SME
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Žilina žiada o pomoc okolité nemocnice, počet pacientov prudko stúpol (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 12 690 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

18:02 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v stredu.

17:20 SLOVENSKO - Ústredný krízový štáb má zajtra od 10:00 h vo vládnom bratislavskom hoteli Bôrik hovoriť o aktuálnej pandemickej situácii v súvislosti s novým koronavírusom,. informovalo Ministerstvo vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa podľa rezortu zdravotníctva mierne zhoršila a krajinu zasiahla tretia vlna pandémie.

17:10 SLOVENSKO - Antigénové testy, ktoré potrebujú nezaočkovaní pri návšteve viacerých zdravotníckych zariadení, by mohli byť zadarmo.

"Táto vec sa rieši. Myslím si, že prístup k zdravotnej starostlivosti by mal mať každý. Teraz riešime s nemocnicami, či je technicky možné, aby si zriadili vnútri nemocnice odberné miesto pre potreby nemocnice, aby si nemuseli robiť testy za päť eur," povedal dnes minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii televízie Markíza Na telo plus.

17:05 SVET - Katalánska vláda rozhodla, že od piatka sa budú môcť za dodržania stanovených opatrení opätovne otvoriť diskotéky a nočné bary.

Skryť Vypnúť reklamu

"Diskotéky a nočné bary sa na konci týždňa po viac ako roku a pol prísnych obmedzení môžu znova otvoriť," povedala hovorkyňa katalánskej vlády Patrícia Plajová.

Nočné prevádzky budú môcť byť naplnené na 70 percent svojej kapacity. Návštevníci budú musieť mať doklad o kompletnom zaočkovaní alebo negatívny test na ochorenie COVID-19. Povinné sú i rúška. Ľudia však budú môcť v podnikoch tancovať.

16:40 SLOVENSKO - Počet žiakov, ako aj zamestnancov škôl infikovaných novým koronavírusom oproti minulému týždňu klesol na polovicu.

Znížil sa aj celkový počet základných škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, v ktorých musia vyučovať on-line.

V karanténe sa nachádza okolo 380 žiakov. „Ešte začiatkom uplynulého týždňa ich bolo 600 a tieto počty postupne klesali až k dnešnému stavu,“ uviedla vedúca oddelenia školstva magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková.

Skryť Vypnúť reklamu

V súčasnosti evidujú 12 žiakov a troch zamestnancov škôl pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

„Ochorenie COVID-19 nám negatívne ovplyvňuje výučbu na deviatich školách a celkovo v 17 triedach, čo je takmer o štvrtinu menej než v závere septembra,“ uviedla Beáta Lopušniaková.

16:10 SVET - Podľa štúdie účinnosť vakcíny proti Covidu-19 od spoločnosti Pfizer/BioNTech po šiestich mesiacoch po druhej dávke o z 88 na 47 percent. Informuje o tom agentúra Reuters.

Načítavam video...

15:25 SLOVENSKO Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina schválilo príplatky pre všetkých zamestnancov pracujúcich v COVID pavilóne až do výšky 7 eur na hodinu k ich základnej mzde.

Súvisiaci článok Žilinská nemocnica je v kritickej situácii. Žiada o pomoc Čítajte 

„Napriek tomu, že centrálne tieto príplatky na úrovni štátu schválené neboli, považujeme za dôležité oceniť a motivovať ľudí pracujúcich v rizikových infekčných podmienkach. Starajú sa o pacientov v kritickom stave, zažívajú nesmierny fyzický i psychický nápor, čo mnohých od tejto práce odrádza, pretože sú už skutočne unavení a demotivovaní,“ uviedol generálny riaditeľ nemocnice Igor Stalmašek.

Skryť Vypnúť reklamu

15:20 SLOVENSKO - Zavedenie povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 akejkoľvek vybranej profesnej či inej skupiny obyvateľov je aktuálne nereálne.

Povedal to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Na telo plus s Michalom Kovačičom.

Dodal tiež, že Ministerstvo zdravotníctva sa musí skôr snažiť presvedčiť o výhodách očkovania tých, ktorí nie sú rozhodnutí, ako antivaxerov.

Podľa Lengvarského existuje veľká skupina ľudí, ktorí majú z očkovania obavy, no nie sú výhradne proti vakcínam.

15:18 SVET - Deti a mladí ľudia budú ešte mnoho nasledujúcich rokov pociťovať dôsledky pandémie ochorenia COVID-19 na svojom psychickom zdraví a duševnej pohode, varuje nová správa Detského fondu OSN (UNICEF).

Podľa správy boli deti a mladí ľudia vo svete už aj pred vypuknutím pandémie vystavení rizikám súvisiacim s psychickými ochoreniami, pričom na riešenie týchto problémov sa ani vtedy nevynakladali dostatočné finančné prostriedky. Šírenie nového koronavírusu celú situáciu ešte zhoršilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa najnovších dostupných odhadov sa predpokladá, že viac ako jeden zo siedmich dospievajúcich vo veku od desať do 19 rokov celosvetovo trpí nejakou už diagnostikovanou psychickou poruchou.

Takmer 46 000 dospievajúcich ľudí umiera každoročne v dôsledku samovraždy, ktorá je jednou z piatich najčastejších príčin úmrtí v rámci tejto vekovej skupiny.

15:08 SVET - Portugalsko začne budúci týždeň očkovať ľudí starších ako 65 rokov treťou dávkou vakcíny proti Covidu-19.

Najprv prídu na rad najzraniteľnejšie skupiny, ako sú obyvatelia domovov pre seniorov a občania nad 80 rokov, píše agentúra Reuters.

Juhoeurópska krajina má najvyššiu mieru zaočkovanosti na svete, plne zaočkovaných je 85 percent všetkých obyvateľov.

Už minulý týždeň začali zdravotníci očkovať posilňujúcou dávkou ľudí nad 16 rokov, ktorí majú oslabený imunitný systém.

Skryť Vypnúť reklamu

15:00 SVET - Čínska provincia Chu-pej, v ktorej ako prvej prepukla nákaza novým koronavírusom SARS-CoV-2, vo veľkom nakupovala zariadenia na vyhodnocovanie PCR testov niekoľko mesiacov predtým, než čínska vláda informovala svetové spoločenstvo o objavení sa nového vírusu.

Súvisiaci článok Pandémia sa mohla začať skôr. Čínu podozrievajú z náhleho nákupu testov Čítajte 

Zistila to austrálsko-americká spoločnosť špecializujúca sa na internetovú bezpečnosť Internet 2.0, píše agentúra Bloomberg.

Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že jej čínska pobočka dostala oficiálnu informáciu o neznámych prípadoch zápalu pľúc 31. decembra 2019.

O sedem dní neskôr čínske úrady identifikovali nový koronavírus, pôvodcu ochorenia, ktoré neskôr nazvali COVID-19.

Avšak ako zistila firma Internet 2.0, ktorá analyzovala zmluvy z verejného obstarávania, provincia Chu-pej nakúpila v priebehu roka 2019 viac zariadení na vyhodnocovanie PCR testov než predtým za dva roky dokopy.

Skryť Vypnúť reklamu

Firma z toho vyvodzuje, že "s vysokou pravdepodobnosťou pandémia začala oveľa skôr, než o tom Čína informovala Svetovú zdravotnícku organizáciu ".

14:40 SLOVENSKO - Vo fakultnej nemocnici v Nitre majú aktuálne hospitalizovaných 21 pacientov s covidom. Je to od septembra rekordný počet. Iba dvaja z nich sú zaočkovaní.

Súvisiaci článok Počet covidových pacientov v Nitre narástol. Otec môže byť pri pôrode len pätnásť minút Čítajte 

„Šestnásť pacientov je na infekčnej klinike, piati sú na covidovom ARO, ktoré sa nachádza v gynekologicko-urologickom pavilóne. Napojení sú na umelú pľúcnu ventiláciu,“ povedala hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

14:15 SLOVENSKO - Počet výjazdov záchranárov k pacientom pozitívnych na nový koronavírus rastie.

Za 4. október eviduje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR až 118 takýchto výjazdov záchranárov. Počet volaní narastá a to kontinuálne vo všetkých krajoch., uviedla hovorkyňa strediska Alena Krčová.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o najvyšší počet zásahov od 12. apríla, keď záchranná zdravotná služba pomáhala 127 nakazeným pacientom.

"Opakuje sa situácia z prvej a druhej vlny, keď niektorí volajúci nemajú dostatočné informácie a chcú rady, prípadne overenie si postupu pri zvýšenej teplote alebo iných zdravotných ťažkostiach. Máme aj prípady, keď sú volajúci vyľakaní, nevedia, ako majú postupovať v prípade potvrdeného ochorenia, najmä ak ide o celé pozitívne rodiny s malými deťmi," spresnila Krčová.

14:00 SVET - Farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) požiadala americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov o schválenie posilňujúcej dávky jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Firma J&J uviedla, že predložila údaje o vplyve podania posilňujúcej vakcíny po uplynutí rôznych časov od zaočkovania, a to od dvoch do šiestich mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

Formálne však firma úradu konkrétny čas podania posilňujúcej dávky neodporučila.

Spoločnosť zverejnila údaje, ktoré naznačujú, že jej vakcína proti koronavírusu zostáva vysoko účinná prinajmenšom päť mesiacov od podania. Podľa týchto údajov je vakcína v USA na 81 percent efektívna pri ochrane pred hospitalizáciou.

13:25 SLOVENSKO - Nemocnica Agel v Komárne zatiaľ situáciu v regióne zvláda napriek tomu, že nástup tretej vlny pandémie sa začína prejavovať aj v náraste prípadov pozitívnych pacientov v okrese Komárno.

Vďaka pomerne veľkej zaočkovanosti ľudí v regióne je ťažkých prípadov ochorenia COVID-19 málo, zdravotníci však vyzývajú ľudí k dodržiavaniu opatrení a osobnej zodpovednosti každého jedného človeka.

K dnešnému dňu eviduje nemocnica sedem hospitalizovaných pacientov s novým koronavírusom. Nikto z nich nemá ťažký priebeh ochorenia a nevyžaduje si napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

13:10 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj pokračuje v očkovaní študentov na stredných školách, ktorých je zriaďovateľom.

Do konca týždňa zdravotníci zaočkujú stredoškolákov v okresoch Michalovce, Spišská Nová Ves, Trebišov, Gelnica, Rožňava a Košice, informoval Úrad Košického samosprávneho kraja.

Stredoškoláci, ktorí sa chcú zaočkovať na svojej škole, sa aj naďalej môžu prihlasovať, v prípade záujmu budú očkovaní aj tí, ktorí sa vopred neprihlásili.

„Krajské očkovacie tímy podajú vakcínu všetkým prihláseným zamestnancom aj študentom za necelý týždeň a pol. Najviac záujemcov by mala župa zaočkovať v stredných školách v Košiciach, a to viac ako 80. Plnoletí žiaci majú na výber z jednodávkovej alebo dvojdávkovej vakcíny, neplnoletých očkujeme vakcínou od výrobcu Pfizer,“ uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

13:05 SLOVENSKO - Po letnom uvoľnení začal aj vo Fakultnej nemocnici Trnava v týchto dňoch opäť narastať počet pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19.

K utorku hospitalizovaných 17 pacientov, z nich šesť potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Ani jeden zo šestice nie je proti ochoreniu zaočkovaný.

"Najmladší hospitalizovaný pacient s ochorením COVID-19 je vo veku 25 rokov a najstarší vo veku 76 rokov. Od začiatku septembra evidujeme päť úmrtí pacientov s ochorením COVID-19," doplnil hovorca nemocnice Matej Martovič.

12:58 SVET - Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski má kvôli odporcom očkovania už od mája ochranku. Niedzielski v rádiu RFM vyhlásil, že hnutie odmietajúce vakcíny proti Covidu-19 je dobre zorganizované.

Skryť Vypnúť reklamu

V máji sa odporcovia vakcinácia zamerali na byt Adama Niedzielského vo Varšave. Čakali na neho pred domom, potom ho sledovali dovnútra a boli neodbytní, opísal server Wirtualna Polska, podľa ktorého skupina incident nakrúcala a umiestnila na internet.

Minister dnes priznal, že od tej doby nevychádza z bytu bez ochranky a uviedol, že epidemiologická situácia sa zhoršuje, ale zatiaľ sa to neprejavuje v nemocniciach.

12:50 SVET - V centrálnej a severnej Kalifornii povolali do niektorých nemocníc zdravotníkov z národnej gardy, aby pomohli s prílivom pacientov nakazených koronavírusom.

Vidiecke oblasti najľudnatejšieho amerického štátu teraz registrujú až štyrikrát väčšiu mieru nových nákaz ako mestá a ich okolie, napísal denník The Guardian.

Na úrovni celých USA však naďalej klesajú denné počty nových infekcií aj hospitalizácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa niektorých expertov je terajší vývoj znamením, že v Spojených štátoch pomaly doznieva vlna pandémie spôsobená nákazlivejší variantom delta.

Podľa amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb klesol sedemdňový priemer denného počtu nových prípadov z približne 151 000 z polovice septembra na súčasných 106 000.

12:30 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline potrebuje pomoc okolitých nemocníc.

Do problémov sa dostala po tom, ako v priebehu niekoľkých dní prudko narástol počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19.

Súvisiaci článok Žilinská nemocnica je v kritickej situácii. Žiada o pomoc Čítajte 

Nad možnosti nemocnice sú najmä pacienti, ktorí si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

11:48 SLOVENSKO - V raste počtu úmrtí v súvislosti s koronavírusom za minulý a predminulý týždeň je Slovensko na prvej priečke v Európe s rastom o 248 percent, uviedli dátoví analytici z Dáta bez pátosu.

Skryť Vypnúť reklamu

11:40 SLOVENSKO - Školy na Slovensku dostanú 5-tisíc bezkontaktných teplomerov, ktoré krajine venoval Taiwan , oznámilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.

Slovensko predtým darovalo Taiwanu 160-tisíc dávok očkovacej vakcíny Astra Zeneca, Taiwan Slovensku zase 700-tisíc kusov ochranných rúšok.

11:20 SVET - V Rusku včera zomrelo 895 pacientov s ochorením Covid-19, čo je najvyšší denný počet v tejto krajine od začiatku pandémie. Nových nakazených koronavírusom za posledných 24 hodín je 25 110.

Predchádzajúci najvyšší údaj, 890 obetí, zaznamenali počas soboty. Od začiatku pandémie nakazilo viac ako 7,64 milióna ľudí, z ktorých podľa vládneho štábu 211 696 nákaze podľahlo.

11:15 SLOVENSKO - Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou neeviduje k utorku pacientov a zamestnancov s ochorením COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Na tretiu vlnu pandémie má pripravené reprofilizované lôžka i dostatočné zásoby osobných ochranných pomôcok. Informovala o tom riaditeľka nemocnice Mina Bobocká

"K utorku máme len troch suspektných pacientov, zatiaľ u žiadneho nebol nový koronavírus potvrdený. Rovnako priaznivá je aj situácia v rámci našich zamestnancov. Je to pravdepodobne pozitívny vplyv zaočkovanosti našich zamestnancov, ktorá je na úrovni 84 percent," uviedla Bobocká.

V regióne však podľa nej stúpa počet prípadov, čo dokazujú aj testy, RT-PCR testy v minulom týždni v nemocnici preukázali 22-percentnú pozitivitu testovaných.

10:50 SLOVENSKO - Počas pandémie stúpol počet predpísaných elektronických receptov. Najviac ich lekári predpísali v marci a v septembri.

Do dnešného dňa predpísali viac ako 46 miliónov e-receptov, informovala Alžbeta Sivá, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií.

V marci lekári predpísali 5 812 641 e-receptov, v septembri ich bolo 5 681 446 a v júni 5 543 788. Naopak, najmenej e-receptov sa predpísalo v júli (4 745 626), januári (4 761 557) a vo februári (4 835 085).

"Elektronický recept je ekvivalentom papierového receptu, pričom klasickú pečiatku a podpis nahrádza elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka," vysvetlila Sivá.

10:40 SVET - Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca oznámila, že požiadala americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv o núdzové schválenie svojho nového lieku na prevenciu infekcie koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spoločnosť vyhodnotila údaje z neskorej fázy testovania tohto lieku, na ktorej sa zúčastnilo 5 000 osôb. Z údajov vyplýva, že liek znižuje o 77 percent riziko toho, že sa u pacienta vyvinú akékoľvek symptómy ochorenia COVID-19.

Liek označovaný ako AZD7442 je v podstate protilátkovou terapiou a podľa farmaceutickej spoločnosti by mohol pomôcť ochrániť ľudí, u ktorých očkovacia látka proti ochoreniu COVID-19 vyvolala slabú imunitnú odozvu.

Načítavam video...

10:35 SVET - V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 294 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 16 ľudí.

Vyšší denný počet obetí zaznamenali naposledy začiatkom júla, napísal spravodajský server 444.hu s odvolaním sa na údaje operačného štábu.

Počet hospitalizovaných už koncom augusta prekročil stovku, dnes sa nachádza v nemocničnom ošetrení už 585 ľudí, na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 86.

Počet aktívnych infikovaných je 8041, o 132 viac než v pondelok. Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie je 825 170 nakazených a 30 246 úmrtí.

Počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti covidu stúpol na takmer 5,9 milióna, dve dávky dostalo vyše 5,6 milióna ľudí a 816 000 ľuďom podali aj tretiu dávku očkovacej látky.

10:25 SLOVENSKO - "Prístup, že ak je jeden nakazený žiak v triede, tak sa zatvára len tá trieda, a minimalizovanie času, keď budú títo žiaci doma, je správny spôsob," povedal analytik Centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš.

Má obavy, že keby prišlo opäť k väčšiemu zatváraniu škôl, tak sa opäť rezignovalo na riešenie.

"Má dôjsť k dovybaveniu škôl technológiami, ale to sa asi stane až keď tretia vlna prehrmí, a to už bude asi neskoro. Ak dôjde k zatváraniu, ktoré bude mať väčší rozsah, tak sme rovnako nepripravení poskytnúť deťom, ktoré nemajú zariadenia, podporu," uviedol Rehúš.

10:15 SLOVENSKO - V nemocniciach sa v súvislosti s koronavírusom nachádza 664 osôb. Z nich nie je zaočkovaných, alebo je neúplne zaočkovaných 83,66 percenta, uvádza Ministerstvo zdravotníctva.

10:08 SLOVENSKO - Počet pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 v bordovom okrese Stará Ľubovňa naďalej rastie.

Kým na začiatku septembra tam evidovali 21 prípadov, koncom mesiace to bolo 177 prípadov a v minulom týždni počet nových prípadov dosiahol číslo 266, uviedla regionálna hygienička Mária Mancalová.

Nárast počtu pozitívnych eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni aj v obciach Kamienka, Veľký Lipník, Haligovce a Veľká Lesná.

10:05 SLOVENSKO - V priebehu včerajšieho dňa sa dalo prvou dávkou vakcíny proti covidu zaočkovať 1 345 osôb, čím ich celkový počet stúpol na 2 459 934. Plne zaočkovaných je už 2 338 053, za včerajší deň pribudlo 1 431, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 1 242 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 11 509 vzoriek (pozitivita 10,79 percenta). Z pozitívnych osôb nemalo 75 percent absolvované očkovanie.

Z 23 691 antigénových testov vykázalo pozitivitu 511 (2, 16 percenta), z nich 71 percent sa doteraz nezaočkovalo.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo ďalších 14 osôb, čím ich počet od začiatku pandémie stúpol na 12 690, oznámilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa nachádza 664 pacientov, o 58 viac ako v predchádzajúcom dni. Potvrdené ochorenie má 603 ľudí, podozrenie na Covid-19 má ďalších 61. Na JIS sa nachádza 76 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 71 osôb, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (353), nasledujú Žilinský kraj (297), Bratislavský (129), Banskobystrický (126), Košický (122), Trenčiansky (105), Nitriansky (56) a Trnavský (54). Je medzi nimi 598 mužov a 644 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 199 238 a žien 218 264.

Od začiatku pandémie vyhodnotili laboratória 3 637 567 PCR testov, pozitivitu vykázalo 417 502. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 38 435 586 z čoho bolo pozitívne testovaných 393 731 osôb.

9:23 SVET - Nový Zéland začne od budúceho mesiaca používať certifikáty o očkovaní proti covidu. Obyvatelia sa týmto certifikátom budú musieť preukázať pri vstupe na veľké hromadné podujatia a na iné miesta, na ktorých hrozí vysoké riziko nákazy.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová uviedla, že certifikáty pomôžu zabrániť tomu, aby sa hromadné podujatia ako hudobné festivaly stali ohniskami nákazy. Dodala však, že je nepravdepodobné, aby sa certifikáty vyžadovali aj pri návšteve zdravotníckych zariadení alebo potravín.

9:12 SLOVENSKO - V nemocnici Košice - Šaca momentálne leží sedem pacientov s covidom. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

"Zdravotnú starostlivosť v súčasnosti poskytujeme piatim Covid-19 pozitívnym pacientom, ktorí potrebujú kyslíkovú liečbu, jednému na high-flow a jednému na umelej pľúcnej ventilácii," uviedol riaditeľ nemocnice Pavol Rusnák.

8:10 SVET - Testy v Česku zachytili včera 804 nakazených. Je to síce menej ako vo štvrtok či piatok (v sobotu a nedeľu sa testuje menej, čiže aj čísla bývajú zvyčajne nižšie), ale o zhruba 130 viac ako v pondelok pred týždňom.

8:00 SLOVENSKO - Nemocnice sú na tretiu vlnu pandémie Covid-19 pripravené po materiálno-technickej stránke lepšie ako na druhú vlnu, problémom je však chýbajúci personál. Minulý týždeň to potvrdil prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.

V trnavskej nemocnici však zatiaľ "nezvládnuteľný nedostatok" personálu neevidujú, priblížil hovorca nemocnice Matej Martovič.

7:45 SLOVENSKO - V skladoch je 2,3 milióna vakcín proti covidu. Ak by každú z nich dostal doteraz nezaočkovaný človek na Slovensku, dosiahlo by 85-percentnú zaočkovanosť. To by bola zrejme hranica kolektívnej imunity.

Lenže o vakcíny už nie je záujem. V priemere sa denne zaočkuje asi 2200 ľudí. A nápady, ako zaočkovanosť zvýšiť, dochádzajú. Ministerstvo zdravotníctva sa o to pokúsi novou kampaňou.

Súvisiaci článok Na skladoch máme 2,3 milióna vakcín proti covidu. Záujem o ne nie je Čítajte 

7:00 SVET - Austrália pre pandémiu koronavírusu pustí zahraničných turistov na svoje územie až budúci rok, uviedol premiér Scott Morrison.

O niečo skôr budú podľa neho môcť do krajiny pricestovať kvalifikovaní zamestnanci a študenti, dodala agentúra AP. Od novembra chce vláda umožniť cestovať do zahraničia Austrálčanom.

Morrison už skôr povedal, že hranice sa začnú otvárať, až keď bude v Austrálii zaočkovaných najmenej 80 percent obyvateľov starších ako 16 rokov. Podľa ministerstva zdravotníctva už dostalo 80 percent obyvateľov starších ako 16 rokov aspoň jednu dávku vakcíny, obe dávky 57 percent ľudí.

6:30 SVET - V New Yorku začalo platiť povinné očkovanie proti covidu pre učiteľov a ďalších zamestnancov v školstve. Povinnosť mala vstúpiť do platnosti už na konci septembra, pre súdne spory sa tak stalo až v pondelok.

Podľa starostu New Yorku Billa de Blasia je hlavným cieľom opatrenia vzbudiť dôveru, že školy sú bezpečné. Vedenie mesta dodalo, že už teraz má zhruba 95 percent zamestnancov vo verejných školách aspoň jednu dávku vakcíny. Tých, ktorí sa očkovať odmietli, pošlú školy na neplatenú dovolenku.

Povinné očkovanie platí v New Yorku aj pre zdravotníkov a nemocničný personál.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 2. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave? Vyberajte lokalitu s potenciálom
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 4. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 5. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 6. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 7. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 10. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 1. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 2. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 3. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave?
 4. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 5. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 6. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 7. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 10. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 158
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 895
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 340
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 334
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 910
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 205
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 152
 8. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 783
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 2 506
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 2 178
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger, minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Lengvarský do mesiaca preverí ako zaviesť povinné očkovanie.


7 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako zvládajú obchody a obchodníci pandémiu.


a 2 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

PCR testy odhalili takmer 740-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 15 004 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 2 h
Ilustračná snímka.

Ešte v ten deň ho záchranka brala späť.


3 h
Skryť Zatvoriť reklamu