BRATISLAVA. Krajský súd v Bratislave po preštudovaní dokumentov k väzbe vyšetrovateľov NAKA z tímu Očistec rozhodol, že vyšetrovatelia Ján Čurilla a Pavol Ďurka idú na slobodu.
Čurillu spolu s kolegom Ďurkom obvinili z manipulovania so svedkami pri vyšetrovaní takáčovcov, ktoré neskôr viedlo k veľkým akciám Judáš či Očistec. Oboch neskôr sudca Okresného súdu Bratislava III Juraj Kapinaj poslal do väzby.
Takzvaný antitím z Inšpekčnej služby ministerstva vnútra v polovici septembra zadržal okrem Ďurku a Čurillu aj ďalších dvoch vyšetrovateľov – Štefana Mašína a Milana Sabotu.
Všetkých obvinili z pokusu účelovo stíhať antitím z inšpekcie.

Senát rozhodoval neverejne
Zároveň ľudia z inšpekcie zadržali aj svojho nadriadeného Petra Scholtza, ktorý je dočasným šéfom inšpekcie a obvinili ho z toho, že tímu Očistec pomáhal.
Vyšetrovatelia podali voči väzbe aj obvineniu sťažnosť.
Teraz Krajský súd všetkých prepustil. Nie len že nie je dôvod na ich väzbu ale podľa senátu Krajského súdu je ich stíhanie neopodstatnené.
Senát rozhodoval pod vedením predsedníčky Magdalény Blažovej a členiek senátu Márie Šimkovej a Danice Veselovskej. Keďže išlo o neverejné zasadnutie, neboli na ňom prítomné procesné strany - obvinení ani ich obhajcovia, ani dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave.
Právnik očakáva zastavenie stíhania
Peter Kubina, ktorý vyšetrovateľov zastupuje, víta dnešné rozhodnutie. Podľa neho súd potvrdil to, čo od prvej chvíle tvrdili, teda že trestné stíhanie vyšetrovateľov NAKA je neopodstatnené.
„Už po rozhodnutí sudcu okresného súdu o väzbe som povedal, že jeho rozhodnutie o vzatí mojich klientov do väzby a ich trestné stíhanie ako celok nemôže prežiť prieskum skutočne nezávislého a nestranného sudcu. Som rád, že sa takí našli už na krajskom súde,“ zdôraznil právny zástupca vyšetrovateľov.
Kubina dodal, že teraz očakáva nielen bezodkladné zastavenie trestného stíhania, ale aj ospravedlnenie od všetkých politikov, ktorí posledné týždne zneužívali mená vyšetrovateľov „na podnecovanie nenávisti a vlastné politické ciele“.

Beata
Balogová
