BRATISLAVA. Odborná verejnosť vyzýva poslancov, aby odmietli návrh zákona o pomoci tehotným ženám z dielne koaličných poslancov, ktorý upravuje aj oblasť potratov.
Lekárky, lekári, sestry, pôrodné asistentky a iný odborný a zdravotnícky personál vyjadrili znepokojenie s návrhom a poslancom adresovali otvorený list. Tvrdia, že návrh priamo zasahuje do odborných kompetencií zdravotníckych pracovníkov a negatívnym spôsobom ovplyvňuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti ženám v oblasti reprodukčného zdravia.
Doteraz sa k listu pripojilo 174 odborných pracovníkov.

"Zakazovať nám konať včas a čakať na 'bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy' je v absolútnom rozpore s naším poslaním, ktorého súčasťou je ochrana zdravia a maximálna snaha predchádzať zhoršeniu zdravotného stavu," píšu odborníci v liste.
Upozorňujú, že ambulanciám a zdravotníckym zariadeniam hrozí likvidačná pokuta, ak zverejnia informácie o dostupnosti a potrebe umelého prerušenia tehotenstva.
Čo odborníci na návrhu kritizujú
"Listom žiadame poslancov a poslankyne, aby nepodporili návrh v predloženej podobe. Ako zdravotnícky personál vyjadrujeme úprimnú podporu všetkým snahám o zlepšenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti o tehotné ženy. Avšak súčasné znenie návrhu zákona situáciu žien zhoršuje a nám zväzuje ruky v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v súlade s najlepšou možnou praxou," skonštatovala pediatrička Tatiana Speváková.
Gynekologička Petra Kovarovičová dodala, že návrh prináša do lekárskej praxe nejednoznačnosť a vzďaľuje sa od medzinárodne uznávaných odporúčaní.
Signatári poznamenali, že návrh sa zásadne dotkne zdravotnej starostlivosti poskytovanej v súvislosti s potratmi a zakazuje šírenie informácií o potrebe a dostupnosti interrupcie. Namietajú predĺženie povinnej čakacej lehoty pred vykonaním zákroku zo 48 na 96 hodín, prípadne 72 hodín.
Odborníci vnímajú osobitne znepokojivo snahu zahrnúť interrupcie zo zdravotných indikácií medzi zákroky, pri ktorých sa vyžaduje táto lehota, pričom jedinú výnimku majú tvoriť situácie s bezprostredným ohrozením zdravia alebo života ženy.
Tvrdia tiež, že prijatím novely sa zruší vyhláška, ktorou sa vykonáva zákon o umelom prerušení tehotenstva a ktorá upravuje aj zdravotné indikácie, pre ktoré je možné umelo prerušiť tehotenstvo.

Poslanci OĽaNO chcú novelu zmierniť
Návrh zákona o pomoci tehotným ženám sa aktuálne nachádza v druhom čítaní. Poslanci by o ňom mali definitívne rozhodnúť na nasledujúcej schôdzi Národnej rady, ktorá sa má začať v utorok 19. októbra.
Viacerí poslanci OĽANO už avizovali predloženie pozmeňujúceho návrhu, ktorým chcú novelu zmierniť.
Celé znenie listu
Vážené poslankyne a poslanci NR SR,
vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad zámerom zasiahnuť do reprodukčných práv žien, ktorý je zakomponovaný v návrhu zákona Anny Záborskej. Ak aj bol návrh motivovaný dobrým úmyslom, v skutočnosti skomplikuje prístup žien k interrupcii a pre lekársku prax bude znamenať, že my lekárky, lekári, sestry a pôrodné asistentky budeme musieť konať v rozpore s najlepšou možnou praxou.
Napriek tomu, že zákon z pera poslancov OĽANO zasahuje priamo do odborných kompetencií nás zdravotníckych pracovníkov, nemá súčinnosť odbornej verejnosti. Vychádza z informácií, ktoré nekorešpondujú s realitou a o niektorých postupoch vydáva nejednoznačné nariadenia.
Týmto listom vyjadrujeme nasledujúce výhrady. Ich výpočet nie je konečný.
- Vzdialenie sa od odporúčaní medzinárodne uznávaných odborných organizácií (WHO, FIGO, Slovenská gynekologická a pôrodnícka spoločnosť).
- Predĺženie povinnej čakacej lehoty na 96, resp. 72 hodín a jej rozšírenie na zdravotne indikované zákroky považujeme za spochybnenie rozhodovacej schopnosti ženy. Takáto formulácia vyplýva z neznalosti reálnej situácie, keď prístup k zákrokom je nedostatočný a považujeme za zbytočné komplikovať ho ďalšími lehotami, ak, naopak, nie je zabezpečená adekvátna dostupnosť zariadení poskytujúcich daný zákrok. Termín zákrokov je vždy výsledkom možností pracoviska, ako aj rozhodnutia ženy.
- Osobitne znepokojivo vnímame snahu navrhovateľov zahrnúť interrupcie zo zdravotných indikácií medzi zákroky, pri ktorých sa vyžaduje povinná čakacia lehota. Zakazovať nám konať včas a čakať na "bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy" je v absolútnom rozpore s naším poslaním, ktorého súčasťou je ochrana zdravia a maximálna snaha predchádzať zhoršeniu zdravotného stavu.
- Absencia definície slovného spojenia "umelé ukončenie tehotenstva" a "bezprostredné ohrozenie života matky" prináša do lekárskej praxe nejednoznačnosť a možnosť subjektívneho posudzovania situácie.
- Tento subjektívny rozmer bude umocnený vytvorením kontrolnej komisie, špecificky zriadenej na tento účel. Takýto postup v lekárskej praxi nemá obdoby.
- Absencia pomoci ženám, ktoré napriek poskytovanej podpore musia alebo chcú podstúpiť interrupciu - chýba zabezpečenie dôstojného priebehu zákroku a zdravotne najmenej rizikového medicínskeho postupu.
- Absencia informácií o pomoci ženám po interrupcii.
- Doplnenie hlásenia o navrhované informácie pre potreby Štatistického úradu majú nejasný zámer (spochybnenie Pearlovho indexu), znepokojivá je takisto nedostatočná miera ochrany osobných údajov ženy v najcitlivejšom období života.
- Zavedenie možnosti druhého posudku, na ktorý má žena nárok aj pri súčasne platnom zákone, považujeme za návrh, ktorý vychádza z neznalosti reálnej situácie.
- Zákaz reklamy, ktorý návrh zavádza, je nejednoznačný a zvýrazňuje jednostrannosť informovanosti, keď pacientke pri nedostatočných možnostiach na vykonanie zákroku zabránime aj vo vyhľadaní potrebných informácií. Ambulanciám a zdravotníckym zariadeniam hrozí likvidačná pokuta, ak zverejnia informácie o dostupnosti či potrebe umelého prerušenia tehotenstva.
Vážené poslankyne a poslanci NR SR, touto cestou vás žiadame, aby ste nepodporili návrh v podobe, ktorá obsahuje neodborné ustanovenia. Vyjadrujeme úprimnú podporu všetkým snahám o zlepšenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti o tehotné ženy. Súčasné znenie návrhu zákona situáciu žien zhoršuje a nám zväzuje ruky v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v súlade s najlepšou možnou praxou.
V tejto oblasti by sme radi prispeli svojou odbornosťou, skúsenosťami a poznatkami z praxe. V súvislosti s pandémiou covidu-19 vidíme, aké riziká má odklon od odporúčaní odborných spoločností, ktoré sú postavené na vedeckých základoch a skúsenostiach z klinickej praxe. Žiadame vás, aby ste sa ani v téme starostlivosti o reprodukčné zdravie žien neodklonili od týchto princípov.
S úctou,
List podpísalo viac ako 170 odborných pracovníkov.