Bratislava 28. júna (TASR) - Vláda dnes na mimoriadnom zasadnutí jednohlasne odmietla návrh opozície odvolať premiéra Mikuláša Dzurinda. Dôvody opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery sú podľa vládneho kabinetu politicky vykonštruované, účelové a nepravdivé. Predseda vlády bude čeliť iniciatíve na odvolanie na dnešnej schôdzi parlamentu, ktorá sa začala o 9. hodine.
"Ide len o propagandistickú akciu. Predpokladám, že ani predkladatelia neveria, že by mohol byť tento návrh schválený," povedal po rokovaní vlády vicepremiér a minister financií Ivan Mikloš. Je podľa neho legitímne právo opozície predkladať takéto návrhy. "To, čo ma skôr trápi, je, aby prostredníctvom takejto demagógie a populizmu nebola ohrozená budúcnosť Slovenska z hľadiska ekonomického rastu a teda aj rastu životnej úrovne," dodal Mikloš. Opozícia chce podľa neho využiť priestor na ďalšie útoky proti vláde. "Ale my budeme reagovať a argumentovať nie všeobecnými, nekonkrétnymi vyhláseniami, ale konkrétnymi faktami," poznamenal minister.
Vláda si podľa schváleného stanoviska uvedomuje, že realizácia reforiem, ktoré vedú k dlhodobému a udržateľnému rastu, znamenala aj sociálne náklady a priebežne prijímala opatrenia na ich zmiernenie.
V materiáli sa konštatuje, že SR za posledných desať rokov úspešne zmenšuje zaostávanie za najvyspelejšími krajinami, pričom tempo dobiehania sa výrazne zrýchlilo v uplynulých dvoch rokoch. Zlepšovanie výkonnosti ekonomiky sa podľa Mikloša prejavilo aj v zvyšovaní reálnych príjmov obyvateľstva. Daňová reforma znížila priame dane pre všetky skupiny obyvateľstva, argumentuje sa ďalej v stanovisku. Kabinet pritom nesúhlasí, že by daňová reforma výrazne znevýhodnila nízkopríjmové skupiny obyvateľov a strednú vrstvu zvýšením nepriamych daní. Poukazuje tiež na to, že na Slovensku je v súčasnosti zamestnaných o 50 tisíc ľudí viac, než na začiatku volebného obdobia. Mikloš predpokladá do konca volebného obdobia vznik ďalších 50 tisíc pracovných miest. Nesúhlasí ani s argumentmi opozície, že sa zvyšujú regionálne rozdiely.
"Vláda SR odmieta tvrdenia, že v súvislosti s reformami došlo na Slovensku k návratu chudoby a vzniku sociálnej kriminality," píše sa v materiáli vicepremiéra Mikloša. Kabinet sa podľa Mikloša v skutočnosti veľmi aktívne postavil do boja s chudobou, jedným z jeho hlavných nástrojov je dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke. Okrem toho sa realizuje niekoľko nových programov a projektov, ktoré sú zacielené na sociálne vylúčené skupiny obyvateľstva.
Iniciatívu na odvolanie predsedu vlády podpísali okrem poslancov Smeru aj komunisti a nezávislí združení v Slobodnom fóre. Za pád vlády zahlasuje i Poslanecký klub ĽS-HZDS. Dzurinda podľa predkladateľov zodpovedá za koordináciu rezortov realizujúcich reformy s "nedoziernymi negatívnymi sociálnymi dopadmi". "Vláda pod jeho vedením dosiahla návrat chudoby na Slovensko a vznik sociálnej kriminality fenoménov, ktoré sa na Slovensku doteraz nevyskytovali," uvádza sa v odôvodnení k návrhu. Premiér mal podľa navrhovateľov zavádzať slovenskú verejnosť aj v súvislosti s vojenským zásahom v Iraku a prostredníctvom jednostrannej orientácie na USA zatiahnuť Slovensko do vojenského konfliktu, ktorý nemal oporu v medzinárodnom práve. Opoziční poslanci sa nazdávajú, že Dzurinda úplne zlyhal v oblasti boja proti korupcii a klientelizmu. Za najzávažnejšiu považujú skutočnosť, že ako predseda vládnej SDKÚ odmieta vysvetliť spôsob financovania vlastnej strany, najmä jej 22-miliónový dlh, ktorý prevzala doteraz neznáma obchodná spoločnosť.
Na odvolanie premiéra a tým pádom automaticky aj pádu vlády je potrebných 76 poslaneckých hlasov.