SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Žiaci základných škôl by nemuseli nosiť počas vyučovania rúška (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 12 637 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

19:37 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujem za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v piatok.

SkryťVypnúť reklamu

19:15 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva spúšťa motivačnú súťaž s cenami pre zaočkovaných ľudí a novú informačnú kampaň, ktoré majú cieľ propagovať očkovanie proti covidu v krajine, napísala tlačová služba ministerstva. Obe akcie budú trvať do 31. októbra 2021.

18:30 SLOVENSKO - Hygienici spoločne s políciou zintenzívňujú mimoriadne kontroly dodržiavania protiepidemických opatrení podľa platných vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia.

17:57 SVET - V českých parlamentných voľbách môžu hlasovať aj ľudia v karanténe

Voliči v karanténe môžu využiť mimoriadne spôsoby hlasovania, teda hlasovanie v drive-in stanovištiach v stredu 6. októbra od 8:00 do 17:00 , alebo sa môžu do štvrtka 7. októbra nahlásiť telefonicky na príslušný krajský úrad a ten za nimi v dňoch volieb vyšle mobilnú volebnú komisiu s prenosnou volebnou schránkou.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V českých parlamentných voľbách môžu hlasovať aj ľudia v karanténe Čítajte 

17:50 SLOVENSKO - ŠÚKL eviduje 8649 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín.

Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1008 z nich ako závažné.

17:30 SVET - Na Ukrajine sa chystajú zaviesť povinné očkovanie pre štátnych zamestnancov.

Zamestnanci, ktorí očkovanie odmietnu, budú môcť byť prepustení.

Súvisiaci článok Na Ukrajine sa chystajú zaviesť povinné očkovanie pre štátnych zamestnancov Čítajte 

16:50 SVET - Väčšina afrických štátov zatiaľ nesplnila cieľ zaočkovať desať percent ľudí.

Z dovedna 54 afrických štátov iba pätnásť dosiahlo globálny cieľ úplného zaočkovania 10 percent ich populácií do konca tohto mesiaca.

Súvisiaci článok Väčšina afrických štátov zatiaľ nesplnila cieľ zaočkovať desať percent ľudí Čítajte 

16:10 SLOVENSKO - Kontroly reštaurácií v Námestove ukázali malé nedostatky aj frustráciu personálu.

"Najväčšie problémy vidíme v tom, že personál, ktorý kontroluje testy alebo COVID passy, je frustrovaný, pretože im ich zákazníci nadávajú. Dokonca v jednom zariadení bola i taká vyhrážka, že ho vypália alebo iné formy vyhrážok," uviedla vedúca hygienikov v Dolnom Kubíne Tomášková.

SkryťVypnúť reklamu

Voči zariadeniu, v ktorom dochádzalo k samoobslužnému predaju pokrmov, podľa Tomášikovej vyvodia dôsledky.

15:58 SLOVENSKO - Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia pociťovali počas dištančného vzdelávania vyššiu mieru izolácie, ukázal prieskum NÚCEM-u.

Zároveň mali tiež vyššiu mieru potreby kontaktu s učiteľom, školským psychológom či výchovným poradcom. Sociálny kontakt s odbornými zamestnancami škôl vo výraznejšej miere chýbal aj žiakom so zdravotným znevýhodnením. Viac ako polovici žiakov (52,7 percenta) chýbal osobný kontakt s ostatnými spolužiakmi v triede.

15:28 SLOVENSKO - Spustenie očkovania malých detí je vo finálnej fáze. Deti od 5 rokov s imunodeficientným poruchami budú môcť byť zaočkované po odporúčaní špecialistami.

15:25 SLOVENSKO - Nebránime triedam a rodičom dohodnúť sa na tom, aby rúška naďalej používali, povedala pediatrička Prokopová. Zrušenie rúšok obhajuje tým, že deti majú menej sociálnych kontaktov a sú prijaté prísne protipandemické opatrenia, ak sa v triede objaví žiak nakazený koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

15:19 SLOVENSKO - Pediatrička Elena Prokopová odporučila testovanie detí už pri prvých príznakoch respiračného ochorenia.

15:15 SLOVENSKO -"Nevieme do akej miery je v spoločnosti vybudovaná imunita," povedal Mišík. Od toho záleží nasledujúci priebeh pandémie.

15:14 SLOVENSKO - Vrchol tretej vlny pandémie môžeme očakávať na Slovensku v októbri až novembri, informoval Mišík.

Nemôžeme očakávať, že sa vrátime na nízke počty vzhľadom na zimné obdobie.

15:13 SLOVENSKO - Spustenie podávania tretej dávky je vo finálnej fáze. Nárok na tretiu dávku budú mať pacienti so zníženou imunitou. Pri posudzovaní nároku nebude dôležitý vek, ale odporúčanie od špecialistu. V takomto prípade vznikne nárok už štyri týždne po druhej dávke vakcíny. Je rozdiel medzi tretou dávkou pre ľudí s problémami s imunitou, ktorí nedosiahli po dvoch dávkach imunitu voči covidu a tzv booster dávkou.

SkryťVypnúť reklamu

15:08 SLOVENSKO - Žiaci základných škôl nebudú musieť mať rúška v triede počas vyučovania, informovala pediatrička Prokopová. Na chodbách školy už deti budú musieť mať rúška, v triedach nie.

15:05 SLOVENSKO - V nemocniciach sú najmä neočkovaní, v Bratislavskej nemocnici je nezaočkovaných až 89 percent pacientov s covidom, povedala primárka infekčného oddelenia Univerzitnej nemocnice v Bratislave Alena Koščálová.

Zaočkovaní pacienti s problémami s imunitou by mali s odporúčaním od špecialistu dostať tretiu dávku.

15:00 SLOVENSKO - Pediatrička Prokopová uistila, že každý pacient sa dostane k zdravotnej starostlivosti aj počas tretej vlny.

14:58 SLOVENSKO - "Tretia vlna bude naozaj stáť na zdravotníkoch, na ambulanciách a na nemocniciach," povedala pediatrička Prokopová. V mene zdravotníkov poprosila Slovákov o pomoc pri zvládnutí tretej vlny. Ambulancie lekárov pracujú v inom režime, aby boli pacienti chránení.

SkryťVypnúť reklamu

14:55 SLOVENSKO - Vidíme nárast záujmu o očkovanie, oznámil Mišík. Zaočkovať sa chce 16 tisíc osôb.

14:54 SLOVENSKO - Takmer polovica všetkých pacientov je hospitalizovaná v Košiciach alebo Prešove.

Situácia sa výrazne zhoršuje v okresoch Svidník, Detva a Stropkov.

14:51 SLOVENSKO - Budúci týždeň nebude mať žiaden okres zelenú farbu, oznámil na tlačovej konferencii Matej Mišík, šéf Inštitútu zdravotných analýz.

14:50 SLOVENSKO - Začala sa tlačová konferencia členov konzília odborníkov k aktuálnej epidemiologickej situácii.

14:41 SLOVENSKO - Jednodňová chirurgia bude k dispozícii aj počas tretej vlny pandémie.

"Aj teraz, keď sa rozbieha tretia vlna pandémie na Slovensku, sme pripravení nielen operovať pacientov našich pracovísk, ale opäť pomôcť aj pacientom slovenských nemocníc, ktoré pre reprofilizáciu začínajú rušiť a odkladať plánované operácie," uviedla predsedníčka výboru Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie.

SkryťVypnúť reklamu

14:38 SLOVENSKO - Trenčianskom samosprávnom kraji pribudlo za týždeň 612 pozitívnych PCR testov na nový koronavírus.

Najviac pozitívnych prípadov, 169, odhalili PCR testy v okrese Prievidza. Nasledovali okresy Trenčín (136), Považská Bystrica (79), Nové Mesto nad Váhom (77), Púchov (45), Partizánske (33), Ilava (30), Bánovce nad Bebravou (24) a Myjava (19).

14:23 SLOVENSKO - Ambulancie nemocnice v Brezne nevyžadujú test na covid, termíny výkonov nemenia.

14:01 SVET - Rusko už tretí deň po sebe hlási rekordné počty obetí covidu.

Za posledný deň evidujú v krajine ďalších 867 úmrtí.

11:52 SLOVENSKO - Koronavírus bol v 38. týždni prítomný vo všetkých vzorkách odpadových vôd.

Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch poukazuje od 37. týždňa na vysoký nárast vo viacerých krajoch. "V Bratislavskom, Trenčianskom, Žilinskom, Košickom a Prešovskom kraji zostávajú napriek miernemu poklesu počas 38. týždňa výsledky vírusovej nálože vysoké," spresnil hlavný hygienik Ján Mikas. Dodal, že analýza prítomnosti nového koronavírusu v odpadových vodách na Slovensku zodpovedá epidemiologickej situácii.

SkryťVypnúť reklamu

11:04 SLOVENSKO - Obnova Pradiarne v Kežmarku pokračuje, práce spomalila pandémia.

Zámer, v ktorom sa počíta s otvorením areálu pre verejnosť a vznikom múzea, už štvrtý rok realizuje slovenský výrobca liehovín. Investícia v odhadovanej výške od troch do piatich miliónov eur má pre pandémiu mierny časový sklz. V roku 2022 preto výrobca otvorí pre verejnosť oproti pôvodným plánom len časť priestorov.

10:58 SLOVENSKO - Handlovská nemocnica preventívne zakázala návštevy pacientov.

Zákaz sa vzťahuje i na Senior centrum sv. Kataríny.

10:25 SVET - V Maďarsku pribudlo 633 nakazených koronavírusom, zomrelo päť chorých.

V stredu zaznamenali o 87 menej nakazených než deň predtým, pričom zomrelo o jedného pacienta viac.

10:02 SLOVENSKO - Zdravotníci zaočkovali v stredu 2 293 ľudí prvou dávkou.

SkryťVypnúť reklamu

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny tak stúpol na 2 448 010. Za uplynulý deň druhou dávkou zaočkovali 1 431 ľudí, plne zaočkovaných je tak 2 252 158 Slovákov.

10:00 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo za uplynulý deň 1 427 nových prípadov, z ktorých 76 percent nebolo zaočkovaných. Laboratóriá spravili 11 174 PCR testov.

Dnes pribudlo 17 obetí na covid. Celkovo podľahlo ochoreniu 12 637 ľudí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 463 pacientov s covidom. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 55 osôb. Na JIS leží 64 pacientov. Spomedzi celkovo 513 Slovákov ležiacich v nemocniciach nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 84 percent ľudí.

Na Slovensku sa za uplynulý deň vykonalo 15 547 antigénových testov, z ktorých pribudlo 225 pozitívnych prípadov. Z nich tvorili nezaočkovaní alebo len čiastočne zaočkovaní ľudia celkovo 77 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji, kde potvrdili 381 prípadov. V Žilinskom kraji pribudlo 285 pozitívne testovaných, v Košickom 183 a v Trenčianskom 170. Banskobystrický kraj zaznamenal 118 nových prípadov, Bratislavský 115, Nitriansky 92 a Trnavský 83.

8:24 SLOVENSKO Vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach už niekoľko dní platí zákaz vstupu pre návštevy na všetkých oddeleniach, výnimku majú len tie k pacientom v terminálnom štádiu.

„Reprofilizovali sme a otvorili sme COVID-19 oddelenie dlhodobo chorých s osobitým režimom. Ide v našom prípade o postupnú reprofilizáciu, aby bola dostupná a zachovaná zdravotná starostlivosť aj pre 'necovidových' pacientov v takzvanej bielej zóne a aby sme tak podľa potreby riešili pacientov aktuálne chorých na ochorenie COVID-19,“ spresnil riaditeľ Juraj Sýkora.

SkryťVypnúť reklamu

8:10 SVET Za stredu pribudlo v Česku 732 nových prípadov nákazy koronavírusom, zhruba o dvesto viac než v rovnaký deň pred týždňom. V nemocniciach leží 239 pacientov.

Reprodukčné číslo mierne stúplo na hodnotu 1,15.

7:40 SLOVENSKO Aj napriek tomu, že posledné mesiace boli už opatrenia proti šíreniu covidu menej prísne, mnohé reštaurácie svoju situáciu spred roka nedokázali prekonať a zatvorili biznis.

Do konca leta tohto roka zaniklo na Slovensku 637 reštaurácií, ktoré prevádzkovali fyzické či právnické osoby. Ťažká situácia však mnohých podnikateľov neodradila. V rovnakom čase 1 134 nových reštaurácií vzniklo. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet.

6:30 SLOVENSKO V Prešove a Košiciach sa pred dvoma týždňami konali hromadné akcie, ktorých sa zúčastnili desiatky tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Na košickom sídlisku Luník IX ich bolo na stretnutí s pápežom Františkom asi dvetisíc a ďalších 20-tisíc sa na neho prišlo pozrieť na štadión Lokomotívy. Ešte o niečo väčší dav sa zúčastnil stretnutia v Prešove, kde František odslúžil liturgiu pred športovou halou. Ďalšie tisíce pritiahli do centra Košíc cyklistické preteky Okolo Slovenska.

Posledné dni začali na Slovensku počty nakazených prudko narastať a Košice budú od pondelka už v bordovej fáze. Nárast infikovaných by podľa regionálnych úradov verejného zdravotníctva nemali súvisieť s návštevou pápeža či organizáciou cyklistických pretekov. Epidemiológovia hlásia ohniská inde >>>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 418
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 5 676
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 4 964
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 3 006
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 736
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 411
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 028
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 992
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vladimír Baláž

Jednorazová pomoc by nestačila. Inflácia bude trvať.


19. máj
Kristián Pospíšil.

Slováci si po dráme posilnili šance na štvrťfinále.


11 h
Penélope Cruz a Antonio Banderas vo Filme roka.

Za všetko môže Almodóvar.


Barbora Gvozdjáková 18. máj
Ilustračné foto

Vojna na Ukrajine pokračuje 87. deň.


a 4 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

Medvede na potulkách po trati tatranskej železnice.

Ochranár sa čuduje, že sa niekto čuduje.


2m
Koronavírus na Slovensku

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 2 h

V nemocniciach je aktuálne 258 pacientov.


2 h
Pásku strihá trojica Pellegrini, Kollár, Obický a primátor Ragan.

Vranovská športová hala stála 1,6 milióna eur.


15 h
SkryťZatvoriť reklamu