SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Policajný prezident Hamran: Inšpekciu by som rozpustil

V polícii sú stále politickí nominanti, hovorí dočasný šéf polície.

(Zdroj: Marko Erd - SME)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Po odchode Petra Kovaříka minister vnútra dočasne vymenoval za policajného prezidenta Štefana Hamrana. Veliteľ útvaru osobitného určenia policajného prezídia začal s veľkými výmenami funkcionárov v polícii a zastal sa obvinených vyšetrovateľov z tímu Očistec.

Keď sa vás pýtali na vojnu v polícii, tvrdili ste, že sa nedeje. Je rozvrat v silových zložkách?

V polícii sa stále nachádzajú politickí nominanti, kvôli ktorým nastávajú rozpory. Pri výkone svojho povolania nesledujú verejný záujem, ale záujmy iných skupín, ktoré by sledovať nemali. Mafia zatiaľ vyhráva.

Ako rozlíšiť politických nominantov a tých, ktorí sú v polícii roky, no nepatria medzi nich?

V zbore sú aj takzvaní kariérni policajti, ktorí profesijne nerástli rýchlo. Na druhej strane sa medzi nimi nachádzajú aj ľudia, ktorých do funkcie pretlačili oligarchovia, finančníci či politici. Za odmenu voči nim musia byť lojálni a správať sa v ich prospech.

Vyšetrovateľ inšpekcie Martin Lenner nedávno obvinil vyšetrovateľa Pavla Ďurku z trestného činu. Člen tímu Očistec vraj z nedbanlivosti maril úlohu verejného činiteľa. Ďurka mal za úlohu príslušnému policajnému útvaru oznámiť, že František Böhm, ktorý spáchal samovraždu, doma legálne drží strelné zbrane. Neurobil to. Vyšetrovateľ nepopiera pochybenie, no tvrdí, že sa dopustil iba disciplinárneho previnenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Práve dnes som prípad riešil s riaditeľom odboru kontroly a nariadil som, aby sa na to bližšie pozreli. Prokurátor krajskej prokuratúry to definoval ako disciplinárne previnenie, no prípad mu záhadne odňali.

Nový prokurátor v ňom už vidí naplnenie skutkovej podstaty trestného činu. Zhodnotiť to musia orgány činné v trestnom konaní, nie ja. Zdá sa mi však zvláštne, že obvinenie v prípade, ktorý je prezentovaný ako jasný, vzniesli až po ôsmich mesiacoch.

Súvisiaci článok Vyšetrovateľa Ďurku obvinili z pochybenia pri samovražde Böhma Čítajte 

Prípad teda dostal prokurátor Martin Kováč, ktorého z Martina dočasne pridelili do Bratislavy a proti ktorému protestovali prokurátori žilinskej Krajskej prokuratúry. Vyzerá to tak, že zvláštne obvinenia vychádzajú z Krajskej prokuratúry v Bratislave. Dôverujete jej?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu