SME

Ranný brífing: NAKA má tretieho riaditeľa za rok, Kollárov boj je márny

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Nový šéf NAKA Branko Kišš viedol tím, ktorý rozložil najväčšiu drogovú skupinu na Slovensku. V polícii je 26 rokov a policajný prezident do neho vkladá nádeje. Boris Kollár si robí turné po nemocniciach, z ktorých väčšina však zanikne v každom prípade. Nemajú dosť zdravotníkov a robia málo výkonov.

Prvých päť okresov sa v rámci tretej vlny prepína do čiernej farby. Budú tak musieť uzavrieť reštaurácie, fitness či hotely aj pre očkovaných. Prečo štát nastavil pravidlá tak, že očkovaní nemajú rovnakú slobodu naprieč Slovenskom? A čo nám môže pomôcť prekonať pandémiu, ak očkovacia stratégia zlyháva? Dozviete sa v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

  • NAKA dostala už tretieho riaditeľa v tomto roku. Hamran do neho vkladá nádeje
  • Niektoré nemocnice zaniknú aj bez Lengvarského reformy. Nezachráni ich ani Kollár
  • Hojsík: Je len jedna krajina, kde sú spaľovacie motory zelenšie ako e-autá
  • Zavraždený britský poslanec veril v brexit, v monarchiu aj v zákaz interrupcií
  • Derby Trnavy a Slovana trvalo len 12 minút. Chuligáni sa pobili na ihrisku
  • Petra Procházková: Neuveriteľne sa fintia. Ja som pre afganské ženy humusáčka

NAKA dostala už tretieho riaditeľa v tomto roku. Hamran do neho vkladá nádeje

Jedného z exšéfov NAKA stíhajú pre korupciu, ďalší sa zas po viacerých problémoch skrýva v zahraničí. Do horúceho kresla riaditeľa elitnej policajnej agentúry tak od piatka zasadol nový človek – Branko Kišš.

SkryťVypnúť reklamu

Na pozícii strieda Evu Kurrayovú, ktorá na nej pobudla len päť mesiacov. Bola prakticky jedinou funkcionárkou, ktorú po odchode jej predchodcu dosadil dnes už bývalý policajný prezident Peter Kovařík.

Dôveru nového dočasného šéfa polície Štefana Hamrana si však celkom nezískala.

"Bude preradená na inú funkciu," avizoval Hamran. Ten však na rozdiel od Kovaříka avizuje viac personálnych zmien vrátane oboch viceprezidentov či krajských šéfov. Kišš je tento rok už tretím riaditeľom NAKA.

"Branka Kišša poznám ako profesionálneho a zdatného policajta. Máme rovnaký pohľad na chod NAKA a personálna otázka príslušníkov NAKA je plne v jeho rukách," hovorí Hamran.

  • NAKA obvinila prokurátora Paloviča: NAKA obvinila prokurátora Bystríka Paloviča staršieho z korupcie. Stíhaný je na slobode. Je podozrivý z toho, že si vypýtal úplatok stotisíc eur za to, že zastaví trestné stíhanie Erika Mikurčíka známeho z kauzy Carlton.

Niektoré nemocnice zaniknú aj bez Lengvarského reformy. Nezachráni ich ani Kollár

Väčšina nemocníc, ktoré šéf parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina v posledných dňoch navštívil a sľuboval im pomoc, skôr, či neskôr zanikne. Nemajú dostatok lekárov a sestier a robia málo operácií či iných zákrokov. Opakovane sa vyskytujú v zoznamoch nemocníc, ktoré už nemajú riešiť akútne prípady.

SkryťVypnúť reklamu

Taká nemocnica je napríklad vo Svidníku, Kollár ju navštívil predminulý štvrtok. Už od roku 2017 sa s ňou nepočíta ako s plnohodnotnou nemocnicou, ale skôr ako s doliečovacím ústavom. Opakovane to dokazujú aktualizované zoznamy tzv. akútnych nemocníc.

Hoci jej pôrodnicu chcel v roku 2018 zachrániť vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru, do pár mesiacov aj tak zanikla. Pre nedostatok zdravotníkov a matiek, ktoré by v nej rodili svoje deti.

Kollár neodpovedal na otázku, prečo chodí po nemocniciach, ktoré aj bez reformy, proti ktorej bojuje, pomaly končia. „Chodí po nemocniciach, lebo si myslí, že mu to zvýši popularitu,“ komentuje jeho turné politológ Pavol Baboš.

  • Lengvarského reforme neškodí len Kollár: Zatiaľ sa zdá, že najviac paseky na Lengvarského zámysloch robí Boris Kollár obiehajúci nemocnice určené na degradáciu. Avšak saskársky populizmus pre majetnejších môže komunikácii reformy tiež zhyzdiť štít, píše Zuzana Kepplová.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 735 nových prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 8 996 vzoriek. Ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 13 pacientov. Počet hospitalizovaných vzrástol o jedného, v nemocniciach tak leží 963 pacientov. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali 428 ľudí.
  • Univerzity v ére covidu: Na rozdiel od základných a stredných škôl dovolilo ministerstvo školstva vysokým školám, aby samy rozhodovali o tom, ako sa bude na nich učiť. Odporučilo im zvoliť si prezenčnú výučbu, ak im to epidemická situácia dovolí. Väčšinou to aj urobili.
  • V Ružomberku horela chirurgia: Hasiči zasahovali pri požiari chirurgického pavilónu v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku. Horela tam strecha, zrejme došlo k skratu v kancelárii. Z chirurgického pavilónu evakuovali pacientov, nemocnica zastavila urgent. Ľudí, ktorých mali operovať, poslali domov.


Hojsík: Je len jedna krajina, kde sú spaľovacie motory zelenšie ako e-autá

Nielen oživenie ekonomiky po pandémii, ale aj zatváranie jadrových a uhoľných elektrární v Nemecku a zdraženie emisných povoleniek uvádzajú analytici a politici ako dôvody energetickej krízy tejto jesene.

SkryťVypnúť reklamu

Za rekordne vysoké trhové ceny elektriny a plynu podľa europoslanca Martina Hojsíka však ani zďaleka nemôže systém obchodovania s emisnými povolenkami či fakt, že Európska únia tlačí na výrobu energií bezemisným spôsobom.

Reálneho vinníka podľa neho treba hľadať inde. „Sme v situácii, keď nám Gazprom, ako nástroj zahraničnej politiky Putinovho režimu, priťahuje kohútiky, pretože chce dosiahnuť urýchlené povolenie prevádzky plynovodu Nordstream 2,“ tvrdí Martin Hojsík v rozhovore pre INDEX.

Pripravované zmeny v zelenej agende EÚ podľa neho treba brať ako príležitosť, vďaka ktorej sa únia a s ňou aj Slovensko môžu stať energeticky nezávislé a tiež sa vyhnúť podobným situáciám v budúcnosti.

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

  • Prvý slovenský oligarcha: Život Jozefa Majského je plný vzletov a pádov. Práve jeho by sme mohli považovať za stelesnenie prvého slovenského oligarchu. Navyše to, že patril medzi zákulisných hráčov, ktorí radi ovplyvňujú dianie, ani nezakrýval. Na osud veľkopodnikateľa Majského sa INDEX pozerá v ďalšej časti seriálu Oligarchovia.
  • Zelená je nová čierna: Jednorazové plastové tašky už nevisia pri pokladnici, účet za nákup je z recyklovaného papiera a na streche supermarketu trčia solárne panely. Cestou udržateľnosti sa na Slovensku uberajú aj obchodné reťazce.
  • Zdražovaniu sa nevyhneme: Aj do maloobchodného trhu s potravinami sa premieta rast popularity predaja cez internet. Ďalšou výzvou bude uniesť tlak rastúcich cien dodávateľov. Aj maloobchod hlási rast nákladov. INDEX sa na situáciu v sektore a očakávania do budúcnosti pýtal najväčších maloobchodných sietí na Slovensku.

Zavraždený britský poslanec veril v brexit, v monarchiu aj v zákaz interrupcií

David Amess sa sám označoval za bojovníka za práva zvierat a prolife témy. V piatok tohto konzervatívneho poslanca dobodal útočník, keď bol na stretnutí s voličmi v metodistickom kostole v meste Leigh-on-Sea východne od Londýna.

SkryťVypnúť reklamu

Šesťdesiatdeväťročného politika ošetrovali priamo na mieste, no neúspešne.

Konzervatívna strana má v sebe napriek názvu viacero krídel a Amess väčšinou v rámci nej patril medzi to konzervatívnejšie.

Otvorene podporoval Izrael, trest smrti aj zákon, ktorý mal prakticky úplne zakázať interrupcie. Odmietal aj rozširovanie práv LGBTI, aj keď Cameron presadil manželstvá párov rovnakého pohlavia.

Bol oddaným monarchistom, vo svojom volebnom okrsku West Southend chcel postaviť sochu "skvelej" kráľovnej Alžbete II. Pokiaľ ide o práva zvierat, predložil napríklad zákon o ochrane koní pred „krutým priväzovaním“, hlasoval aj za zákaz lovu líšok.

V parlamente ho uznávali pre jeho skúsenosti aj pre to, že bol ochotný na zákonoch pracovať spolu s poslancami konkurenčných strán.

SkryťVypnúť reklamu
  • Smrť vyšetrujú ako terorizmus: V metodistickom kostole za Davidom Amessom neprišli len voliči, ale aj 25-ročný britský občan somálskeho pôvodu Ali Harbi Ali, ktorý ho dobodal. Útočník je vo väzení, incident vyšetrujú ako teroristický čin a zisťujú, či konal na vlastnú päsť.

V skratke ďalšie správy zo zahraničia:

  • Kontúry novej českej vlády: V Česku sa už črtá podoba novej vlády. Hoci obsadením jednotlivých ministerstiev sa chcú víťazné strany zaoberať "až po vyriešení programových priorít", už dnes je z vyjadrení politikov možné zistiť, o aké rezorty majú záujem.
  • Žiadne očkovanie, žiadna práca: Od piatka v Taliansku platí, že do práce môžu chodiť len zamestnanci, ktorí sú zaočkovaní, čerstvo otestovaní alebo nedávno prekonali Covid-19. Test pritom stojí 15 eur, zamestnanec si ho hradí sám a musí ním prejsť raz za dva dni. Ak podmienky poruší, hrozí mu pokuta 1500 eur, ak zamestnávateľ potvrdenie neoverí, môže zaplatiť tisíc eur.
  • Le Penová Francúzov omrzela: Ešte nedávno sa javilo, že prezidentské voľby vo Francúzsku budú opätovným rozstrelom medzi Emmanuelom Macronom a Marine Le Penovou. Aj samotných Francúzov však prekvapil raketový nárast popularity kontroverzného spisovateľa a televízneho komentátora Érica Zemmoura, ktorý už teraz zatriasol politickou scénou vo Francúzsku.

Zo zahraničných webov:


Derby Trnavy a Slovana trvalo len 12 minút. Chuligáni sa pobili na ihrisku

Boli ich stovky. Z jednej strany nabehli z tribúny na ihrisko fanúšikovia Slovana, z druhej strany priaznivci Trnavy. Strhla sa mela, ktorej nemal kto zabrániť. Kopali a udierali sa. Hráči utiekli radšej do kabíny. Organizátori ani policajti nestihli zareagovať.

SkryťVypnúť reklamu

Futbalový šláger Spartak Trnava verzus Slovan Bratislava musel byť prerušený už po dvanástich minútach. Hlásateľ márne upozorňoval: „Upokojte emócie, lebo sa zápas nedohrá“.

Až po istom čase sa podarilo fanúšikov vyhnať z ihriska. Nepokoje však pokračovali, hlavne v sektore Slovana. Zakročili policajti. Sektor hostí z Bratislavy bol vyprázdnený.

Aj záchranári mali plné ruky práce. Jedného dobitého fanúšika vynášali na nosidlách.

V čase, keď sa mal skončiť prvý polčas, prišiel rozhodca a rozpažil rukami. Ukončil zápas. „Zápas sa nedohrá, predčasne skončil. Veríme, že zvíťazí zdravý rozum a že sa zápas ešte niekedy dohrá,“ oznámil hlásateľ.

"Mal to byť sviatok futbalu, ale nakoniec je z toho hanba. Treba sa z toho poučiť. To sa nedeje už skoro nikde na svete," povedal pre Sportnet tréner Trnavy Michal Gašparík.

SkryťVypnúť reklamu
  • Banda idiotov a ľahostajní usporiadatelia: Sú nutné exemplárne tresty. Pre všetkých. Žiadne prižmúrenie očí už neprichádza do úvahy. Treba nabrať konečne odvahu a skončiť s týmto šialenstvom. Len tak sa slovenský futbal posunie dopredu. Hoci čudná pachuť ostane ešte dlho, píše Juraj Berzedi.

Petra Procházková: Neuveriteľne sa fintia. Ja som pre afganské ženy humusáčka

Tam, kde je kríza, tam, kde je vojnový konflikt, sa česká novinárka Petra Procházková orientuje ako máloktorí novinári z nášho regiónu.

Keď si ju Afganci premeriavali ako podozrivú cudzinku, rozvedenú ženu a ešte aj zanedbanú starenu, vydala sa za jedného z nich. Má s ním aj syna a vďaka tomu informácie, ku ktorým sa nikto okrem rodiny nedostane.

Spoznala tajomstvá afganských žien, spoznala Taliban aj kriminálne živly. Sama sa čuduje, že sa jej tam nikdy nič nestalo.

SkryťVypnúť reklamu

Kým v Prahe chystala premiéru filmu, ktorý vychádza z jej osobných skúseností, uvažovala, že sa ešte do Afganistanu vráti.

V skratke ďalšie správy z kultúry:

  • 50 rokov divadla Sklep: Keď už sa raz sklepáci pustia do politikov, vymodelujú ich precízne. Možno až zničujúco precízne, ale slušne. Architekt, herec, básnik a zakladateľ Sklepa David Vávra hovorí, že divadlo si dovolilo veci, za ktoré by v inom režime sedeli alebo viseli.
  • Víťazka Maľby 2021: Ak niekto obrazy označí ako dekoratívne, je to to najhoršie, čo môžete o maľbe povedať, myslí si výtvarníčka Rita Koszorús. Svoje abstraktné obrazy prirovnáva k fotografiám svojich myšlienok. Chce, aby k divákom prehovárali, zanechali v nich istú emóciu. Netúži byť za každú cenu pochopená.
  • Víťazka Anasoft Litera: Jej knižný debut Jednorožce označili za úprimnú, poctivú a smelú knihu. Barbora Hrínová s ňou uspela v rámci 16. ročníka cien Anasoft litera, a to aj vďaka tomu, že do centra pozornosti dostáva veci a témy, ktoré sú považované za periférne alebo menejcenné. Ona sama hovorí, že by bola rada, ak by výsledkom pre čitateľa bola napríklad väčšia citlivosť na ľudí, ktorí sú vnímaní stereotypne ako iní.

Rozhovory ZKH

Mnoho ľudí na Slovensku ešte stále nevie podávať prvú pomoc alebo má strach. Čo robiť, ak vidíme človeka v bezvedomí, a aké sú najčastejšie chyby v podávaní prvej pomoci? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Alenou Dudekovou zo Záchrannej zdravotnej služby Bratislava.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Potešte svojich blízkych a pripravte im voňavú pečenú kačku na pomarančoch.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 831
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 230
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 548
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 987
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 845
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 291
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jeremy Doku v súboji s obranou Realu Madrid.

Hrdinom Realu Madrid sa stal ukrajinský brankár Andriy Lunin.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Bayernu Mníchov.

Bayern Mníchov zdolal Arsenal Londýn 1:0.


Mattias Skjelmose.

Pre extrémny chlad odstúpili z Valónskeho šípu tri štvrtiny štartujúcich.


Hokejisti HC Dynamo Pardubice.

Domáci tím naštartoval k víťazstvu gól Richarda Pánika.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu