BRATISLAVA. Ak minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) rýchlo nestabilizuje situáciu na Úrade inšpekčnej služby a v Policajnom zbore, bude vo svojej funkcii neudržateľný. Povedal to poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) v relácii Na telo na televízii Markíza.
Slová šéfa Smeru Roberta Fica o tom, že existujú ďalšie "devastačné" dôkazy o nezákonnom konaní Mikulca, sú však podľa neho iba strašením. Dodal, že minister vnútra ho uistil, že žiadne nezákonné veci nespáchal a "o tom, čo sa šušká, nič nevie".

Podpredseda strany Hlas Erik Tomáš v debate reagoval, že už nejde len o "šuškanie", odvoláva sa pritom na vyjadrenia predsedu parlamentu a šéfa Sme rodina Borisa Kollára, že existujú ďalšie dôkazy voči policajtom a prokurátorom a možno i politikom.
"Uvidíme, ale už to, čo je známe, potvrdzuje manipuláciu a nezákonnosť pri vyšetrovaní," povedal Tomáš.
Šeliga kritizoval Kolíkovú
Šeliga zároveň v relácii otvorene kritizoval aj ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Od ministerky totiž očakáva, že v aktuálnej situácii bude stáť v prvej línii.
“Boris Kollár je taká povaha, že keď mu trochu brnknete do nosa, on vyskočí z kože, tak sa asi bojí, či jej nevezme ministerstvo.
„
„Za posledný týždeň som Máriu Kolíkovú nevidel. Hovorím to preto, lebo som kritizoval aj Romana Mikulca a teraz kritizujem Máriu Kolíkovú. V ťažkej situácii čakáme, že ministerka spravodlivosti a minister vnútra ponúknu rýchle riešenia,“ povedal Šeliga s tým, že Kolíková môže ostať ministerkou, ale očakáva od nej rýchle opatrenia.
Podľa Šeligu sa šéfka rezortu spravodlivosti bojí predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina).
„Boris Kollár je taká povaha, že keď mu trochu brnknete do nosa, on vyskočí z kože, tak sa asi bojí, či jej nevezme ministerstvo,“ dodal Šeliga.
Tomáš kritizuje vytvorenie pracovnej skupiny
Šeliga aj Tomáš sa tiež vyjadrili k náznakom riešení, o ktorých hovoria ministri, zúčastňujúci sa na pracovnej komisii, ktorá má prísť s riešeniami stabilizujúcimi situáciu v bezpečnostných zložkách.
Kým Šeliga obhajuje úvahy o posilnení Úradu špeciálnej prokuratúry, argumentujúc, že sa nemá posilniť osoba špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ale inštitúcia ako taká, Tomáš vidí ambíciu presadiť si za každú cenu kriminalizáciu opozície.
"Nejde o nič iné, len o to, že zistili, že nie je možné len tak niekoho odsúdiť," okomentoval kreovanie samotnej pracovnej skupiny i jej zloženie.
Odmieta tiež snahy o legislatívnu úpravu, týkajúcu sa paragrafu 363. "Netreba nič meniť, nechápem, čo je zlé na tom, že sa zruší nezákonné obvinenie," upozornil.