BRATISLAVA. Silnejšie právomoci dostane minister vnútra vo vzťahu k policajtom, ktorí sú ustanovení do funkcií nadriadeného. Rovnako silnejšie právomoci bude mať generálny tajomník služobného radu.
Vyplýva to z novely zákona o štátnej službe, ktorú presadili koaliční poslanci. Za jej prijatie v pléne parlamentu hlasovalo 79 poslancov zo 125 prítomných.
Preloženie bez uvedenia dôvodu
Parlament podľa prijatého pozmeňujúceho návrhu rozhodol, že ak si to vyžaduje dôležitý záujem služby, môže minister previesť aj bez uvedenia dôvodu nadriadeného zamestnanca na inú funkciu v tom istom mieste výkonu štátnej služby.
Ak to nie je možné, môže preložiť nadriadeného na inú funkciu do iného miesta výkonu štátnej služby alebo do iného služobného úradu.

Väčšie právomoci dostane aj generálny tajomník služobného úradu. Bude môcť odvolať vedúceho zamestnanca vo svojej riadiacej pôsobnosti bez uvedenia dôvodu iba so súhlasom príslušného ministra alebo vedúceho ostatného ústredného orgánu štátnej správy.
Odvolanie z funkcie v bežnom prípade bude možné uskutočniť bezodkladne.
Poslanci tiež rozhodli, aby štátnemu tajomníkovi podpredsedu vlády, ktorý neriadi ministerstvo, patrila paušálna náhrada na pokrytie nevyhnutných výdavkov za služby a iných osobných výdavkov súvisiacich s vykonávaním funkcie v rovnakej sume, ako prislúcha štátnym tajomníkom na ministerstvách.
Mikulec: Mnohí sú "zabetónovaní"
Minister vnútra Roman Mikulec si myslí, že novela neprináša nič, čo by tu ešte nebolo.
"Táto možnosť bola v zákone aj predtým. To, že sa to v 2019 zmenilo, bolo, povedzme si úprimne, za účelom toho, aby sa mnohí ľudia zabetónovali vo funkciách. Dnes vnímame na funkciách mnohých, ktorí tam z profesionálneho hľadiska nemajú čo robiť,“ komentoval.
Odborári: Nejasný cieľ novely
Odborový zväz polície v SR je znepokojený novelou zákona o štátnej službe. Ako informoval predseda odborov Pavol Paračka, dôvodom je nejasný cieľ, respektíve úmysel takto schváleného návrhu novely.
Zároveň novelu odborári označili za protiústavnú a vyzvali prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby ju nepodpísala.
„Je potrebné pripomenúť, že historicky obdobné znenie paragrafového ustanovenia už v zákone zadefinované bolo. Neskôr sa ukázalo, že primárnym cieľom takéhoto ustanovenia bola spravidla možnosť zo dňa na deň previesť, prípadne preložiť bez udania akéhokoľvek odôvodnenia na inú funkciu „nevhodného“ nadriadeného, pričom sa takýto nadriadený zvyčajne ustanovoval do omnoho nižšej funkcie, platovej triedy, prípadne sa preložil do iného miesta výkonu štátnej služby," uvádzajú policajní odborári.
Spravidla teda podľa nich išlo len o likvidáciu nadriadeného, čo je v rozpore nielen s Ústavou SR, ale aj s princípmi demokratického, transparentného a nepredpojatého fungovania štátu.
Odborárom sa tiež nepáči, že novela je výsledkom poslaneckého návrhu, keďže zásadné zmeny v zákone by mali byť schválené v riadnom legislatívnom procese.
„Takto by vznikol potrebný priestor pre širokú odbornú, racionálnu, pragmatickú diskusiu, ktorá by mohla priniesť viacero pohľadov či odpovedí, napr. aj na otázku, čo je cieľom takto koncipovanej a schválenej novely," dodali policajní odborári..
Pellegrini vyzval prezidentku na veto
Novelu zákona kritizovala opozícia. Nezaradený poslanec Erik Tomáš (Hlas-SD) uviedol, že v programovom vyhlásení vlády je záväzok, že výber ľudí do štátnej správy bude čisto odborný a transparentný.
„A hlavne ste tú stať nazvali odborníci namiesto našich ľudí do štátnej správy,“ povedal Tomáš.
Líder Hlasu Peter Pellegrini povedal, že vládna koalícia prijala "krágľovací zákon", ide o politické čistky a destabilizáciu systému v štátnej správe.
Upozornil na riziko znižovania kvality štátnej správy na Slovensku i na možný odliv zamestnancov zo štátnej správy.
Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú Pellegrini preto vyzval, aby novelu nepodpísala a vrátila ju parlamentu.
"Opäť sme boli niekoľko týždňov svedkami diskusií, kultúrnych vojen, len, žiaľ, nie o tom, čo ľudí na Slovensku trápi. Vrcholom všetkého bolo dnešné hlasovanie o zákone o štátnej službe," skonštatoval Pellegrini.
Pripomenul, že SR sa už dávno zaviazala, že bude mať stabilnú štátnu správu, aby mali aj štátni zamestnanci nejaké garancie. V súvislosti s koaličnou novelou hovorí práve o narušení tejto stability a politických čistkách. Namieta najmä to, že bez udania dôvodu môže generálny tajomník služobného úradu odvolať z funkcie vedúceho zamestnanca.
Valášek: Novela môže vyvolať strach
Novelu vníma ako zlú a nebezpečnú aj nezaradený poslanec Tomáš Valášek. Vyzdvihol význam štátnej správy pre krajinu.
Na jednej strane síce rozumie úmyslu novely, pričom poukázal na zotrvávanie rôznych nominantov bývalých vlád vo funkciách, no oveľa väčší problém vidí v zlej motivácii, korupcii či absencii kariérnej perspektívy medzi drvivou väčšinou štátnych úradníkov, ktorí nie sú politickými nominantami. Namieta, že vláda tento problém nerieši a úradníkov ešte viac demotivuje.
Upozornil i na strach vo verejnej správe, ktorý môže novela vyvolať. "Strachom sa predsa nemanažuje štát. Koalícia nám všetkým týmto zákonom urobila jednu obrovskú, medvediu službu," podotkol.
Zároveň dodal, že takýmito zmenami vytára priestor do budúcna, aby nasledujúce vlády mohli verejnú správu vyčistiť od profesionálov a dosadiť do nej ešte viac politických nominantov.
"Absurdnosťou tohto návrhu zákona je, že vláda ide zlegálniť tie najhoršie praktiky Smeru-SD v štátnej správe."
Fico hovorí o čistkách
"Dnes začali oficiálne čistky v štátnej správe a v polícii," reagoval na tlačovej konferencii predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico s tým, že na základe pozmeňujúceho návrhu koalícia dosiahla, že sa bude môcť zbaviť kohokoľvek v štátnej správe bez akýchkoľvek dôvodov.
Dodal, že žiadny profesijný orgán neodsúhlasil tento návrh a nebol ani predmetom tripartity. Aj Smer-SD sa obracia na prezidentku, aby legislatívu nepodpísala.
"Ak prezidentka podpíše tento zákon, schvaľuje politické čistky v štátnej službe a Policajnom zbore," skonštatoval Fico.
Z parlamentu
- Do registra adries by malo byť povinné zapisovať čísla bytov. Názov budovy by sa mal zadávať dobrovoľne. Zlepšiť by sa mala aj povinnosť stavebníka pri zameraní geografickej osi ulice.
- Vláda sa zaviazala dobudovať celý areál Múzea holokaustu v Seredi a vybudovať na bývalom appelplatzi pamätník venovaný obetiam holokaustu. Ten by mal byť dôstojným pietnym miestom vhodným na pripomenutie tragédie holokaustu a vzdanie úcty jeho obetiam. Kabinet tiež prisľúbil prehĺbiť využívanie existujúcich edukatívnych materiálov o histórii Rómov a o genocíde Rómov počas druhej svetovej vojny a prehĺbiť v tejto téme vedomosti žiakov a študentov.
- Posilnia sa právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom. Generálny tajomník bude môcť odvolať z funkcie vedúceho zamestnanca, ktorého priamo riadi, a to aj bez uvedenia dôvodu, so súhlasom štatutárneho orgánu, ak to osobitný predpis neustanovuje inak.
Maloletí pacienti ani ženy rodičky nateraz nezískajú právo na sprevádzajúcu osobu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Rezort zdravotníctva po konzultáciách so zástupcami ústavných zdravotníckych zariadení upozornil na problém obmedzení počtu lôžok, zvýšených finančných nákladov na dovybavenie, rekonštrukciu či výstavbu 'nových lôžok', ako aj nemožnosti dôslednej kontroly rozlíšenia sprevádzajúcich osôb a návštev alebo zvýšeného rizika nozokomiálnych nákaz.