PEZINOK. Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrom Gašparovičom a bratislavským expolicajtom Ladislavom Vičanom.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada Ladislava Vičana 11-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody so zaradením do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. Tiež trest prepadnutia majetku.
Uviedol to v záverečnej reči pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku.
Dvojica Peter Gašparovič a Ladislav Vičan čelí obžalobe z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.
"Inkriminované skutky oboch obžalovaných aj vina boli v doteraz realizovanom priebehu trestného konania a predovšetkým na hlavnom pojednávaní pred súdom dostatočne a nepochybne preukázané vykonanými dôkazmi," povedal prokurátor.
Vyhlásil tiež, že obžalovaných priamo usvedčujú svedkovia Dušan Bočkay, Ľudovít Makó aj Boris Beňa. Podotkol, že obžalovaní si od Bočkaya vyžiadali úplatok, pričom časť z neho si ponechali.
Za usvedčujúci dôkaz považuje Bočkayovu výpoveď.
"Podrobne, logicky a aj opakovane vypovedal o stretnutí s obžalovaným Petrom G. v saune na Zochovej chate, kde si obžalovaný vypýtal peniaze za riešenie a vyriešenie problému s odblokovaním zaisteného majetku," zdôraznil.
Odovzdanie úplatku obžalovaným potvrdzujú podľa prokurátora aj ďalšie vykonané dôkazy.
Škorvaga priznal odovzdanie hotovosti
Svedok Peter Škorvaga potvrdil, že odovzdal hotovosť podnikateľovi Dušanovi Bočkayovi. Predtým mu mal povedať, že je „vypaľovaný“ a potrebuje peniaze na odblokovanie majetku.
"Pán Bočkay mi povedal, že mu zablokovali majetok, že ho 'vypaľujú' a potrebuje vyplatiť hotovosť," podotkol Škorvaga s tým, že Bočkay mu najskôr poslal peniaze na firemný účet. Malo ísť o 200 000 eur, ktoré mu potom vyplatil v hotovosti. V tom čase ich firmy spolu obchodovali.
Svedok tvrdí, že sa nestaral o to, na čo boli peniaze použité. "Čím menej vieš, tým lepšie spíš. On potreboval pomoc, tak som mu pomohol. Mňa keď vypaľovali, tiež som o tom nikomu nehovoril," uviedol.
Tvrdí, že na odovzdaní hotovosti sa s Bočkayom dohodol v priestoroch firmy Bopal.
Bočkay o úplatkoch: Bola taká doba
Podnikateľ Dušan Bočkay vo výpovedi uviedol, že považoval daňové kontroly v jeho firme za neštandardné. Tvrdí, že za zariadenie ich ukončenia viackrát zaplatil bývalému bratislavskému policajtovi Ladislavovi Vičanovi.
"Neviem pre koho tie peniaze boli. Robil som to preto, aby som mal pokoj od daňových kontrol," vyhlásil Bočkay s tým, že peniaze mohli smerovať do Kriminálneho úradu finančnej správy. Malo ísť o približne 5000 eur.
Ladislav Vičan reagoval, že svedkova výpoveď sa nezakladá na pravde.
Bočkay tiež povedal, že sa so svojou firmou uchádzal o eurofondy, pričom splnil všetky podmienky. Naznačil, že v tejto súvislosti dával niektorým subjektom peniaze. "Bola taká doba," podotkol.
Úplatky za nezablokovanie majetku Bopalu
Prokurátor podal na súd obžalobu za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.
Vyplýva z nej, že mali obaja participovať na zrušení predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorým bol obchodnej spoločnosti Bopal zablokovaný majetok.
Rozhodnutie KÚFS mali pomôcť zvrátiť, dohodnúť sa mali na prijatí úplatku vo výške 400 000 eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám. Napokon malo prísť k vyplateniu zálohy vo výške 200 000 eur.
V prípade dokázania viny pred súdom im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od desať do 15 rokov. Obžalovaní tvrdia, že sú nevinní. Prijatie úplatku odmietajú.
V závere júla vypovedal pred súdom podnikateľ Dušan Bočkay, tvrdil, že bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič mal od neho žiadať za odblokovanie majetku firmy Bopal úplatok vo výške 400 000 eur.
Políciou mal byť podľa jeho slov vydieraný. Vypovedala aj Bočkayova expartnerka Martina Krištofová. Vyhlásila, že jej bývalého partnera policajti nevydierali, ale vedome platil za služby v snahe zahladiť trestnú činnosť.
Medzi obvinenými boli Lučanský aj Beňa
Dvojica Peter Gašparovič a Ladislav Vičan bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci nej obvinila osem osôb.
Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský či exnámestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.
Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.
Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.