu.

Stan, ktorý bude slúžiť ako filter pre pacientov, zriadila nemocnica v spolupráci s dobrovoľníkmi civilnej ochrany v rámci prijatých opatrení v súvislosti s pandémiou. V prevádzke bude každý pracovný deň v čase od 6.00 h do 18.00 h.

7:51 SVET - Polícia v Nórsku v nedeľu hlásila desiatky narušení verejného poriadku a násilných potýčok vrátane hromadných bitiek vo veľkých mestách po tom, ako ľudia zaplnili ulice, bary, reštaurácie i nočné kluby a oslavovali ukončenie pandemických obmedzení, ktoré trvali viac než rok.

Súvisiaci článok Nóri oslavovali zrušenie reštrikcií, polícia riešila desiatky výtržností Čítajte 

Nórska vláda v piatok nečakane oznámila, že takmer všetky zvyšné koronavírusové reštrikcie budú už od soboty zrušené a život v krajine s 5,3 milióna obyvateľov sa tak vráti k normálu.

Tento krok odchádzajúcej premiérky Erny Solbergovej prekvapil mnohých Nórov a viedol k chaotickým scénam v hlavnom meste Osle i ďalších častiach krajiny.

0:00 SLOVENSKO - Od dnes je podľa covidového automatu zelený už len okres Dunajská Streda. Oranžových – v stupni ostražitosti je 34 okresov a do červenej fázy sa dostalo 39 okresov. V bordovej fáze je ich päť.

V bordových okresoch sa v covid automate zákaz vychádzania spomína, v praxi však zavedený nie je. Pripravili sme sériu otázok a odpovedí >>>>

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vieme čo je úspech. Pomôžeme ho dosiahnuť aj vám
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 4. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 8. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 9. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 1. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 4. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 9. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 30 605
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 738
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 912
 4. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 7 731
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 677
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 295
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 727
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 969
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 209
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 113
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obvinený Jozef Brhel prichádza vypovedať na Prezídium policajného zboru v Bratislave.

Na výsluch prišiel z Kanárskych ostrovov.


7 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo robí pandémia so Slovenskom.


a 2 ďalší 1 h

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Čo robí pandémia so Slovenskom.


a 2 ďalší 1 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h
Skryť Zatvoriť reklamu