ATÉNY. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) po svojom prílete do Grécka navštívil požiarmi postihnutú oblasť Varibobi neďaleko Atén, kde si na mieste pozrel škody, ktoré napáchali ničivé letné požiare.
Pripomenul pomoc Slovenska v podobe vyslaných hasičov, ktorí zasahovali na ostrove Eubója.
„Pamätám si, že keď požiare vypukli, už som si písal s gréckym premiérom a na druhý deň už komunikovali naši ministri vnútra, a o pár dní sme vyslali našich hasičov, síce na iné miesto ako tu, ale boli veľmi osožní,“ povedal premiér.
Dodal, že uhasením požiaru pomoc nekončí. Jedna vec je podľa Hegera zahasiť požiar, iná je krajinu po ňom znova obnoviť.
„Je tu veľké riziko práve toho, že v budúcnosti tu vzniknú v zime povodne, a preto som sem prišiel aj s naším ministrom pôdohospodárstva, aby sme ponúkli skúsenosti, ktoré Slovensko má s výsadbou lesov, aby sa tieto a ďalšie miesta mohli zalesniť a ochrániť pred budúcimi povodňami,“ dodal premiér.
Grécko zažíva klimatickú krízu
Heger sa na mieste požiarov rozprával aj s gréckym ministrom pre klimatickú krízu a civilnú ochranu Christosom Stylianidesom, ktorý pomoc Slovenska ocenil.
„To, čo sa v Grécku deje, to už nie je len klimatická zmena, je to klimatická kríza. Spoločne musíme hľadať spôsoby, ako čeliť týmto zmenám, poučiť sa z toho, čo sa stalo a naučiť sa tomu predchádzať,“ povedal grécky minister.
Spolupráca pri obnove porastov
Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO), ktorý bol tiež súčasťou delegácie, zdôraznil, že Slovensko má vyše 200-ročnú históriu v obnovovaní lesných porastov a tiež v ich obnove po lesných požiaroch.
„Chceme našim priateľom z Grécka ukázať, ako podobné problémy zvládame na Slovensku. Chceli by sme ich tiež pozvať na naše lesnícke centrum vo Zvolene, kde im chceme ukázať, ako pestujeme sadenice v hydrogélových púzdrach, ktoré je pri obnove lesa v tomto prípade možné použiť,“ povedal Vlčan.
Slovenský premiér na mieste požiarov zdôraznil, že voči prírode treba mať rešpekt. Považuje to tiež za odkaz toho, že svet by sa mal viac rozprávať aj o klimatickej kríze.
Ťažké podmienky pre obnovu
Generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Michal Tomčík poznamenal, že na plochách zničených letnými požiarmi je veľmi veľa práce.
„Pôda na tomto mieste je degradovaná, chudobná a vypražená od slnka. Humusové vrstvy tu v podstate chýbajú a je o to ťažšie na takých extrémnych pôdach ten les dokázať obnoviť. V prvom rade je potrebné zhodnotiť pedologické procesy a podmienky tejto pôdy a v nadväznosti naň potom začať s tým lesom pracovať a dokázať ho obnoviť, čo nebude ľahké,“ povedal Tomčík.
„Živiny v pôde chýbajú a sadenice stromov sú pomerne krehké. Bude teda na nás, aby sme to vedeli nastaviť tak, aby to bolo životaschopné,“ uzavrel Tomčík.
Na záver programu delegácia zavítala do aténskeho prístavu Pireus na prehliadku sídla Gréckej pobrežnej stráže a agentúry FRONTEX, ktorá chráni vonkajšie hranice Európskej únie.