BRATISLAVA. Nesystémovou reformou nemocníc vláda ohrozuje jeden a pol miliardy eur pre slovenských pacientov z Plánu obnovy.
Tvrdí to mimoparlamentná strana Hlas-SD v reakcii na jej stredajšie schválenie vládou.
"Táto vláda sa v Pláne obnovy zaviazala do konca tohto roka prijať nielen legislatívu, ale aj zoznam nemocníc, ktoré majú byť transformované. Aby sme neohrozili čerpanie 1,5 miliardy z plánu obnovy, vláda ho bude musieť zmeniť,“ povedal podpredseda strany a člen parlamentného zdravotníckeho výboru Richard Raši.

Pripomenul, že zoznam nového prerozdelenia nemocníc sa má po odklade zverejniť až koncom roka 2022. Vidí za tým obavy koalície z neúspechu v regionálnych voľbách.
Podľa Hlasu reforma nereflektuje ani problém s dostupnosťou a sieťou ambulantnej starostlivosti.
Chýba efektivita v prospech pacienta
Podpredsedníčka strany Zuzana Dolinková poukázala na to, že obsahom materiálu reformy je len časť týkajúca sa všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých a pre deti a dorast a chýba zmienka o špecialistoch.
"Pacient nebude teda efektívne manažovaný od všeobecnej ambulancie k špecialistovi a odtiaľ do nemocnice," vyhlásila.
Heger: Je to kľúčová reforma
"Som rád, že vláda schválila projekt, ktorý výrazne zlepší kvalitu zdravotnej starostlivosti občanov v nemocniciach na Slovensku. Je to kľúčová reforma a je skvelé, že ju môžeme podporiť miliardou eur z plánu obnovy," vyhlásil premiér Eduard Heger s tým, že tieto zdroje sú určené na výstavbu nových nemocníc a rekonštrukciu tých jestvujúcich.
"Verím, že ľudia pochopia princípy, z ktorých táto reforma vychádza a odrazí sa to aj v pozitívnom hlasovaní v našom parlamente," podotkol Heger.
Odborári: Experiment na pacientoch
Lekárske odborové združenie označilo reformu k experimentu na pacientoch, ktorý ešte viac zhorší situáciu v zdravotníctve. Odborári poukazujú aj na to, že tzv. optimalizácia siete nemocníc nerieši príčiny, ale následky.
"Pri tzv. optimalizácii siete nemocníc neustále počúvame od ministerstva zdravotníctva, ako je cieľom, aby sa zložité operácie a výkony robili len na oddeleniach či v nemocniciach, ktoré v daných výkonoch majú dostatočné skúsenosti. Centralizácia náročných výkonov je už dávno trend medicíny a mnohoročná prax aj v slovenských nemocniciach,“ vyhlásil Peter Visolajský predseda Lekárskeho odborového združenia.
Pýta sa na doterajšie skúsenosti a prax autorov pripravovanej reformy.
"Aj v tejto súvislosti považujeme dnes vládou odobrené zmeny nemocníc za neodborný experiment na našich pacientoch, ktorý predstavuje riziko zhoršenia nášho zdravotníctva," podotkol. Odborári poukázali aj na veľký počet pripomienok, ktoré boli k návrhu vznesené, „ktoré neboli akceptované ani dostatočne spracované, čo je tiež dôkazom absentujúcej diskusie“.
Visolajský ďalej uviedol, že zníženie počtu nemocníc nevedie k zníženiu pacientov, a preto ani po uskutočnení reformy nebude treba menej lekárov a sestier.
Vláda v stredu schválila reformu zdravotníctva. Nemocnice sa tak majú rozdeliť na viacero úrovní. Optimalizácia siete nemocníc je súčasťou rozsiahlejšieho balíka reforiem, ktoré budú hneď po jej prijatí nasledovať. Sú na ňu naviazané historicky najväčšie investičné prostriedky vo výške jednej miliardy eur.