Banská Bystrica 2. februára (TASR) - Dovedna 94 prípadov dezercie predovšetkým vojakov základnej služby dominovalo v roku 2001 v kriminalite ozbrojených síl SR na území Banskobystrického a Žilinského kraja. Druhým najčastejším trestným činom bolo porušovanie povinností dozornej a strážnej služby (84) a tretím porušovanie práv a chránených záujmov, tzv. šikanovanie (52).
Vojenská obvodná prokuratúra (VOP) v Banskej Bystrici zaregistrovala aj osem drogových trestných činov, ktoré spáchali výlučne vojaci základnej služby. Náčelník VOP plukovník Ján Zanovit pre TASR uviedol, že vlani zaznamenali 484 rôznych trestných skutkov a stíhali spolu 378 príslušníkov ozbrojených síl z útvarov v oboch krajoch. V porovnaní s rokom 2000 kriminalita narástla, keď počet skutkov sa zvýšil o 41 a počet stíhaných osôb o 64. Zvýšil sa aj počet stíhaných profesionálnych vojakov - vlani stíhali 65 a rok predtým 37.
VOP sa zaoberá trestnými činmi príslušníkov Armády SR, vojsk Ministerstva vnútra SR a Železničného vojska, ktoré riadi rezort Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií. V jurisdikcii banskobystrickej VOP je okrem iného Veliteľstvo vzdušných síl vo Zvolene, Vojenská akadémia v Litovskom Mikuláši, Veliteľstvo železničného vojska a pluk civilnej ochrany v Žiline.
Na rozdiel od civilnej prokuratúry v prípade vojenských trestných činov VOP pôsobí aj ako vyšetrujúci orgán. Z celkovej kriminality tvoria vojenské trestné činy približne polovicu. Nevojenské trestné činy príslušníkov ozbrojených síl, ako krádeže, drogová činnosť a iné, vyšetrujú úrady vyšetrovania Policajného zboru. VOP tiež vykonáva tzv. všeobecný dozor nad zachovávaním zákonnosti v činnosti a rozhodnutiach veliteľských orgánov v útvaroch vo svojej pôsobnosti. V tejto oblasti vojenskí prokurátori vykonali 62 previerok. Na porušenie zákonných postupov upozornili 16 veliteľov a v štyroch prípadoch podali prokurátorský protest proti nezákonnému rozhodnutiu veliteľov.