BRATISLAVA. Vysoké školy nebudú môcť prijímať nových študentov do študijných programov, ktoré im pozastavila Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo.
Vyplýva to z novely zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, ktorú vo štvrtok 30. septembra podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Novelu na rokovanie parlamentu 17. septembra predložili poslanci Národnej rady SR Jozef Habánik a Dušan Jarjabek (obaja Smer).
Cieľom spomínaného zákona bolo vyriešiť doterajší stav, v ktorom sa nedalo vykonať štátnu skúšku v príslušnom študijnom programe.
Ide o prípady, keď študenti splnia všetky podmienky pre vykonanie štátnej skúšky, ale Slovenská akreditačná agentúra pozastaví uskutočňovanie študijného programu napriek tomu, že zistený nedostatok je možné odstrániť úpravou programu.
Zmeny hospodárskej formy ústavov
Prezidentka podpísala aj dve novely zákonov, ktoré pomôžu transformácii ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) a umožnia zmenu hospodárskej formy z rozpočtových alebo štátnych príspevkových organizácií na verejné výskumné inštitúcie. Novelu zákona o SAV schválili poslanci Národnej rady SR 21. septembra.
Po novom sa zmení zloženie akademickej obce akadémie v nadväznosti na zmenu voličskej základne verejnej výskumnej inštitúcie. Zmení sa tiež pôsobnosť snemu, vedeckej rady a predsedníctva SAV či zloženie vedeckej rady akadémie.
Ďalej sa rozšíri nezlučiteľnosť funkcie člena predsedníctva akadémie, upravuje sa plynutie funkčného obdobia predsedníctva.
Zasadania online
V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 prináša novela možnosť uskutočniť zasadnutie snemu SAV prostriedkami informačnej a komunikačnej technológie bez fyzickej prítomnosti členov. Toto riešenie bude platiť nielen na obdobie pandémie.
Prijatá novela zákona o verejnej výskumnej inštitúcii obsahuje zmenu zloženia správnej rady (doplnenie členov vymenúvaných zakladateľom), zmenu zloženia vedeckej rady (doplnenie odborníkov z príbuzných oblastí) či zmeny vedeckej rady z obligatórneho orgánu na fakultatívny.
Rovnako obsahuje aj doplnenie doktorandov do voličskej základne verejnej výskumnej inštitúcie.
Z novely vyplýva aj možnosť zámeny prioritného majetku, pretože jeho zámena nie je v súčasnosti možná.
Novela tiež obsahuje vekové obmedzenia zamestnancov verejnej výskumnej inštitúcie obdobne ako pri vysokoškolských učiteľoch, respektíve pri pedagogických a odborných zamestnancoch.