BRATISLAVA. Stane sa z nemocnice vo vašom regióne doliečovací ústav, alebo bude aj po roku 2024 poskytovať akútnu zdravotnú starostlivosť, teda vykonávať operácie a podobné zákroky?
Slovensko opäť smeruje k veľkej reforme nemocníc, pričom viaceré z nich sa zmenia na doliečovacie alebo rehabilitačné ústavy.
Koncept reformy v stredu schválila vláda, ale už niekoľko mesiacov sa vedie diskusia o tom, ktoré nemocnice sa zásadne zmenia.
Už od roku 2024 sa má súčasných 98 nemocníc rozdeliť do piatich kategórií. Špecializované národné nemocnice ako napríklad onkologický alebo srdcovocievny ústav budú iba jediné na Slovensku, majú existovať tri koncové nemocnice - západ, stred, východ, do desať komplexných nemocníc zhruba na úrovni krajov a približne 30 regionálnych nemocníc.

V piatej kategórii doliečovacích a rehabilitačných zariadení môže skončiť 33 až 50 súčasných nemocníc. Vyplýva to zo skorších vyjadrení predstaviteľov ministerstva a zdravotníckych analytikov.
Rezort tvrdí, že reformou chce dosiahnuť, aby každá nemocnica robila len to, v čom je dobrá, a aby dve susedné nerobili to isté s malým počtom lekárov a sestier, ale sa spojili.
V praxi to však znamená, že napríklad operáciu žlčníka pacientovi už neurobia v každom okresnom meste ako doteraz, ale za týmto úkonom bude musieť cestovať. V mnohých okresných nemocniciach by po novom mali byť už len oddelenia pre dlhodobo chorých. Týchto oddelení dnes máme na Slovensku málo. Dopyt po nich však rastie pre starnutie populácie a predlžovanie strednej dĺžky života.
Ministerstvo zatiaľ bližšie nešpecifikovalo, ktoré to môžu byť. Denník SME však má k dispozícii už dva pracovné zoznamy. Ten aktuálny naznačuje, že v piatej kategórii skončia napríklad Malacky, Revúca či Krompachy. Spolu s nimi sa ďalších 11 nemocníc objavilo už na oboch pracovných zoznamoch.
Denník SME preto zisťoval, aké služby budú poskytovať jednotlivé nemocnice.