SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Heger sa v reakcii na prezidentkin prejav zameral na kritiku Fica (minúta po minúte)

Čaputová vystúpila s druhou správou o stave republiky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie v parlamente sledujeme minútu po minúte:

15:35 Minútu za minútou sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

14:10 Čaputová dokáže podľa predsedníčky Progresívneho Slovenska Ireny Bihariovej decentne, zmierlivo, no zároveň veľmi presne pomenovať problémy našej spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Súhlasím s ňou, že Slovensko je zranená krajina a že zúfalo potrebuje stabilitu a jednotné vedenie. Súčasná vládna koalícia túto stabilitu priniesť nedokáže, rovnako tak ani parlamentná opozícia," poznamenala Bihariová.

Predseda strany Spolu Miroslav Kollár skonštatoval, že Slovensko potrebuje stabilitu a pokoj, založené na pravde, rešpekte a úcte. "Sme odsúdení spolu žiť a spory riešiť, nie ich využívať na rozdúchavanie nenávisti," povedal s tým, že aj tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude diať opak.

Predseda KDH Milan Majerský oceňuje, že Čaputová zdôraznila v správe množstvo kritických bodov spoločnosti. "Rovnako voláme po zásadných zmenách v oblasti školstva, zdravotníctva, sociálnych vecí a najmä spravodlivosti, ktorých nedostatky sa počas pandemického napätia odkryli ešte výraznejšie," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Mimoparlamentná SNS zhodnotila prejav prezidentky ako vrchol alibizmu.

13:43 Predseda strany Hlas Peter Pellegrini si myslí, že prezidentka bola príliš jemná vzhľadom na to "v akom marazme sa Slovensko nachádza".

"Myslel som, že si pani prezidentka mohla dovoliť byť tentokrát podstatne tvrdšia a trochu jasnejšia v tých vyjadreniach," povedal s tým, že Čaputová skritizovala vládu za nezvládnutú pandémiu, za slabú ekonomickú a sociálnu pomoc, za jedny z najdlhšie zatvorených škôl.

"Ale alibisticky sa postavila k otázke referenda, kde som od nej minimálne čakal výrazný apel, pretože tam na jednom mieste stálo takmer 150 poslancov a celá vláda, aby vyhoveli žiadosti viac ako 600-tisíc ľudí, ktorí referendum žiadajú," dodal Pellegrini.

Skryť Vypnúť reklamu

13:38 Premiér Eduard Heger ukončil tlačovú konferenciu.

13:36 Premiér menuje zásadné zmeny, ktoré spravila vláda doteraz. Spomína to na obranu vytvorenia odbornej pracovnej skupiny.

13:31 O cenách energií ešte budú rokovať, avšak o plynových vratkách nerozmýšľajú.

13:27 Aj pri energiách Heger kritizuje Ficovu vládu a dlhoročné nevýhodné zmluvy, ktoré stále plynú.

13:26 V súvislosti s vyhlásením prokurátorov k vyjadreniu podpory generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi Heger spomenul, že v celej veci vidí nedostatočnú reflexiu k minulému obdobiu. Celé to mohlo byť podľa neho presnejšie a pravdivejšie.

13:24 Heger spomína aj nového prezidenta policajného zboru, rokovanie o jeho volení a kompetenciách.

13:19 Pracovná skupina pre obnovu dôvery v právny štát, ktorá funguje pri Bezpečnostnej rade zatiaľ vytvorila 17 návrhov. Podľa premiéra už začali prebiehať diskusie s koaličnými partnermi.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Heger: Pracovná skupina pripravila zatiaľ 17 návrhov Čítajte 

13:16 Pandémia odhalila stav zdravotníctva. Ľudí vyzval, aby nepodceňovali pandémiu, pretože choroba Covid-19 je vážna a smrteľná.

13:15 Heger tvrdí, že za jeho vlády nebude nikto bezdôvodne stíhaný, taktiež nechce vyvolávať strach a agresiu.

13:13 Okrem spravodlivosti chce premiér aj rozvíjať Slovensko. Prvé investície z Plánu obnovy pôjdu do školstva.

13:08 Premiér kritizoval šéfa Smeru Roberta Fica a poukázal na mieru korupcie za čias jeho vlád. Vyzýva, aby Slovensko nezabudlo na blízku minulosť, v ktorej velil Róbert Fico.

"Ešte dlho budeme znášať dôsledky jeho politiky," povedal.

Heger uviedol, že Fico sa prišiel počas včerajšieho stretnutia s prezidentkou vyhrážať nielen jej, ale aj Slovensku občianskymi nepokojmi.

Následne citoval viacero výrokov Bernarda Slobodníka, bývalého šéfa národnej jednotky finančnej polície NAKA.

Skryť Vypnúť reklamu

13:05. Premiér Eduard Heger (OĽANO) vystúpil na tlačovej konferencii.

Správa prezidentky podľa neho bola vyvážená a pravdivo popísala realitu, v ktorých oblastiach ako vláda zlyhali a kde naopak zaznamenali úspechy.

Ocenil, že Čaputová v prejave vyzdvihla obetavosť ľudí v prvej línii boja proti ochoreniu COVID-19, očistu spoločnosti od mafie, či reformy smerujúce k zvýšeniu kvality života ľudí.

„Som rád, že sa zhodujeme aj v otázke nezávislosti orgánov činných v trestnom konaní. Cenný bol aj jej postreh, že pandémia vyvolala u ľudí strach a následne aj hnev, čo žiaľ, niektorí začali politicky zneužívať," doplnil Heger.

13:03 Slovenská lekárska komora vníma slová prezidentky veľmi pozitívne. Vyzdvihli najmä tie slová z prejavu, ktoré sami nedávno použili na tlačovej konferencii: „Dlhodobo vieme, že ľudí v zdravotníctve máme málo a že ich priemerný vek je vysoký. Preto je nevyhnutné, aby sa personálna stabilizácia v rezorte stala jednou z našich kľúčových priorít, inak to bude mať pre nás všetkých fatálne následky.”

Skryť Vypnúť reklamu

Komora na konferencii minulý týždeň verejne vyzvala kompetentných, aby na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov v plánovanom rozpočte vyčlenili potrebné finančné zdroje.

„Pevne dúfame a veríme, že aj po prejave pani prezidentky si kompetentní uvedomia naliehavosť situácie a pochopia, že stabilizovať finančne zdravotníckych pracovníkov je pre nás všetkých životne dôležitou otázkou,” dodala komora.

13:00 Veronika Remišová (Za ľudí) je rada, že prezidentka vyzdvihla dôležitosť spolupráce a jednoty v zápase o charakter Slovenska a ocenila protikorupčný étos tejto vlády.

"Poukázala na problémy Slovenska, ktoré sa 12 rokov neriešili, ako napríklad reforma zdravotníctva, školstva, ale aj dôležitosť reformy spravodajských služieb a polície."

Skryť Vypnúť reklamu

Strana Za ľudí bude podľa nej aj naďalej ponúkať odborné riešenia.

12:52 Čaputovej prejav bol podľa Borisa Kollára (Sme rodina) vyvážený. Prezidentka jasne povedala, že je potrebné spraviť zmeny, bojovať proti korupcii a po 30 rokoch upraviť fungovanie prokuratúry. Dodal však, že prezidentka zdôraznila aj to, že boj proti korupcii sa musí diať zákonným spôsobom.

Prezidentka vyzvala aj na jednotu v koalícii. Podľa Kollára je táto výzva smerovaná nielen jemu, ale aj celej koalícii. "My spolu tvoríme jednu koalíciu a mali by sme ťahať za jeden povraz. Každý musíme niečo preto urobiť," doplnil.

Predseda NR SR reagoval aj na kritiku prezidentky v súvislosti s úrovňou politickej diskusie na Slovensku.

"Politická kultúra nieje na úrovni vyspelých demokracií... každý by si mal vstúpiť do svedomia. Aj ja," uzavrel Kollár.

Skryť Vypnúť reklamu

12:31 SaS súhlasí s kritikou prezidentky a správu považuje za vyváženú aj pre vládu aj pre opozíciu. Predsedníčka klubu Anna Zemanová súhlasí s potrebou spravodlivosti, ponechania škôl otvorených, očkovaním.

Sú vďační, že sa otvorili environmentálne témy a vnímajú apel na vyšetrovanie korupcie.

12:18 Opozičný Smer kritizuje správu, ktorá podľa slov predsedu strany Roberta Fica podporuje vládnu koalíciu aj napriek tomu, žeby mala byť hlava štátu nezávislá.

Spomenuté počty obetí koronavírusu v správe dáva za vinu terajšej vláde a kritizuje prezidentku, že neoznačila zodpovedných.

Fico tvrdí, že strach a hnev ľudí nie sú dôsledkom pandémie, ale neschopnosťou vlády.

Taktiež očakával spomenutie verejných financií a smrti Milana Lučanského.

11:35 V parlamente sa začala prestávka.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

11:31 Prezidentka ukončila správu, jej prejav trval asi tridsať minútu. Na záver si vypočula potlesk od poslancov. Prečítajte si celú správu prezidentky Čaputovej.

11:29 "Slovenská republika je dnes zranenou krajinou, ktorá potrebuje zvládnuť celosvetovú zdravotnú krízu s čo najmenšími stratami a potrebuje zvládnuť aj ďalšie výzvy, ktorým čelíme."

11:26 Prezidentka hovorila aj o opozícii. "Celková politická debata klesla na úroveň, kde nikdy nebola."

Súvisiaci článok Chcem dôverovať justícii, vyhlásila prezidentka. Pozrite si hlavné body jej správy Čítajte 

Upozornila na negatívne dôsledky využívania klamstiev, vulgarizmov i osobných útokov v politickej diskusii. Poukázala na potrebu stability a spolupráce, ale i na výzvy, ktorým treba čeliť v najbližšej dobe. Politikom zároveň pripomenula zodpovednosť voči občanom.

Skryť Vypnúť reklamu

11:24 Čaputová ocenila systémové zmeny v rezorte spravodlivosti. Upozornila však na to, že vysporiadavanie sa s korupciou sa musí diať zákonným spôsobom.

"Verím, že sa všetci zhodneme na tom, že pre fungovanie spoločnosti v akejkoľvek dobe, je potrebné, aby vo verejnej službe neboli ľudia, ktorí svoju moc nielenže neunesú, ale ju dokonca zneužijú vo svoj prospech"

„Sme svedkami, ako dve strany v bezpečnostných zložkách, obrazne povedané, mieria na seba dostupnými kompetenčnými zbraňami. Vidíme neprehľadnosť, rôzne interpretácie reality, emócie prevládajúce nad vecnosťou, či zneužívanie témy,“ vyhlásila prezidentka. Upozornila, že ide o veľa - o osobnú slobodu vyšetrovaných osôb, ale aj o ozdravenie a o budúci charakter nášho štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Politicky činné osoby vyzvala k rešpektovaniu deľby moci v skutkoch i vyjadreniach.

11:22 Prezidentka upozornila na regionálne rozdiely a vznik sociálnych nerovností.

„Najvyššiemu riziku chudoby sú vystavené deti a hrozí nám, že aj dosiahnuté vzdelanie prestane byť zárukou vymanenia sa zo sociálnych rizík.“

11:20 Čaputová vyzdvihuje aj snahu rezortu životného prostredia o reformu národných parkov a biodiverzity, zálohovanie PET fliaš.

11:19 Ocenila kroky vlády vedúce k sanácii ekonomických následkov pandémie.

11:17 Prezidentka hovorí aj o tom, že strach a hnev, sú dve najsilnejšie emócie, ktorými veľká časť spoločnosti reaguje na pandémiu a rozdeľujú spoločnosť.

„Keď si však niekto myslí, že rozbehnutú nenávistnú vlnu osedlá, či dokonca využije vo svoj prospech, mýli sa. História nám už neraz ukázala, že nenávisť netvorí, ale ničí, a to aj svojho pôvodcu.

Skryť Vypnúť reklamu

11:14 Prezidentka vysvetlila nevyhlásenie referenda . "Otázka, ktorá bola predmetom súčasného referenda v takejto podobe a s týmito dôsledkami, nikdy položená nebola. Z rozhodnutia ústavného súdu je dnes jasné, že ak by sa referendum s danou otázkou uskutočnilo, na podnet oprávnených subjektov by výsledok referenda ústavný súd zrušil."

11:13 Čaputová neobišla ani tému očkovania. „Môj pozitívny postoj k očkovaniu je dlhodobo známy a považujem ho za najefektívnejšiu cestu vysporiadania sa s pandémiou,“ pripomenula aj to, že skutočnosť, že niekto zaočkovaný nie je, nerobí z neho zlého, ani hlúpeho človeka.

11:12 Školstvo je ďalší rezort, ktorý prezidentka hodnotí ako ďalší najviac zasiahnutý počas pandémie.

"Osobitne ťažko doľahla táto situácia na deti zo sociálne slabšieho prostredia, ktoré už aj pred pandémiou čelili nerovnostiam vo vzdelávaní. V školskom roku 2020/2021 sa skoro každé piate dieťa na druhom stupni nemohlo pripojiť na online vyučovanie a každé desiate sa vôbec nezapojilo do dištančnej formy vzdelávania."

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznila tiež, že ak deťom nedoprajeme psychosociálnu rekonvalescenciu, dôsledky pandémie môžu mať až generačný charakter.

11:10 Poukázala na to, že zdravotný systém bol extrémne preťažený, keďže v nemocniciach bolo naraz aj viac ako štyritisíc ťažko chorých covidových pacientov. Prezidentka vyzdvihla aj obetavosť zdravotníkov v prvej línii.

„Ako každá vážna kríza, aj kríza v čase pandémie, nám ukazuje naše najzraniteľnejšie miesta. Krízový manažment a krízová komunikácia sa nestali nástrojom na riešenie ťažkostí, ale stali sa súčasťou jej problémov,“ hovorí.

Upozornila aj na odôvodnené obavy z odchodu ďalších zdravotníkov i na situáciu v domovoch sociálnych služieb.

11:08 "Je nevyhnutné, aby sa personálna stabilizácia v rezorte zdravotníctva stala jednou z našich kľúčových priorít, inak to bude mať pre nás všetkých fatálne následky."

Skryť Vypnúť reklamu

11:07 Prezidentka vyzdvihuje pracovníkov v prvej línii a ďakuje im za ich prácu.

11:05 „Hrozba, ktorá nás mala zjednotiť sa stala zdrojom najsilnejšej línie konfliktu,“ prezidentka v úvode zhodnotila uplynulý rok, ktorý poznačila pandémia koronavírusu.

11:04 Prezidentka porovnáva pandémiu na začiatku vo februári 2020 a teraz.

11:01 Za zvuku prezidentských fanfár prichádza prezidentka Zuzana Čaputová do parlamentu.

10:50 Rokovanie parlamentu prerušili. O 11-tej príde pred poslancov prezidentka Zuzana Čaputová a prednesie svoju druhú správu o stave republiky.

Správu z roku 2020 si môžete prečítať tu.

9:30 Poslanci začali rokovací deň zákonom o pomoci tehotným ženám.

Pre ženu, ktorá zvažuje podanie žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva, by sa mali vytvoriť podporné opatrenia. Dosiahnuť to chcú poslanci OĽANO a Sme rodina v zákone o pomoci tehotným ženám. S prejavom ako prvá vystúpila Anna Záborská (OĽANO).

Skryť Vypnúť reklamu

9:00 Poslanci pokračujú v 40. schôdzi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 2. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 3. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 4. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 9. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 10. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 1. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 2. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 5. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 6. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 9. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 394
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 645
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 361
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 033
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 134
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 673
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 410
 8. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 322
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 812
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu