BRATISLAVA. Parlament odsúhlasil správu generálneho prokurátora Maroša Žilinku o činnosti prokuratúry v roku 2020. Za jej prijatie bolo 97 poslancov zo 116 prítomných.
Z vládnych strán viacerí členovia klubu Sloboda a Solidarita (SaS) správu nepodporili alebo sa zdržali. Za bol len poslanec Marek Hattas.
Čo hovorí Žilinkova správa
Do trestných registrov podľa výročnej správy pribudlo 57 244 nových trestných vecí, čo predstavuje oproti roku 2019 pokles o 6,5 percenta. Najviac trestných vecí sa opätovne zaznamenalo v územnom obvode Krajskej prokuratúry Bratislava s podielom 17,2 percenta.
V správe sa uvádza, že minulý rok bolo súdmi na území Slovenska odsúdených 23 218 osôb, oslobodených bolo 626 osôb. V roku 2019 bolo odsúdených 26 227 osôb.
Tiež klesol počet obžalovaných. V roku 2020 bolo obžalovaných 26 206 osôb a v roku 2019 ich bolo 27 443.

Generálny prokurátor pre neopodstatnenosť odložil 158 podnetov a podal šesť dovolaní, všetky v neprospech obvineného. Najvyšší súd do konca roku 2020 vyhovel trom dovolaniam a jedno dovolanie odmietol. V ostatných prípadoch do konca roku 2020 nebolo rozhodnuté.
Ako sa uvádza v správe, dovolania podané generálnym prokurátorom sa opierajú predovšetkým o zákonné dôvody, ak je rozhodnutie založené na nesprávnom právnom posúdení zisteného skutku alebo ak bol uložený trest mimo zákonom ustanovenej trestnej sadzby alebo bol uložený taký druh trestu, ktorý zákon za prejednávaný trestný čin nepripúšťa.
Menej obvinených z daňových trestných činov
Pri daňových trestných činoch sa vlani, rovnako ako v roku 2019, najčastejšie vyskytoval trestný čin nezaplatenia dane a poistného.
V roku 2020 došlo k poklesu celkového počtu obvinených a obžalovaných osôb z daňových trestných činov, ale aj odsúdených. Trestne stíhaných bolo 1044 osôb. Odsúdených za daňové trestné činy bolo 664 osôb.
Rezort financií pridelil prokuratúre na jej činnosť 113 790 569 eur. Rozpočtovými opatreniami ministerstva financií bol tento limit v priebehu roka upravený na 114 694 261 eur.
Lipšicovu správu neprerokovali
Poslanci neboli uznášaniaschopní pri hlasovaní o správe špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry za rok 2020. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) schôdzu preto prerušil do 14.00 h.
Hlasovanie opakovane ukázalo, že prítomných bolo len 73 poslancov, neprítomní boli najmä opoziční poslanci a viacerí poslanci koalície.
„Nie sme uznášaniaschopní, a to ešte hnutie Sme rodina ani neodišlo z vládnej koalície," reagoval predseda parlamentu Kollár.
Vladimíra Marcinková (Sas) vysvetlila, že parlament nebol uznášaniaschopný, pretože viacerí poslanci vládnej koalície mali plánované zahraničné pracovné cesty a nerátalo sa s tým, že aktuálna schôdza bude ešte pokračovať.
„Je to smutné, že nás bolo málo, ale harmonogram národnej rady predpokladal koniec schôdze minulý týždeň v piatok. Mnohí kolegovia majú zahraničné pracovné cesty, ktoré nikto nevedel predvídať, že budú v čase pokračujúcej schôdze,“ uviedla Marcinková.
Podľa nej v žiadnom prípade nejde o menšinovú podporu parlamentu pre špeciálneho prokurátora Lipšica, „ale o veľmi zdĺhavú chôdzu, ktorá sa mala skončiť a na základe toho si my plánujeme zahraničné pracovné cesty“.
Na otázku, či popoludní bude mať koalícia dostatok poslancov k dispozícii, aby Lipšicovu správu parlament prijal, poslankyňa odpovedala, že „uvidíme.“