SME

Ministri vnútra v Luxemburgu rokovali o migrácii aj pandemických výzvach

Na stretnutí sa zúčastnil aj Mikulec.

Minister vnútra Roman Mikulec.Minister vnútra Roman Mikulec. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Hlavnými témami rokovania Rady ministrov vnútra v Luxemburgu bola hrozba migračnej vlny vzhľadom na vývoj v Afganistane a nové pandemické výzvy Európskej únie pri preverovaní a zaisťovaní osôb na hraniciach.

Na stretnutí sa zúčastnil aj slovenský minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). Informovala o tom Marta Fabianová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rokovania o migrácii

Ministri rokovali aj o akčných plánoch pre Tunis, Niger, Nigériu, Irak a Bosnu a Hercegovinu. Cieľom je podporiť ich snahy riadiť migráciu a prijímať azylovú legislatívu, ako aj vytvárať právne a politické rámce pre migráciu a nútené presídlenie, čo sa týka najmä afrických krajín.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s vývojom situácie na hranici s Bieloruskom hovorili ministri aj o organizácii návratových letov pre zaistených nelegálnych migrantov.

Fabianová poukázala na to, že Európska komisia v rámci Paktu o migrácii a azyle navrhla, aby v rámci eliminácie zdravotných a možných bezpečnostných rizík osoby vstupujúce do EÚ absolvovali skríning zdravotného stavu.

Po novom by sa mal zdravotný skríning urobiť aj pri migrantoch či žiadateľoch o azyl, ktorí budú zaistení vo vnútri Únie. Podľa Mikulca Slovensko nie je v zásade proti tomuto návrhu, krajine však chýba v prvom rade potrebná legislatíva úprava preverovania a zaisťovania na hraniciach, rovnako dohody aj pri iných otázkach. Dodal, že to spôsobuje v praxi množstvo problémov, napríklad pri návratovej politike. „Dohodnime sa na základných otázkach zodpovednosti a solidarity, potom sa môžeme pohnúť dopredu,“ konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Afganistan čelí humanitárnej kríze

V prípade Afganistanu, ktorý čelí humanitárnej katastrofe, zastavila EÚ rozvojovú pomoc. Avšak cez kanály Organizácie spojených národov štvornásobne zvýšila humanitárnu pomoc.

V rámci nej Slovensko poskytlo pol milióna eur na riešenie humanitárnej krízy. V súčasnosti sú návraty a readmisie do Kábulu pozastavené. Prioritou EÚ sú teraz evakuácie spolupracovníkov afganského pôvodu, žien, detí, ľudskoprávnych aktivistov, novinárov, sudcov či právnikov. Ďalšou jej prioritou je minimalizácia teroristickej hrozby.

„Na základe doterajších skúseností a aj zo štatistického hľadiska existuje obava, že medzi afganskými migrantmi sa môžu nachádzať členovia, alebo spolupracovníci Talibanu. Je preto potrebná dôsledná kontrola a preverovanie migrantov z Afganistanu, ktorých prílev do EÚ sa už mierne zvýšil,“ podotkol Mikulec.

SkryťVypnúť reklamu

EÚ navrhla 22 odporúčaní rozdelených do štyroch oblastí. Ide o oblasť bezpečnostných kontrol na zabránenie prenikania teroristov do EÚ, strategického spravodajstva, monitorovania a boja proti propagande a mobilizácii a v neposlednom rade oblasť boja proti organizovanému zločinu ako zdroju financovania terorizmu. Ako kľúčový faktor v tomto smere sa javí intenzívna spolupráca s partnermi v regióne, ako aj výmena spravodajských informácií, a to predovšetkým s USA.

Sexuálne zneužívanie detí

Záverečnou témou stretnutia ministrov bol digitálny rozmer sexuálneho zneužívania detí. Ten v čase pandémie v elektronickom prostredí eskaloval.

Fabianová priblížila, že problémom naďalej zostáva uchovávanie počítačových údajov ako dôsledok zrušenia smernice upravujúcej túto tému. Podľa rozhodnutia Súdneho dvora EÚ z roku 2014 bola v rozpore s chartou základných práv EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Orgány činné v trestnom konaní sú tak dnes odkázané na stanoviská providerov, ktorí si lehoty uchovávania stanovujú podľa vlastného uváženia. Na úrovni EÚ však panuje zhoda, že najdôležitejší je proaktívny prístup sociálnych mediálnych platforiem a poskytovateľov elektronických služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 761
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 475
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 916
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 633
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 534
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 247
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 136
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 066
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu