SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 17 obetí a 1 509 nakazených z PCR testov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 427-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 752 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

18:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

17:25 SLOVENSKO - Po trojtýždňovom poklese počtu žiakov s covidom sa situácia na základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice začala opätovne zhoršovať. Počet žiakov v karanténe vzrástol na viac ako šesťsto, pred týždňom ich bolo 380.

Skryť Vypnúť reklamu

17:18 SVET - Európska lieková agentúra ukončila hodnotenie vakcíny proti ochoreniu COvid-19 CVnCoV od spoločnosti CureVac AG. Urobila tak po tom, čo spoločnosť firma od procesu odstúpila.

17:05 SVET - Sydney ukončilo štvormesačnú karanténu. Pred krčmami, obchodmi, posilňovňami i obchodmi sa tvorili rady. Ľuďom nevadilo ani neobvykle chladné a daždivé počasie.

Načítavam video...

16:27 SVET - Londýnsky novoročný ohňostroj pri brehu rieky Temža sa tento rok opäť ruší pre pandémiu koronavírusu. Stalo sa tak druhý rok po sebe. "Vzhľadom na neistotu spôsobenú pandémiou sa náš svetoznámy novoročný ohňostroj na brehoch Temže tento rok konať nebude," píše sa vo vyhlásení kancelárie londýnskeho starostu Sadiqa Khana.

15:56 SVET - Medzinárodný menový fond mierne zhoršil prognózu rastu svetovej ekonomiky. Dôvodom sú problémy s dodávkami a zhoršovanie pandemickej situácie v niektorých rozvíjajúcich sa krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Menový fond v aktuálnom výhľade World Economic Outlook počíta v tomto roku so zvýšením globálneho hrubého domáceho produktu (HDP) o 5,9 percenta. To je o 0,1 percentuálneho bodu menej, než predpokladal v júli. Prognózu expanzie pre rok 2022 ponechal na úrovni 4,9 percenta.

Súvisiaci článok Nemocnice už využívajú aplikáciu e-lôžko na manažovanie pacientov Čítajte 

15:03 SVET - V Nemecku bol plne zaočkovaný proti koronavírusu približne len jeden z desiatich pacientov, ktorí boli počas augusta a septembra hospitalizovaní na jednotkách intenzívnej starostlivosti, vyplýva to z informácií zverejneným ministerstvom zdravotníctva.

14:25 SVET - V ruskej štátnej dume je nakazených covidom 11 poslancov, stav troch z nich si vyžiadal hospitalizáciu.

14:05 SLOVENSKO - Slovenskí biskupi odsúdili útoky na lekárov. „Lekárom a odborníkom, ktorí sa stali terčmi útokov, biskupi vyjadrujú svoju blízkosť a podporu. Veriacich prosia, aby žiadne prejavy nepriateľstva vo svojom okolí nedopustili. Čosi také nijako nezodpovedá duchu Kristovho evanjelia ani duchu spolunažívania v občianskej spoločnosti,“ tlmočil postoj biskupov generálny sekretár KBS a banskobystrický diecézny biskup Marián Chovanec.

Skryť Vypnúť reklamu

13:57 SVET - V Rusku zomrelo na koronavírus ďalších 973 pacientov, ide tak o najvyšší počet od začiatku pandémie, pritom len v sobotu úrady oznámili 968 rekordných obetí.

13:38 SVET - V Maďarsku evidujú za posledný deň 455 nových prípadov nákazy koronavírusom, ochoreniu Covid-19 podľahlo 17 infikovaných. V nemocniciach je 733 pacientov s covidom, z nich 110 potrebuje pomoc umelej pľúcnej ventilácie.

13:09 SVET - Thajsko sa otvorí svetu. Od 1. novembra zruší karanténu pre všetkých zaočkovaných cestujúcich z najmenej desiatich menej rizikových krajín ako Čína, Británia či USA.

12:23 SVET - Grécko začalo tento týždeň rozdávať mladým vo veku od 15 do 17 rokov, ktorí dostali aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu, mobilné dáta zadarmo, napísal denník Kathimerini. Grécko patrí v Únii ku krajinám s podpriemernou zaočkovanosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

11:58 SVET - V Nemecku za posledný deň pribudlo 4 971 nových prípadov nákazy koronavírusom. Pred týždňom to bolo o niečo menej, v rovnaký deň pribudlo 4 799 infikovaných.

11:11 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Lengvarský sa stretol s generálnym prokurátorom Žilinkom. Zhovárali sa o útokoch na zdravotníkov.

Útoky na zdravotníkov treba podľa Žilinku spoločensky odsúdiť. Pripomenul, že zdravotníci majú pri výkone povolania status chránenej osoby. Útočníkom preto hrozia vyššie tresty. O aktuálnej situácii bude rokovať aj s dočasným prezidentom Policajného zboru Štefanom Hamranom.

Načítavam video...

10:05 SLOVENSKO - Prvú dávku očkovacej látky včera dostalo 1 257 ľudí, druhú dávkou preočkovali 1 655 osôb.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy včera odhalili 1 509 nakazených, z nich takmer 71 percent nebolo zaočkovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Laboratóriá vykonali 11 872 PCR testov. Pozitivita bola 12,71 percenta.

Z antigénového testovania malo pozitívny výsledok 538 ľudí, viac ako 74 percent z nich nemalo za sebou očkovanie.

Najviac pozitívnych z PCR testovania pribudlo v Prešovskom kraji (433), nasledujú Žilinský (323), Bratislavský (191), Banskobystrický (128), Košický (119), Trnavský (115), Trenčiansky (109) a Nitriansky kraj (91).

S ochorením Covid-19 zomrelo ďalších 17 ľudí, celkovo si pandémia koronavírusu na Slovensku vyžiadala 12 752 obetí.

Celkový počet hospitalizovaných s koronavírusom alebo podozrením naň sa výrazne zvýšil: o 70 na 858, plne zaočkovaných nie je takmer 83 percent.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží 102 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 88 osôb, viac ako tri štvrtiny z nich nie sú zaočkovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

9:41 SVET - Pandémia koronavírusu dostala do chudoby viac ako 100 miliónov ľudí. Viac ako štyrom miliardám osôb zároveň chýba sociálna podpora, zdravotná starostlivosť a ochrana zamestnania. Uviedol to generálny tajomník OSN António Guterres.

Portugalský politik v prejave pred predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu hovoril o chýbajúcej globálnej solidarite a o tom, že ľudia žijúci v chudobných krajinách postihnutých konfliktmi trpia najviac zo všetkých.

Vyzval tiež krajiny, aby podporili globálnu stratégiu očkovania proti Covidu-19, ktorej cieľom je do roku 2022 zaočkovať 70 percent ľudí v každej krajine. "V krajinách postihnutých krízou a konfliktmi si očkovanie bude vyžadovať cielené investície do miestnych mechanizmov a kapacít na distribúciu."

Skryť Vypnúť reklamu

9:08 SVET - Britská vláda na začiatku pandémie príliš dlho vyčkávala so zavedením lockdownu a premeškala šancu zastaviť šírenie koronavírusu, čo viedlo k tisíckam úmrtí, ktorým sa dalo zabrániť. Vyplýva to zo správy poslancov britského parlamentu, ktorá bola zverejnená v utorok.

Reakciu vlády premiéra Borisa Johnsona na vypuknutie pandémie skúmala skupina poslancov z rôznych politických strán zastúpených v Dolnej snemovni, vrátane vládnych konzervatívcov. Správa bola zostavená na základe vyšetrovania, ktoré trvalo niekoľko mesiacov.

Členovia vlády sa podľa zistení poslancov neriadili odorúčaniami expertov ani poznatkami získanými počas predchádzajúcich epidémií ochorení SARS, MERS a ebola. K zavedeniu prísnejších opatrení a lockdownu sa napokon vláda odhodlala, až keď hrozil kolaps nemocníc preťažených náporom pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Úplný lockdown bol nevyhnutný a mal prísť skôr, vzhľadom na neexistenciu iných stratégií, napríklad dôslednej izolácie nakazených, zmysluplného testovacieho a trasovacieho mechanizmu a prísnych pohraničných kontrol," píše sa v 150-stranovej správe z poslaneckého vyšetrovania.

8:42 SLOVENSKO - Polícia bude pri niektorých mobilných očkovacích centrách posilňovať hliadky, ktoré budú v prípade útokov adekvátne zasahovať. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Doplnila, že každé krajské riaditeľstvo Policajného zboru prijíma opatrenia individuálne, na základe vlastnej analýzy a podľa potreby v závislosti od konkrétnej bezpečnostnej situácie. "Každý prípad protiprávneho konania budeme riešiť, či už v priestupkovom alebo trestnom konaní, v závislosti od konkrétneho prípadu," uzavrela Bárdyová.

Skryť Vypnúť reklamu

8:10 SVET - Testy v Česku odhalili včera 1 345 nakazených, čo je zatiaľ jasne najviac počas tretej vlny pandémie. Doteraz to bolo 1 108 infikovaných z utorka minulého týždňa.

Najnovší prírastok je zároveň najvyšší v krajine od 11. mája (1 673).

8:05 SVET - V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 4 971 prípadov nákazy, čo je o niečo viac ako pred siedmimi dňami, kedy ich bolo 4 799.

Sedemdňová incidencia, ktorá uvádza, koľko ľudí sa priemerne nakazilo na 100-tisíc obyvateľov za jeden týždeň, klesla na 65,8. V pondelok bola na hodnote 66,5, pred týždňom 63,6.

7:35 SLOVENSKO - Po lete, počas ktorého miestami klesol na Slovensku výskyt koronavírusu na nulu, sa pandemická situácia opäť zhoršila. Výnimkou nie sú ani väznice, kde od septembra testy opäť odhaľujú pozitívnych nielen zamestnancov, ale aj odsúdených či väzobne stíhaných obvinených.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ posledný skríning sa za múrmi väzníc uskutočnil od 27. septembra do 3. októbra. Celkovo sa ho zúčastnilo 947 osôb, z nich väzňov bolo 544. Vo všetkých ústavoch na Slovensku testy odhalili osem pozitívnych prípadov, z nich polovicu na východe. Išlo o dva prípady v ústave v Košiciach na Floriánskej ulici a dva v ústave v Prešove.

Súvisiaci článok Väznice neochránili väzňov pred covidom. Polovica prípadov je v Košiciach Čítajte 

7:00 SVET - Texaský guvernér Gregg Abbott zakázal vo svojom štáte komukoľvek vyžadovať od ľudí očkovanie proti Covidu-19, a to aj súkromným firmám.

Republikánsky guvernér vyhlásil, že tým reaguje na "šikanu" administratívy demokratického prezidenta Joea Bidena, ktorý nedávno vyzval všetky americké podniky, aby od svojich zamestnancov požadovali očkovanie pod hrozbou straty zamestnania. Najmenej niekoľko tisíc ľudí odvtedy prišlo o prácu, dodala agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

"Federálna vláda to opäť preháňa. Bidenova administratíva šikanuje súkromné podniky, aby vyhlásili povinné očkovanie proti covidu. Rozkladá to našu pracovnú silu, čo ohrozuje pokračujúce zotavovanie Texasu z covidovej katastrofy," napísal Abbott v odôvodnení nového exekutívneho príkazu.

Biely dom zatiaľ Abbottov krok nekomentoval.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 2. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 3. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 4. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 5. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 1. Zmeniť kuchynský odpad na substrát do kvetináča už dokáže každý
 2. Plasty sú čoraz viac out. Pri pive od Prazdroja čoskoro zmiznú
 3. METLIFE SLOVENSKO získala certifikát Zodpovedná organizácia
 4. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 7. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 8. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 9. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 11 280
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 620
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 022
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 7 096
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 314
 6. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 4 241
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 715
 8. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 687
 9. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 673
 10. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus 2 276
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bitka futbalových chuligánov počas zápasu Trnava - Slovan.

Bitka v Trnave bola návratom do minulého storočia.


a 1 ďalší 6 h
Univerzita Komenského v Bratislave.

Na reforme visí pol miliardy eur.


18 h
Očkovanie proti covidu v Trnave.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 470-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 977 obetí.


a 1 ďalší 14 h

Neprehliadnite tiež

Aktuality.sk získali zábery z chaty, kde sa stretával Robert Fico (vpravo hore), Miroslav Bödör (vpravo hore), advokát Marek Para (vľavo dole) a syn Tibora Gašpara (vpravo dole).

Na výbore majú hovoriť aj o Santusovej detektore lži.


TASR 16m

Generálny prokurátor Žilinka by mal podľa Alojza Baránika odstúpiť.


a 1 ďalší 34m
Ján Krošlák.

Krošlák odchádza pre nesúhlas s MAtovičom.


TASR 60m
Skryť Zatvoriť reklamu