BRATISLAVA. Novým predsedom mimoparlamentnej strany Spolu - občianska demokracia sa stal Miroslav Kollár. Zvolili ho na sobotňajšom sneme strany.
Do funkcie okrem Kollára kandidoval aj doterajší predseda Juraj Hipš, ktorý sa nedávno vzdal postu. Kollár získal 98 hlasov, Hipš 62. Jeden človek sa zdržal.

"Priatelia a priateľky, ďakujem veľmi pekne za dôveru, pokračujeme v práci na lepšom Slovensku, verím, že všetci SPOLU. A samozrejme nebudeme sa vyhýbať ani spolupráci s najbližšími partnermi," napísal Kollár po zvolení na facebooku.
Podvečer na tlačovej konferencii doplnil, že spájanie však "musí mať nielen emóciu, ale aj obsah a synergický efekt".
Do Spolu vstúpil Kollár po tom, ako vo februári opustil stranu Za ľudí aj vládnu koalíciu a v parlamente sa stal nezaradeným poslancom.
Spojenie s Progresívnym Slovenskom nebude
Voľba predsedu strany nebola len o tom, kto ju povedie v najbližších mesiacoch či rokoch. Mala určiť aj smerovanie, akým sa bude strana uberať.
Hipš totiž kandidoval s víziou spojenia sa s Progresívnym Slovenskom, zatiaľ čo Kollár sa spájať nechcel.
To, že sa Spolu s Progresívnym Slovenskom spájať nebude, napokon potvrdili aj delegáti strany v samostatnom hlasovaní. Zapojilo sa doň 126 delegátov, spojenie s PS podporilo 34 z nich, proti bolo 73. Devätnásti sa zdržali.
Kollár už skôr hovoril, že myšlienku spájania sa s PS považuje za náhly obrat. Rozumel by spájaniu tesne po voľbách alebo na jar.
PS sa podľa neho rámcuje ľavicovo, on vníma "pôvodnú DNA strany Spolu skôr ako nesocialistickú, neetatistickú občiansku demokraciu". S touto víziou kandidoval za predsedu.
Bihariová rozhodnutie Spolu rešpektuje
O tom, že k spojeniu nedôjde, hovorila ešte pred oficiálnym oznámením výsledkov hlasovania predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová. Tá už výsledky voľby predsedu považovala za prejav podpory Kollárovej vízie nespájania sa.
"Rešpektujeme vôľu delegátov a gratulujeme Miroslavovi Kollárovi k víťazstvu. Rovnako tak rešpektujeme, že delegáti tým zároveň vyjadrili podporu vízii pána Kollára o nespájaní sa. Rozhodnutie vyhodnocujeme pre naše ďalšie vzťahy v budúcnosti ako trvalé a určujúce," uviedla v stanovisku Bihariová.
Dodala, že "hnutie PS sa bude naďalej usilovať byť pre krajinu odbornou, hodnotovo čitateľnou alternatívou voči rozhádanej nekompetentnej koalícii a korupčnícko-extrémistickej opozícii".
“Opätovné spojenie síl by bolo tým najdôveryhodnejším dôkazom, že popri rozhádanej a nekompetentnej koalícii a korupčnícko-extrémistickej opozícii existuje pre Slovensko aj iná, tretia možnosť.
„
Bihariová ešte pred snenom zaslala členom strany otvorený list. Uviedla v ňom, že členovia strany Spolu dnešnou voľbou predsedu na sneme ovplyvnia nielen budúcnosť svojej strany, ale aj budúcnosť Progresívneho Slovenska.
„Spája nás úspech v bratislavských, európskych a prezidentských voľbách, no najmä obrovské množstvo úsilia a práce, ktoré sme pre to vynaložili. Blízkosť našich strán bola predurčená tým, že vznikli na príbuzných hodnotových základoch a obe si kládli za cieľ priniesť Slovensku novú spoločenskú zmluvu,“ napísala Bihariová v liste.
Opätovné spojenie síl by bolo podľa nej tým najdôveryhodnejším dôkazom, že popri rozhádanej a nekompetentnej koalícii a korupčnícko-extrémistickej opozícii existuje pre Slovensko aj iná, „tretia možnosť“.
Zvolili si aj podpredsedov
Kollár tiež na večernej tlačovej konferencii po skončení snemu uviedol, že novými podpredsedami strany sa stali Pavel Nechala a Andrea Letanovská. Na tomto poste zároveň zostala doterajšia podpredsedníčka Jaroslava Lukačovičová.
Na sneme si rovnako volili chýbajúcich členov predsedníctva strany. Tromi novými členmi sa stali Natália Svitková, Anton Piták a Erik Radačovský.
Staronovým členom predsedníctva sa stal Martin Pekár. Funkčné obdobie v predsedníctve naďalej pokračujú Lucii Štasselovej a Vladimírovi Bilčíkovi.
"Viedli sme tvrdú, ale férovú debatu v priateľskom duchu. Emócie sme nechali naozaj za dverami. Dnes padlo nejaké rozhodnutie a ja som rád, že to rozhodnutie nie je jednofarebné, že to nie je tak, že jedna skupina v strane vyhrala a druhá prehrala,“ povedal Kollár.
Kollár chce navrhnúť odvážnu zmenu
Nový predseda strany chce spolupracovať s obomi názorovými skupiny v strane Spolu. Slovensko podľa neho potrebuje úspešnú stredopravú občiansko-demokratickú stranu.
Podľa Kollára krajina potrebuje zmenu financovania samospráv. Kollár vníma situáciu tak, že samosprávy počas pandémie ukázali, že sa o svojich obyvateľov dokážu postarať lepšie ako centrálna vláda.
„Tento typ odvážnej zmeny sa pokúsime predstaviť do konca roku. Toto som sľúbil mojim kolegom, s týmto najprv predstúpim pred nich a v prípade, že na tom nájdeme zhodu, predstúpime s takou zmenou aj pred vás,“ uviedol Kollár.
Dodal, že vzhľadom na aktuálne volebné preferencie je jeho plán možno trúfalý, Kollár však chce, aby strana pod jeho vedením prichádzala s odvážnymi, no zároveň zmysluplnými riešeniami.