BRATISLAVA. Cesta z bratislavskej budovy Národnej rady do prezidentského paláca a naspäť má tri kilometre. Ak by niekto po trase šiel a za sebou ťahal špagát, bude približne taký dlhý ako lano, ktoré je obtočené okolo parížskeho Víťazného oblúka.
Francúzsky monument sa 18. septembra premenil na inštaláciu L'Arc de Triomphe Wrapped bulharského umelca Christa. Okoloidúci tak namiesto výrezov a sôch môžu do 3. októbra obdivovať látku a laná, do ktorých je objekt zabalený. Laná, ktoré oblúk zdobia, vyrobili v Trenčíne.
Konateľ firmy Gleistein Slovakia Ľuboš Starinský hovorí, ako sa firma dostala k spolupráci s bulharským umelcom a čo je na trenčianskych lanách výnimočné.
Ľuboš Starinský, 45
- konateľ firmy Gleistein Slovakia, ktorá vyrábala laná obaľujúce Víťazný oblúk
- vo firme pracuje pätnásť rokov, je zodpovedný za výrobu, predaj a vývoj nových produktov
- vyštudovaný lesný inžinier z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene
Ako sa Gleistein Slovakia dostal k spolupráci s umelcom Christom?
Naša materská firma Gleisten Ropes spolupracuje s dvojicou Christo a Jeanne-Claude od roku 1995. Najprv na projekte pri zahalení nemeckého Reichstagu (sídlo nemeckého parlamentu v Berlíne, pozn. red.). Laná boli vtedy modré a mali 15-tisíc metrov.
Neskôr, v roku 2013, naša firma v Trenčíne s Christom spolupracovala na projekte vzduchového balóna v meste Oberhausen.
Umeleckú inštaláciu na parížskom Víťaznom oblúku spravuje Vladimir Javačev, Christov synovec. Spolupracovali ste s ním po Christovej smrti?