Rozpočet so zdražovaním energií neráta. Sulík o peniaze nežiadal
Budúcoročný štátny rozpočet minulý týždeň schválila vláda. Jeho návrh, ktorý počíta s deficitom 4,94 percenta HDP, sa tak do parlamentu dostal len deň pred uplynutím zákonnej lehoty.
V tomto deficite je zarátaných aj vyše pol miliardy eur, ktoré však minister financií Igor Matovič podmienil schválením troch ústavných zákonov na ozdravenie verejných financií – dlhovou brzdou, výdavkovými stropmi a dôchodkovou reformou.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka je ich schválenie na novembrovej schôdzi parlamentu kľúčové. „Ovplyvniť to môže aj vnímanie Slovenska finančnými trhmi, ktoré od nás do istej miery výdavkové limity očakávajú,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX.
Je len jedna krajina, kde sú spaľovacie motory zelenšie ako e-autá
Nielen oživenie ekonomiky po pandémii, ale aj zatváranie jadrových a uhoľných elektrární v Nemecku a zdraženie emisných povoleniek uvádzajú analytici a politici ako dôvody energetickej krízy tejto jesene.
Za rekordne vysoké trhové ceny elektriny a plynu podľa europoslanca Martina Hojsíka (Progresívne Slovensko, Renew Europe) však ani zďaleka nemôže systém obchodovania s emisnými povolenkami či fakt, že Európska únia tlačí na výrobu energií bezemisným spôsobom.
Reálneho vinníka podľa neho treba hľadať inde. „Sme v situácii, keď nám Gazprom, ako nástroj zahraničnej politiky Putinovho režimu, priťahuje kohútiky, pretože chce dosiahnuť urýchlené povolenie prevádzky plynovodu Nordstream 2,“ tvrdí Martin Hojsík v rozhovore pre INDEX.
Pripravované zmeny v zelenej agende EÚ podľa neho treba brať ako príležitosť, vďaka ktorej sa únia a s ňou aj Slovensko môžu stať energeticky nezávislé a tiež sa vyhnúť podobným situáciám v budúcnosti.
Do Vydrice by sme už nešli, ceny radšej nezverejníme
Ceny bývania neustále rastú, developeri nemajú problém predávať byty z papiera dlho pred ich dokončením. Napriek tomu Zoltán Müller, šéf skupiny Lucron, ktorá stojí za projektmi Vydrica, Nesto či Malé Krasňany, nehovorí o developerských zlatých časoch.
Problémy spôsobujú sektoru najmä skokovo rastúce ceny stavebných materiálov. Ak by sa však úradom podarilo skrátiť povoľovanie, developeri by mohli stavať oveľa rýchlejšie, tvrdí Zoltán Müller v rozhovore pre INDEX.
Vláda môže vzniknúť aj bez Zemana, Babišova menšina by nič nezmohla
Prezident Miloš Zeman mal po voľbách zohrať kľúčovú úlohu. Najčastejšie sa diskutovalo o tom, že zostavením vlády nemusí poveriť víťaza a že bez ohľadu na výsledok volieb môže šéf Pražského hradu podržať dosluhujúceho premiéra Andreja Babiša.
Prezidenta však na druhý deň po oznámení volebných výsledkov hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti a jeho stav je vážny, no podľa lekárov stabilizovaný.
"Vo chvíli, keď z volieb vzíde jasná väčšina v snemovni, neexistuje žiadny dôvod, prečo by sa mal prezident republiky s parlamentnou formou vlády do týchto procesov aktívne miešať," hodnotí aktuálnu situáciu ústavný právnik Jan Kysela z Karlovej univerzity v Prahe.
Za vypadnutím z parlamentu nie je len kríza ľavice
Taký pravicový parlament Česko ešte nemalo, vypadli z neho komunisti aj sociálni demokrati. Ľavica stratila sociálne slabších voličov, hovorí Apolena Rychlíková, novinárka ľavicového webu A2larm.cz a dokumentaristka.
Andrej Babiš získal voličov ľavice, lebo vytvoril u ľudí pocit, že je posledným garantom sociálneho štátu, tvrdí s tým, že sociálna demokracia by mala otvorenejšie hovoriť, že sa zastáva práv pracujúcich.
PR špecialisti okolo Andreja Babiša dokázali zázrak
Prezident Miloš Zeman volal členom legendárneho divadla Sklep, keď naposledy sparodovali jeho sebestredný sviatočný prejav. Chcel im len povedať, že sa na nich nehnevá. Ako by sa aj mohol. Keď už sa raz sklepáci pustia do politikov, vymodelujú ich precízne. Možno až zničujúco precízne, ale slušne.
Architekt, herec, básnik a zakladateľ Sklepa David Vávra hovorí, že divadlo si dovolilo veci, za ktoré by v inom režime sedeli alebo viseli. On sám sa politikmi nikdy nezaoberal viac, ako by si zaslúžili, predsa však priznal, že na náš rozhovor prišiel v eufórii, akú už roky nezažil.
A to má za sebou veľké oslavy, pretože Sklep si túto jeseň pripomína 50. výročie založenia.
Neuveriteľne sa fintia. Ja som pre afganské ženy humusáčka
Tam, kde je kríza, tam, kde je vojnový konflikt, sa česká novinárka Petra Procházková orientuje ako máloktorí novinári z nášho regiónu.
Keď si ju Afganci premeriavali ako podozrivú cudzinku, rozvedenú ženu a ešte aj zanedbanú starenu, vydala sa za jedného z nich. Má s ním aj syna a vďaka tomu informácie, ku ktorým sa nikto okrem rodiny nedostane.
Spoznala tajomstvá afganských žien, spoznala Taliban aj kriminálne živly. Sama sa čuduje, že sa jej tam nikdy nič nestalo.
Kým v Prahe chystala premiéru filmu, ktorý vychádza z jej osobných skúseností, uvažovala, že sa ešte do Afganistanu vráti.
Zamestnancov vozili na smradľavé plantáže. Aby sami chceli vyrábať inak
Patagonia bola jednou z prvých odevných spoločností na svete, ktoré úplne prešli na organickú bavlnu. Bolo to dávno predtým, než si väčšina ostatných značiek vôbec uvedomovala škody, ktoré konvenčné pestovanie bavlny spôsobuje ľuďom a životnému prostrediu na celom svete.
Spoločnosť zdokonaľuje svoje postupy už takmer päťdesiat rokov a nepoľavuje v odhodlanom záväzku vytvárať produkty, ktoré vydržia desaťročia, dajú sa recyklovať či opraviť.
Vincent Stanley pôsobí v spoločnosti od jej začiatkov a dnes riadi celú firemnú filozofiu - tká príbehy o tom, ako sa dá podnikať úspešne a zároveň zodpovedne a inšpiruje nimi aj konkurenciu.
Je jedným z prednášajúcich na konferencii CSR Summit, ktorá sa uskutoční 26. októbra online a vstup je bezplatný.
Pátra po hmotnosti neutrín, teší sa na pohon zo Star Treku a nebaží po nobelovke
Fyzička Larisa Thorne kedysi chcela skúmať vesmírny pohon, ktorý videla v seriáli Star Trek. Namiesto toho sa dnes podieľa na experimentoch, ktoré by raz mohli viesť k Nobelovej cene za fyziku.
Pátra po hmotnosti neutrín – nepolapiteľných častíc, ktoré preletia planétami aj vaším telom. No Larisa Thorne nemá nobelovku za svoj vedecký cieľ, hoci laureátom je aj jej starý otec Kip Thorne.
V rozhovore pre denník SME vysvetľuje, ako sa meria hmotnosť neutrína bez použitia váhy a ako vlastne vieme, že táto nepolapiteľná častica existuje. Bratislavu navštívila pri príležitosti odovzdávania cien ESET Science Award.
Titán si vynútil scénu, pri ktorej som skoro zomrel od hanby
Bol to film, pri ktorom nemálo ľudí po prvých minútach odišlo. Nie všetci však mali to šťastie, že odišli po svojich, niektorým z nich bolo nevoľno a musela po nich prísť sanitka.
To však nebol dôvod, prečo bol Titán udalosťou festivalu v Cannes. Áno, je v ňom mimoriadne veľa nevšedného typu násilia, ktoré testuje hranice publika. No má v sebe aj hlbokú úvahu, akú podobu bude mať v budúcnosti človek, keď mu bude chýbať láska.
Hviezdny francúzsky herec Vincent Lindon v ňom hrá muža, ktorý sa zúfalo snaží lásku si udržať. A robí preto aj nepochopiteľné a smiešne veci. To pre neho nebola ľahká úloha. Pretože herec sa ničoho nebojí viac, ako toho, že bude smiešny.
Rozprávali sme sa s ním len pár hodín predtým, ako Titán, ktorý sa dá už vidieť aj u nás, získal Zlatú palmu.
Rozhovory ZKH
- Minister obrany Jaroslav Naď: Kollárovo odchádzanie je už niekedy na smiech, je na čase prestať hrať divadlo
- Europoslankyňa Miriam Lexmann: Kollár a Szijjártó pre mňa nepredstavujú ideál konzervatívnej politiky
- Spevák Miro Jaroš: Moje dúhové traky v klipe neboli propagácia LGBTI, je to hlúposť
Podcasty SME
- Gyncast: Dokáže hormonálna antikoncepcia pôsobiť ako prevencia niektorých druhov rakoviny? Odpovedá primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Trenčíne MUDr. Peter Kaščák, PhD.
- Pravidelná dávka: Cestou k šťastiu je asketický hedonizmus, tvrdí psychiater Michal Patarák.
- Ľudskosť: Bývalý župan Pavol Frešo sa doma stará o syna v bdelej kóme. Naučil sa aj zdravotnícke úkony.

Beata
Balogová
