Napriek všetkému žijeme v šťastnej krajine
Viacero literátov sa stalo prezidentmi (stačí si spomenúť na Václava Havla a Árpáda Göncza), viacero prezidentov nakoniec o svojom pôsobení napísalo knihy.
Andrej Kiska sa spomienky na svoj úrad rozhodol ukotviť radšej vo fikcii. Nazval ju Prezident – Dvadsať dní na prežitie.
Dala mu viac slobody, ako napísať o útrapách moci. Ale kto bol inšpiráciou pre mnohé postavičky, asi čitateľ dešifruje.
Inšpekcia doteraz nevidela skoro nič, dnes chce vidieť všetko
Pri januárovom výbere policajného prezidenta dostal od koaličných poslancov viac hlasov než jeho súper, no na vymenovanie to v tom čase nestačilo.
Po pár mesiacoch je všetko inak a Štefan Hamran je dočasne povereným šéfom polície. Preberá ju po exprezidentovi Petrovi Kovaříkovi, ktorý je trestne stíhaný pre marenie spravodlivosti a zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
V rozhovore sa dočítate, či sa nebojí, že aj sám skončí s obvinením, aké zmeny v polícii chystá, ako interpretuje boj v bezpečnostných zložkách, čo by spravil s inšpekciou, ako vníma ľudí ako Branislav Zurian či Ján Káľavský a čo by spravil so sporným paragrafom 363, vďaka ktorému zbavili obvinení Vladimír Pčolinský.
Nemám a nechcem mať s politikou nič spoločné
Patrí medzi podnikateľov, ktorých médiá označujú nálepkou oligarchovia. K majetku sa dostal najmä v 90. rokoch, keď bol spájaný s krachmi spoločností Chirana Prema, Slovenské lodenice Komárno či Oravské ferozliatinárske závody.
Za takmer tridsať rokov František Hodorovský neposkytol jediný rozhovor. Urobil tak prvýkrát až pre INDEX.
Pre pracovnú vyťaženosť pristúpil na rozhovor formou e-mailu. Odpovedal na otázky o svojej kontroverznej minulosti, ale aj o plánoch do budúcnosti.
Verím, že pandémia sa na jar skončí. Potom príde diskusia, ako sa vyhnúť tej ďalšej
Hoci sa pri vystupovaní na verejnosti stretáva aj s negatívnymi reakciami, vedec Pavol Čekan je rád, že pôsobil počas pandémie na Slovensku.
"Nemyslím si, že v inej krajine by som v týchto časoch cítil väčšie zadosťučinenie v rámci vedy, ako som cítil na Slovensku," hovorí v rozhovore pre denník SME.
Priznáva však, že je unavený a o pandémii ho už nebaví hovoriť.
Predstava, že netopiere môžu za rozširovanie covidu, je chybná
Zoológ Štátnej ochrany prírody Tomáš Flajs sa netopierom venuje približne dve desaťročia.
V rozhovore hovorí o tom, aké mýty o netopieroch dodnes vládnu, aká bola ich úloha pri koronavíruse, ako by pandémia mohla pomôcť tomu, aby sme sa o nich dozvedeli viac, ale aj ako si poradiť, ak do miestnosti vletí netopier.
Z vlasti ma vyhnal komunistický zákon
Renata Altová sa narodila v Skalici, začala pracovať pre československú ekonomickú diplomaciu, no z vlasti ju nakoniec vytlačiť zákon ešte z čias socializmu. V súčasnosti je poslankyňou nemeckého parlamentu za liberálnych Slobodných demokratov (FDP), za ktorých kandidovala aj v nedeľňajších nemeckých federálnych voľbách.
V rozhovore vysvetľuje, ako sa dostala do nemeckej politiky, ako chce jej strana meniť krajinu, ak sa po voľbách stane relevantnou. Hlavnou úlohou je podľa nej zabrániť posunu krajiny doľava, aj keď pri tejto snahe je ochotná spolupracovať so sociálnymi demokratmi.
"Ani jedna z rozumných koalícií nemá bez nás podporu, očakávame, že nás prizvú k povolebným koaličným rokovaniam," hovorí Altová.
Naplánovať si infarkt? Technológia to raz dokáže
V Česku založil prvú českú virtuálnu nemocnicu, kam sa ľudia môžu obrátiť o radu na diaľku od stoviek lekárov aj si nechať naplánovať vyšetrenie.
Chirurg Tomáš Šebek spoluzakladateľ portálu ulekare.cz však zdôrazňuje, že nahradiť lekárov technológiou sa nechystajú, len riešiť zúfalú logistiku. "Pacienti na Slovensku a v Česku behajú od dverí k dverám, zbierajú výsledky, čakajú hodiny. My sme schopní urýchliť tento proces až šesťnásobne," hovorí.
V rozhovore približuje, aké chyby ľudia robia pri starostlivosti o svoje zdravie, ako nám technológia napovie, kedy a či dostaneme chrípku, prečo nemusí prekážať, ak máte miernu nadváhu, aj aké zdravotné funkcie má zmysel si pravidelne sledovať.
Vyrába oceňovanú čokoládu a nechápe, prečo ich úrady brzdia
Mohla byť pri veľkých zmenách a dôležitých rokovaniach najvyšších politikov v Bruseli. Namiesto toho dostala nápad a keďže každý pravidelne dotiahne do konca, dnes je z nej úspešná podnikateľka v úplne inom fachu ako vyštudovala.
Namiesto kostýmu má na sebe zásteru a vyrába jednu z najkvalitnejších čokolád na slovenskom trhu. A získava za ňu aj prestížne ocenenia. Okrem podnikania zvláda byť aj matkou a manželkou.
Katalin Papp Vargha hýri nápadmi, dobrou náladou a energia jej zostane aj na ligové volejbalové zápasy v drese Komárna.
Prepadával ma pocit, či to ja nie som čudná
Vo filme Každá minúta života ukázala rok života slovenskej rodiny Hanuliakovcov. Rodičia Michal a Lenka svojho syna Miška vychovávajú podľa metódy Kamevéda, vďaka ktorej má celý život presne rozplánovaný na tréningy, cvičenie a učenie sa. Miško, rovnako ako jeho rodičia, nemá voľný čas, nepozná nudu ani obyčajné hranie sa s deťmi vo svojom veku.
Film vzbudil veľké vášne už pred svojim uvedením na MFF v Karlových Varoch a otvára diskusiu o tom, čo znamená dostatočne sa venovať výchove detí a aká je hranica medzi zdravou motiváciou a prehnanou rodičovskou ctižiadostivosťou.
O filme a o tom, ako ju rodina Hanuliakovcov šokovala a ovplyvnila, hovorí jeho režisérka Erika Hníková.
Opera mi veľmi chýba, spieval by som, keby som mohol
Vraví, že keď má niečo zapriať spevákom, vždy im praje najmä zdravie. A dobre vie, o čom hovorí. Sám by ešte s radosťou spieval, keby mu to zdravie umožnilo.
V sobotu 25. septembra oslávila slovenská operná ikona Peter Dvorský sedemdesiatku. K okrúhlemu životnému jubileu mu Slovenské národné divadlo pripravilo slávnostný koncert, na ktorom vystúpili zahraničné aj domáce operné hviezdy.
Peter Dvorský si pri tejto príležitosti zaspomínal na svoju neuveriteľnú spevácku kariéru, na roky, keď dosiahol operný Olymp, no podelil sa aj o to, či mu je ľúto, že sa jeho kariéra skončila skoro, a čo si myslí o súčasnej opere.
Rozhovory ZKH
- Podpredseda Sme rodina Milan Krajniak: Lipšic dostáva od svojich ľudí nesprávne informácie
- Šéfredaktor Matúš Kostolný: Musíme sa pripraviť na útoky, zastrašiť sa nedáme
- Režisérka Sahraa Karimi: Za špinavú hru Talibanu zaplatia najviac obyčajní ľudia
Podcasty SME
- Dejiny: Namiesto elít trpiaci ľud. Ako komunisti ohýbali naše dejiny, vysvetľuje Adam Hudek z Historického ústavu SAV.
- Odkrývanie: O vlakoch nádeje, ktoré mali byť poslednou záchranou pre židovských obyvateľov z východného Slovenska, hovorí riaditeľ Dokumentačného strediska holokaustu Ján Hlavinka.
- Ľudskosť: Adam Valček o tom, ako ho zmenila strata blízkeho a ako sa vyvíja práca novinárov.

Beata
Balogová
