BRATISLAVA. Návštevy maďarských politikov na Slovensku, nákupy historických budov priamo maďarskou vládou aj plán skupovať ornú pôdu na Slovensku vyvolávali v posledných mesiacoch napätie v maďarsko-slovenských vzťahoch.
Slovenský minister zahraničných vecí za SaS Ivan Korčok minulý týždeň na stretnutí maďarskému kolegovi Péterovi Szijjártóovi vyčítal, že o aktivitách maďarskej vlády dopredu nevedel. V parlamente chcela o tom mimoriadne rokovať opozícia.
Po kritike napokon maďarská vláda stiahla svoj zámer zakladať fond na kúpu pôdy v okolitých krajinách.
V pondelok sa s premiérom Viktorom Orbánom stretol slovenský premiér Eduard Heger v Ostrihome pri príležitosti 20. výročia obnovy Mosta Márie Valérie spájajúceho Slovensko a Maďarsko.

"Veľmi otvorene som mu komunikoval naše výhrady s pripravovanou legislatívou Maďarska v súvislosti s nákupom pozemkov v okolitých krajinách. Dnes ráno, keď som prišiel na stretnutie V4, mi pán premiér Viktor Orbán oznámil, že ustupuje od tejto legislatívy," oznámil v utorok Heger.
Maďarská vláda napriek tomuto kroku naďalej aktívne investuje na Slovensku. Kým slovenskej diplomacii prekáža, že Maďarsko ju o svojich krokoch dopredu neinformovalo, analytici hovoria aj o rozširovaní Orbánovho vplyvu.
Denník SME pripravil k téme sériu otázok a odpovedí.
V článku odpovedáme na otázky:
1. Čo chystala vláda Viktora Orbána?
Vláda Viktora Orbána plánuje posilniť investície do zahraničných oblastí so zastúpením maďarskej menšiny.
Konkrétne na Slovensku maďarské ministerstvo zahraničných vecí kúpilo najmenej päť historických budov v slovenských mestách, chystá sa aj rekonštruovať kostoly či pamiatky na južnom Slovensku.