BRATISLAVA. Plná ratifikácia Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok by mala byť globálnou prioritou najbližších rokov.
Počas svojho vystúpenia na Konferencii na podporu vstupu do platnosti Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok to vo štvrtok povedala štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková.
Z pandemických dôvodov sa tajomníčka účastníkom prihovorila prostredníctvom videohovoru. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Zmluva o nešírení jadrových zbraní a Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok sú pre Slovenskú republiku základnými piliermi v otázke jadrového odzbrojovania a konečného moratória na jadrové testy,“ skonštatovala Brocková.
Zdôraznila, že z pohľadu globálnej bezpečnosti je zákaz jadrových skúšok jednou z dlhodobých priorít SR, o čom svedčí aj podpora aktivít Technického sekretariátu Prípravnej komisie organizácie zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok, ale aj samotná dohoda medzi vládou SR a Prípravnou komisiou.
„Napriek tomu, že naše spoločné plánované aktivity na rok 2020 a 2021 neboli v dôsledku pandémie realizované, Slovensko potvrdzuje silný záujem a pripravenosť naďalej prispievať k zvyšovaniu kapacít Prípravnej komisie, napríklad hosťovaním Regionálneho úvodného kurzu pre východnú Európu naplánovaného na rok 2023,“ uzavrela štátna tajomníčka.
Brocková vyzvala, aby sa k ratifikácii Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok prihlásili všetky krajiny, ktoré sú uvedené v prílohe zmluvy.
Zmluva sa týka celej planéty a zahŕňa ako vojenské, tak civilné účely. Jej obsah bol schválený rezolúciou Valného zhromaždenia OSN 10. septembra 1996. K podpisu a následnej ratifikácii pristúpila Slovenská republika 3. marca 1998 ako 9. krajina v poradí.