BRATISLAVA. Začala s tým SIS pod vedením Ivana Lexu a pokračovalo Vojenské spravodajstvo za Ľubomíra Galka. Vrchol však prišiel až za vlády Smeru.
V histórii Slovenska čelili odpočúvaniu či sledovaniu desiatky novinárov. Len verejne známych je viac ako 40 prípadov zásahu do ich súkromia. Ľudia, ktorí odhaľovali korupciu v štátnych orgánoch či mafiánske praktiky podnikateľov, si tak museli čítať prepisy svojich telefonických rozhovorov alebo prezerať fotografie svojich vychádzok s deťmi.
O tejto téme bude na Slovensku hovoriť Matt Apuzzo z amerických novín The New York Times, ktorý má so sledovaním vlastné skúsenosti. Nedávno vyšlo najavo, že tamojšie ministerstvo spravodlivosti, ktoré má aj právomoci generálnej prokuratúry, Apuzzovi a trom jeho kolegom počas vlády Donalda Trumpa zaistilo nahrávky z ich telefónov. Dôvodom bolo hľadanie únikov utajovaných informácií.
"Hrozí, že to umlčí zdroje, na ktoré sa spoliehame, keď verejnosti poskytujeme kľúčové informácie o tom, čo robí vláda," komentoval situáciu šéfredaktor New York Times Dean Baquet v redakčnom stanovisku.

Zastrašovanie novinárov za Mečiara
V 90. rokoch bolo známe, že SIS sleduje a rôznym spôsobom zastrašuje novinárov. Rodina vtedajšieho reportéra spravodajstva českej televízie Nova na Slovensku Eugena Kordu po sledovaní a vyhrážkach aj na istý čas odišla do zahraničia.
Podobne sa na chvíľu stiahol aj vtedajší redaktor Nového Času Slavo Klikušovský. Mečiarova SIS vtedy proti nemu a ďalšiemu redaktorovi Karolovi Lovašovi spustila diskreditačnú kampaň.