SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

EMA schválila tretiu dávku vakcíny proti covidu od Pfizeru (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 12 676 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

18:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

16:10 SVET - Európska lieková agentúra (EMA) odsúhlasila tretiu dávku vakcíny Comirnaty (BioNTech/Pfizer) a Spikevax (Moderna) pre ľudí s oslabenou imunitou starších ako 18 rokov najmenej 28 dní po druhej dávke.

15:13 SVET - Na úrovni jednotlivých krajín nie je badateľný žiaden vzťah medzi percentom plne zaočkovanej populácie proti ochoreniu COVID-19 a výskytom nákazy.

Naopak, výskum v 68 krajinách dokonca ukázal "marginálne" viac nových prípadov nákazy v krajinách s vysokým podielom plne zaočkovaných v porovnaní s menej zaočkovanými krajinami. Uvádza sa to v najnovšom čísle karentovaného vedeckého časopisu European Journal of Epidemiology.

Súvisiaci článok Vysoká zaočkovanosť neznamená automaticky menej covidu, ukázal výskum Čítajte 

15:10 SLOVENSKO - V Poprade klesol počet hospitalizovaných s COVID-19, nemocnici ale vypadlo desať zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Na COVID oddelení so špeciálnym režimom majú hospitalizovaných troch pozitívnych pacientov a jedného v karanténe. Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny ležia dvaja pacienti napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Pozitívnych je podľa hovorkyne aj päť zamestnancov, ďalší piati sú v karanténe.

Pred týždňom v pondelok ležalo v nemocnici jedenásť ľudí s COVID-19.

15:06 SLOVENSKO - Nemocnica v košickej Šaci má aktuálne piatich pacientov s ochorením COVID-19, ktorí potrebujú kyslíkovú liečbu, jeden je na umelej pľúcnej ventilácii, jeden na vysokoprietokovej terapii. Informoval o tom v pondelok riaditeľ nemocnice Pavol Rusnák.

"Počas uplynulého týždňa sa v mobilnom odbernom mieste nemocnice realizovalo 1002 antigénových testov, z toho deväť pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu na úrovni 0,9 percenta. Čo sa týka RT-PCR, vykonaných bolo 502 testov, z toho 24 pozitívnych, čo predstavuje 4,8-percentnú pozitivitu, uviedol Rusnák.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V nemocnici Šaca potrebuje kyslíkovú liečbu päť pacientov Čítajte 

14:35 SVET - Austrálske mesto Melbourne dosiahlo rekord v celkovom počte dní, počas ktorých tam bol zavedený lockdown. Jeho obyvatelia prežili od začiatku koronavírusovej pandémie v lockdowne celkovo až 245 dní.

V pondelok o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa na televíziu ABC.

Melbourne tak predbehol argentínsku metropolu Buenos Aires, ktorá si doposiaľ držala prvenstvo v počte dní lockdownu. V argentínskej metropole prežili jeho obyvatelia v lockdowne 234 dní.

Vláda tam pritom zaviedla dva lockdowny, prvý pretrvával od 20. marca do 11. novembra a druhý v máji tohto roka trval iba desať dní.

14:22 SLOVENSKO - Od pondelka sú Košice v bordovom režime. Terasy fungujú v režime OTP, do interiéru môžu iba zaočkovaní. Kostoly fungujú v režime základ, no s obmedzenou kapacitou.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V bordových Košiciach sa dostanú do reštaurácií už iba zaočkovaní, veriaci sa zapisujú Čítajte 

13:05 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má obsadených väčšinu zo 40 lôžok vyčlenených pre pacientov s covidom.

Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník, momentálne je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 36 pacientov a ďalší traja si vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu.

Nemocnica eviduje desať zamestnancov, ktorí mali pozitívny výsledok testu a šiesti zamestnanci sú na karanténnej PN z dôvodu, že boli v kontakte s pozitívne testovaným rodinným príslušníkom.

Súvisiaci článok Covidové lôžka sa v prešovskej nemocnici sa zapĺňajú Čítajte 

13:04 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline dnes zvolali krízový štáb v súvislosti s kritickým zhoršením situácie a vývojom zdravotného stavu pacientov s covidom.

Aktuálne je v covidovom pavilóne hospitalizovaných 38 ľudí, pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu vyžaduje deväť ľudí, z nich osem je v kritickom stave.

SkryťVypnúť reklamu

13:01 SVET - Dáta z reálneho používania ukázali, že vakcíny dokážu napomôcť aj zníženiu pravdepodobnosti prenosu nákazy - najmä v prvých mesiacov po očkovaní.

Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Aj keď sa tento efekt príchodom delta variantu oslabil, nie je pravdou, že by očkovaní roznášali infekciu s rovnakou pravdepodobnosťou, ako neočkovaní.

12:43 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica Trenčín čiastočne obmedzila od 1. októbra plánované operačné výkony z dôvodu zvýšeného počtu hospitalizovaných s covidom. Nemocnica o tom informovala na svojej webovej stránke.

Zdravotná starostlivosť onkologickým a akútnym pacientom vrátane zdravotnej starostlivosti súvisiacej s pôrodom je naďalej poskytovaná v plnom rozsahu.

V nemocnici platí z dôvodu zhoršenej epidemiologickej situácie už od 7. septembra zákaz návštev.

SkryťVypnúť reklamu

V nemocnici bolo podľa Národného centra zdravotníckych informácií v nedeľu (3. 10.) hospitalizovaných 36 pacientov s ochorením COVID-19, päť z nich bolo na umelej pľúcnej ventilácii.

11:48 SVET - Výhrady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) k ruskej vakcíne Sputnik V sa netýkali samotnej očkovacej látky, ale sprievodných dokumentov.

V pondelok to uviedol ruský minister zdravotníctva Michail Muraško, informovala agentúra TASS. Rusko je podľa ministra pripravené tieto dokumenty predložiť v priebehu týždňa.

Muraško v sobotu oznámil, že v súvislosti s registráciou vakcíny Sputnik V organizáciou WHO boli odstránené všetky bariéry a je potrebné dokončiť len administratívu, napísala agentúra Reuters.

Súvisiaci článok Rusko čoskoro predloží sprievodné dokumenty k Sputniku Čítajte 

11:41 SVET - Učitelia v meste New York musia byť plne zaočkovaní, ak chcú pokračovať v svojej práci. Ide o prvé opatrenie takéhoto druhu v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Primátor mesta Bill de Blasio varoval, že nezaočkovaní zamestnanci nebudú môcť nastúpiť do práce a budú musieť čerpať neplatenú dovolenku.

De Blasio dodal, že 90 percent zamestnancov v školstve dostalo aspoň prvú dávku, z toho 93 percent učiteľov.

11:30 SVET - Obyvatelia Izraelu potrebujú aj tretiu dávku, aby dostali "green pass", ktorý im umožní vstup do reštaurácií, posilovní a ďalších zariadení.

Podľa agentúry Reuters, od zajtra budú musieť majitelia prevádzok alebo organizátori podujatí skenovať digitálne kódy pasov pred tým, ako niekoho vpustia dnu. Výnimka platí napríklad pre múzeá a knižnice.

11:12 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice opäť stúpli počty kovidových pacientov. Museli pristúpiť k reprofilizácii ďalších oddelení.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Za september zaznamenali aj 31 obetí covidu. "Sú to mimoriadne vysoké čísla. Až 92% kovidových pacientov nie je očkovaných, nebezpečný delta variant si vyberá svoju daň. Mnohým úmrtiam sa dalo predísť, pokiaľ by boli pacienti očkovaní,“ uviedol generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

Od pondelka v nemocnici sprísnili aj triáž pacientov.

11:02 SLOVENSKO - Tretia vlna pandémie si už v nemocnici v Starej Ľubovni vyžiadala päť obetí. Situácia je zlá, v nemocnici majú aktuálne podľa jej riaditeľa Petra Bizovského 19 hospitalizovaných s ochorením COVID-19.

Ako ďalej povedal pre agentúru SITA, z nich dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii a piati na High Flow ventilácii, teda kyslíkovej liečbe.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Tretia vlna v ľubovnianskej nemocnici si vyžiadala už päť obetí. Infikované sú aj sestry Čítajte 

10:58 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zabezpečí antigénové testy pre potreby skríningu v ambulantných zariadeniach.

TASR o tom informoval Zväz ambulantných poskytovateľov. Rezort zdravotníctva tak reagoval na otázky zväzu v súvislosti s usmernením, ktoré vydal k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách.

"Antigénové testy sú a budú pre potreby skríningu v ambulantných zariadeniach zabezpečené rezortom a distribuované na VÚC, kde sa ambulantní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti môžu obrátiť s požiadavkou o konkrétny počet testov a s otázkami ohľadom ďalšieho postupu," uviedla prezidentka zväzu Jaroslava Orosová v súvislosti s odpoveďou zo strany ministerstva zdravotníctva.
Ministerstvo podľa zväzu reagovalo na jeho podnet 24. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

10:56 SLOVENSKO - Výjazdová služba Bratislavského samosprávneho kraja pokračuje v očkovaní obyvateľov obcí v kraji vakcínou proti ochoreniu COVID-19.

"Po zaočkovaní stoviek imobilných obyvateľov kraja a klientov zariadení sociálnych služieb sme sa naplno pustili do výjazdového očkovania. Máme za sebou návštevu piatich obcí - Tomášov, Nová Dedinka, Most pri Bratislave,
Vysoká pri Morave, Zohor," uviedol na sociálnej sieti predseda kraja Juraj Droba a dodal, že všade, kam prišli, bol o očkovanie veľký záujem, preto budú pokračovať.

10:20 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 457 689 za predchádzajúci deň pribudlo 165 očkovaných.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 259 761 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 186 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 267 nakazených pri 2 223 vykonaných testoch.

Z nich viac ako 71 percent nebolo zaočkovaných. Pozitívny antigénový test malo 206 ľudí, viac ako 78 percent z nich nemá očkovanie. Vykonali 8 708 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (133), nasledujú Bratislavský (41), Trenčiansky (30), Žilinský (22), Prešovský (19), Banskobystrický (11), Nitriansky (10) a Trnavský (1).

Je medzi nimi 127 mužov a 140 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 198 640 a žien 217 620.

V nemocniciach je hospitalizovaných 606 pacientov, potvrdené ochorenie má 547 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,95 % ľudí.

Na JIS je 70 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 62 osôb, viac ako tri štvrtiny z nich nie sú očkovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 8 osôb. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 676 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 476.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 626 058 pričom takto bolo pozitívne testovaných 416 260 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 398 146 z čoho bolo pozitívne testovaných 393 024 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 724 414. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:46 SVET - Spojené kráľovstvo zaviedlo od pondelka zjednodušené pravidlá v oblasti cestovania.

SkryťVypnúť reklamu

Krajiny sú podľa rozdelené do dvoch kategórii: červené a ostatné.

Väčšina plne zaočkovaných cestujúcich z územných celkov mimo červeného zoznamu už pred cestou do Británie nebude musieť absolvovať test.

Platí to pre osoby zaočkované v Británii, Európskej únii, Spojených štátoch a v ďalších 18 krajinách, a takisto aj pre ľudí vo veku do 18 rokov žijúcich v týchto krajinách.

Všetci cestujúci s výnimkou detí do päť rokov však musia do dvoch dní po vstupe do Británie absolvovať PCR test. Britská vláda už oznámila, že plne zaočkovaným osobám bude od konca októbra stačiť aj lacnejší test. Vláda však presný dátum zatiaľ neoznámila.

Súvisiaci článok Británia zjednodušila cestovateľský semafor, bude mať len dve farby Čítajte 

9:42 SLOVENSKO -Polícia pátra po žene, ktorá vo videonahrávke tvrdí, že od 1. októbra sú všetky testovacie tyčinky "napustené" ochorením COVID-19 na úmyselné šírenie choroby.

SkryťVypnúť reklamu

Žena tiež hovorí, že neočkovaných infikovaných pacientov potajomky liečia liekom Ivermectin. Polícia vo svojom profile na sociálnej sieti upozorňuje, že ide o poplašnú správu.

8:51 SVET - Česká republika a Nórsko zaradili od pondelka 4. októbra Slovensko medzi krajiny s vysokým rizikom nákazy, teda medzi červené krajiny.

Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí.

Pred vstupom do Českej republiky majú cestujúci povinnosť vyplniť príjazdový formulár a doklad o jeho vyplnení predložiť na vyžiadanie pri kontrole. Tiež by mali na vyžiadanie predložiť výsledok testu na COVID-19.

Pri ceste verejnou dopravou pred vstupom do ČR musia tieto osoby mať negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 48 hodín, alebo RT-PCR testu nie starší ako 72 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo dopĺňa, že pri ceste individuálnou dopravou nie je potrebné mať výsledok testu pred vstupom do krajiny. Výnimku majú osoby, ktoré boli zaočkované pred viac ako 14 dňami proti COVID-19, preukážu sa národným certifikátom o dokončenom očkovaní a ktoré zároveň nejavia žiadne príznaky COVID-19.

Platí to aj pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, nemajú klinické príznaky ochorenia, absolvovali izoláciu a od prvého pozitívneho testu RT-PCR uplynulo aspoň 11 dní, nie však viac ako 180 dní a preukážu sa certifikátom o prekonanom ochorení COVID-19.

Preukázať sa môžu aj diplomatickou nótou vydanou Ministerstvo zahraničných vecí ČR osvedčujúcou doložené absolvovanie izolácie v súvislosti s ochorením COVID-19 v krajine odchodu pred vstupom na územie ČR.

7:49 SVET - V Česku pribudlo za nedeľu 314 nových prípadov nákazy koronavírusom. Reprodukčné číslo stúplo z hodnoty 1,29 na 1,36.

6:14 SVET - Traja členovia vatikánskej Švajčiarskej gardy, ktorí sa odmietli dať zaočkovať, dobrovoľne opustili rady príslušníkov osobnej stráže pápeža a vrátili sa do Švajčiarska.

Pre agentúru AP to povedal hovorca Švajčiarskej gardy Urs Breitenmoser.

Ako priblížil, všetkých členov Švajčiarskej gardy požiadali, aby sa nechali zaočkovať v záujme "ochrany svojho zdravia a zdravia iných ľudí, s ktorými sa dostanú do kontaktu počas svojej služby".

"Traja z nich sa rozhodli tejto žiadosti nevyhovieť a dobrovoľne opustiť gardu," uviedol Breitenmoser vo vyhlásení. Dodal, že ďalší traja sú dočasne mimo služby, keďže ich očkovanie proti ochoreniu COVID-19 ešte len čaká.

0:05 SLOVENSKO Od dnes sa zmierňuje nariadenie nosiť rúško v škole. Deti na základnej škole ho v triede počas vyučovania už nemusia nosiť. V spoločných priestoroch - na chodbách či v šatniach si ho však musia nasadiť. Stredoškolákom povinnosť mať na tvári rúško aj cez vyučovanie ostala.

Kto nemusí nosiť v triede rúško? A prečo ho stredoškoláci musia aj naďalej počas vyučovania nosiť? Pripravili sme otázky a odpovede >>>>

0:00 SLOVENSKO Od dnes už podľa covid automatu nie je zelený ani jeden okres. V stupni ostražitosti (oranžová) je 27 okresov, v prvom stupni ohrozenia (červená) 39 okresov. V druhom stupni ohrozenia (bordová) je už 13 okresov.

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 763
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 857
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 14 065
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 773
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 664
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 1 984
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 1 955
 8. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 1 878
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

K1 Attack lákala na svoje autá aj na autosalónoch.

K-1 Attack bol fenoménom. Ale len krátko.


13 h
Zápas proti Fínsku bol pre Slovákov posledný na MS do 20 rokov 2022.

Slováci na šampionáte skončili.


3 h
V Trnave znova fungujú staré automaty.

Lístky z nových automatov nevychádzali celé alebo sa nedalo vyťukať EČV.


3 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

Dobrovoľníčky preberajú zbierku v humanitárnom centre Kto pomôže Ukrajine? pre vojnových utečencov z Ukrajiny v priestoroch nákupného centra Aupark v Bratislave.

Utečenci z Ukrajiny stále prichádzajú.


a 1 ďalší 16 h

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 51m

V nemocniciach je aktuálne 580 pacientov.


1 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Prečo nie je ľahké vymaniť sa z generačnej chudoby?


a 2 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu