BRATISLAVA. Štát nemá diktovať komerčným rádiám, čo majú hrať. Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) to uviedla v reakcii na kritiku, ktorá sprevádza návrh zrušenia povinných kvót pre slovenskú hudbu vo vysielaní súkromných rádií.
Zmena má nastať prijatím nového zákona o audiovizuálnych službách, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Kvóty zostanú zachované v rádiách RTVS
Milanová zdôraznila, že Ministerstvo kultúry generálne neruší podiel slovenskej hudby v rádiách.
"Ostanú zachované v rádiách RTVS, a to vo výške 35 percent, tak ako doteraz," uviedla ministerka, ktorá úlohu podpory domácej tvorby vidí práve v činnosti RTVS.
Ministerka pripomína, že prehodnotenie povinných kvót slovenskej hudby vo vysielaní rádií spomína aj programové vyhlásenie vlády.
Uisťuje zároveň, že rezort je otvorený diskusii k tomuto návrhu v rámci medzirezortného pripomienkového konania. "Budeme sa zaoberať všetkými vznesenými pripomienkami."
Petícia za kvóty pre všetkých
Podanie hromadnej pripomienky oznámili umelci, hudobníci i publicisti, ktorí zároveň spustili petíciu na podporu hromadnej pripomienky.
Kritizujú v nej neodôvodnené zrušenie kvót pre súkromné rádiá, čo podľa nich vyústi do zníženia podielu slovenských pesničiek v rozhlasovom vysielaní.
"Ponechanie kvóty len u verejnoprávneho vysielateľa v zmysle návrhu Ministerstva kultúry nedokáže naplniť stanovené ciele zákonodarcu s ohľadom na množstvo vysielateľov pôsobiacich na území Slovenskej republiky. Navyše, zavedením takéhoto diskriminačného opatrenia by nastala situácia, že slovenské hudobné diela by boli vysielané prevažne len na verejnoprávnych rozhlasových okruhoch s relatívne špecifickým okruhom poslucháčov," argumentujú autori pripomienky a signatári petície.
Poukazujú zároveň na pozitívny efekt pre autorov a interpretov a samotnú domácu tvorbu, ktorý znamenalo zavedenie povinného podielu v apríli 2016.
Argumentujú i tým, že podobná, percentuálne ešte zvýšená podpora domácej hudobnej scény, funguje vo viacerých európskych krajinách, navyše jej opodstatnenosť uznal aj Ústavná súd SR.
Exministerka kultúry Ľubica Laššáková (Hlas-SD) považuje iniciatívu Ministerstva kultúry za barbarský návrh a vníma ho ako Milanovej ďalšie poškodenie umeleckej obce.
"Vyzývam ministerku, aby sa stretla so slovenskými hudobníkmi a producentmi a až potom prijala toto brutálne rozhodnutie," zdôraznila Laššáková, ktorá zvažuje aj o zvolaní mimoriadneho rokovania Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá.