SME

Mimoparlamentné strany kritizujú zníženie platieb za poistencov štátu

Podpredseda Hlasu-SD Richard Raši tvrdí, že návrh rozpočtu pre zdravotníctvo je likvidačný.

V Centrálnom registri poistencov zdravotných poisťovní je zhruba desaťtisíc mŕtvych duší.V Centrálnom registri poistencov zdravotných poisťovní je zhruba desaťtisíc mŕtvych duší. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. Mimoparlamentné strany Spolu, KDH aj Hlas-SD kritizujú zníženie platieb za poistencov štátu.

Podpredsedníčka strany Spolu Andrea Letanovská hovorí, že takýto krok môže byť "poslednou ranou" slovenskému zdravotníctvu.

Tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková to považuje za nelogický krok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Raši považuje rozpočet za likvidačný

Člen zdravotníckeho parlamentného výboru a podpredseda Hlasu-SD Richard Raši tvrdí, že návrh rozpočtu pre zdravotníctvo "je nielen nedostatočný, ale doslova likvidačný".

SkryťVypnúť reklamu

V návrhu rozpočtu je tabuľka rozpočet na rok 2021, na rok 2022. Tam sa zdá, že je navýšenie o 400 miliónov eur, ale fakt je úplne iný.

Richard Raši, člen strany Hlas

Zhodli sa, že zdravotníctvo sa nachádza v mimoriadne ťažkej situácii. Pridávajú sa k názoru zástupcov organizácií, pôsobiacich v rezorte zdravotníctva, ktorí poukázali na nedostatok lekárov a sestier či na stav, v akom sa nachádzajú viaceré zdravotnícke zariadenia. Situáciu komplikuje aj ďalšia vlna pandémie nového koronavírusu.

"Nejde len o to, že platba za poistencov štátu – čo sú deti, nezamestnaní, dôchodcovia, rodičia na rodičovskej dovolenke či odkázané skupiny obyvateľov – je neférovo nízka, keďže je zlomkom toho, koľko odvádzajú pracujúce skupiny. Je aj absolútne nepostačujúca, keďže práve títo poistenci sú z definície najväčšími prijímateľmi zdravotnej starostlivosti,“ zdôraznila Letanovská.

Súvisiaci článok Ambulantní lekári budú rokovať o úhradách za prácu s diabetikmi Čítajte 

Ak chce byť podľa jej slov vláda naozaj reformná, musí začať systémovými krokmi a nesystémové, záchranné zásahy redukovať na úplné minimum a rezervovať si ich pre nepredvídateľné situácie.

SkryťVypnúť reklamu

Rozpočet pre kapitolu zdravotníctvo podľa Rašiho zasa nepostačuje ani na to najmenej, čo zdravotníci a lekári očakávali.

Vyhlásil, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) musí návrhu povedať jasné nie.

Namieta, že zdravotníctvo nielen že nedostane sľubovaných 232 miliónov eur za poistencov štátu, ale štát dokonca zaplatí za poistencov o viac ako 300 miliónov eur menej v porovnaní s týmto rokom.

"V návrhu rozpočtu je tabuľka rozpočet na rok 2021, na rok 2022. Tam sa zdá, že je navýšenie o 400 miliónov eur, ale fakt je úplne iný," poznamenal s tým, že z hľadiska celkových zdrojov je návrh rozpočtu na ďalší rok nižší ako očakávaná skutočnosť roku 2021.

Okolité krajiny platby zvyšujú

Za najdôležitejšiu otázku považuje, koľko financií pôjde reálne priamo do nemocníc. Jeho stranícka kolegyňa Zuzana Dolinková podotkla, že čísla rozpočtu za zdravotníctvo sú skôr iluzórne ako realistické.

SkryťVypnúť reklamu

Kolejáková zasa hovorí, že keď štát zdôvodňuje zníženie platieb za svojich poistencov tým, že sa celková suma za jedného pacienta zvýši, očakáva sa, že dochádza aj k nárastu počtu poistencov štátu.

"No ak máme ročný prírastok obyvateľstva zhruba 2 000 ľudí, je očividné, že nám rastie počet poistencov štátu nie prírastkom, ale prechodom týchto osôb do kategórie, v ktorej platiť odvody nemusia," povedala s tým, že takýto krok u kompetentných môže evokovať názor, že môže dôjsť aj k poklesu odvodov a tým aj príjmu zdravotných poisťovní, z ktorých je plne hradená zdravotná starostlivosť všetkých občanov.

Dodala, že na jednej strane prídu milióny z plánu obnovy na budovy, ktoré je potrebné rekonštruovať, ale na druhej strane vznikne manko na platbu za zdravotnú starostlivosť pre zhruba 60 percent obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetky okolité krajiny, aj v dôsledku pandémie, zvyšujú platby za svojich poistencov, len u nás bude zrejme historicky najnižšia. V 2017 to bolo 3,78 percenta, o rok neskôr 3,71 percenta a budúci rok to bude 3,12 percenta. Považujeme to za nespravodlivosť," uzavrela.

Odborári vyzvali na zvýšenie rozpočtu

Návrh štátneho rozpočtu pre oblasť zdravotníctva je podľa Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb deštrukčný až likvidačný.

Odborári ho vnímajú ako hrubý rozpor voči programovému vyhláseniu vlády.

Tvrdia, že návrh rozpočtu nepočíta ani s krytím zákonného nárastu tarifných platov od 1. januára budúceho roka. Poslancov Národnej rady (NR) SR vyzývajú, aby rozpočet zvýšili.

"Ak sa v pláne obnovy uvádza, že existujúca sieť nemocníc na Slovensku je výrazne zastaraná, alebo ďalšie konštatovanie, že zdravotnícky personál je prestarnutý, že chýbajú financie na vybavenie či opravy nemocníc, tak týmto návrhom zákona o štátnom rozpočte sa vzďaľujeme vyspelým krajinám," povedal predseda zväzu Anton Szalay, pričom slovenské zdravotníctvo prirovnal k "potápajúcemu sa Titanicu, ktorý smeruje k východu a juhu Európy."

SkryťVypnúť reklamu

Poukázal aj na ďalšiu vlnu pandémie nového koronavírusu, nedostatok zdravotníckeho personálu, ktorý bojuje s vyhodením a uvažuje o odchode. Takýto návrh preto zväz označil za "eutanáziu na vlastnom národe."

Naznačil, že návrh rozpočtu sa dá považovať za "určitý revanš ministrovi zdravotníctva" Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO).

Dodali, že sa od takejto sumy nedá očakávať kvalitná a dostupná zdravotná starostlivosť občanom SR. "Odkladanie zdravotnej starostlivosti na úkor nie covidových zákrokov tiež oslabuje dôveru našich občanov v garancie dané Ústavou SR," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 580
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 298
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 711
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 107
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 331
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 920
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu