SME
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Počet nových prípadov sa tretí deň drží nad tritisíc (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 446-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 886 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

19:02 SVET - Izraelskí lídri navrhujú znovuotvorenie krajiny pre úplne vakcinovaných turistov od 1. novembra. Tento krok prichádza v čase, keď sa krajina vynára zo štvrtej vlny pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

V júli Izrael odštartoval kampaň zaočkovania posilňujúcou dávkou a tretiu dávku vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech ponúkol prakticky všetkým obyvateľom vo veku nad 16 rokov. Zdá sa, že táto kampaň dostala šírenie koronavírusu pod kontrolu.

18:00 SVET - Francúzsko sa obáva, že chrípka a ochorenie Covid-19 by mohli počas zimných mesiacov spustiť dvojitú vlnu nových infekcií a úmrtí. Pokračuje preto v celoštátnom programe očkovania proti obom chorobám a simultánne ponúka vakcíny miliónom ľudí z najrizikovejších skupín obyvateľstva.

16:45 SVET - Predsedníctvo Maďarskej lekárskej komory vyzvalo občanov, aby sa pre šírenie agresívneho koronavírusového variantu delta zúčastnili na masových podujatiach iba tí s platným očkovacím preukazom a aby mali nasadené rúška.

Skryť Vypnúť reklamu

16:30 SVET - V záujme zvýšenia záujmu verejnosti o očkovanie proti koronavírusu pristúpili zdravotnícke orgány v istej obci v tureckej provincii Muš k vyhlasovaniu mien neočkovaných alebo iba čiastočne očkovaných z ampliónov na miestnej mešite.

Po celej provincii zároveň chodia zdravotníci od dverí k dverám a presviedčajú ľudí na očkovanie.

Súvisiaci článok V tureckej provincii Muš vyhlasujú mená nezaočkovaných z ampliónov mešity Čítajte 

15:40 SVET - Kremeľ priznal, že očkovanie proti covidu v Rusku napreduje horšie ako v niektorých európskych krajinách. Príčinu tohto stavu ruské vedenie vidí v nedostatočnej uvedomelosti občanov, vyhlásil to hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

15:25 SLOVENSKO - V nemocnici v Humennom je aktuálne hospitalizovaných 36 pacientov s ochorením Covid-19, dvaja z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Oproti stavu k 15. októbru, keď v nej bolo na covidových lôžkach 27 pacientov, je to najvyšší nárast v rámci regiónu Zemplína. Pokles pacientov s novým koronavírusom eviduje trebišovská a tiež sninská nemocnica.

15:05 SVET - Detské dávky vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Pfizer sú bezpečné a účinné na takmer 91 percent pri prevencii symptomatického ochorenia u detí vo veku 5 - 11 rokov.

14:25 SVET - Fakultná nemocnica v pražskom Motole transplantovala pľúca pacientovi po ťažkom priebehu ochorenia Covid-19. Českému rozhlasu (ČRo) to v piatok potvrdil vedúci programu transplantácie pľúc Robert Lischke, ktorý 60-ročného muža pred mesiacom operoval.

Pacient, ktorému zlyhali pľúca po ťažkom priebehu ochorenia, bol 200 dní napojený na mimotelový obeh. Podľa Lischkeho je to extrémne dlhý čas, po ktorý bol ale pri vedomí aj sám jedol. Muž čakal na vhodné pľúca 122 dní. Nemocnica podnikla náročnú operáciu 19. septembra.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok V Prahe transplantovali pľúca pacientovi po ťažkom priebehu covidu Čítajte 

14:30 SVET - Počet nových nákaz koronavírusom a úmrtí v dôsledku infekcie v Rusku stúpol na nové rekordné úrovne. Ruský vládny úrad na boj proti pandémii v piatok nahlásil 37 141 nových nákaz a 1 064 úmrtí za uplynulých 24 hodín. Celkový počet obetí pandémie v krajine vzrástol na 228 453, čo je najviac v Európe.

Súvisiaci článok Rusko nahlásilo vyše tisíc nových úmrtí na koronavírus, ide o nový rekord Čítajte 

13:25 SLOVENSKO - Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých bez registrácie pokračuje aj v ďalšom týždni. Záujemcovi stačí prísť do očkovacieho centra s občianskym preukazom a preukazom poistenca. Je možné navštíviť miesta, ktoré aktuálne očkujú jednodávkovou vakcínou Janssen alebo niektorou z vakcín Moderna či Comirnaty.

13:10 SVET - Európska rada ocenila úspech kampaní očkovania proti ochoreniu Covid-19, zároveň však poukázala na to, že situácia v niektorých členských štátoch zostáva "veľmi vážna".

Skryť Vypnúť reklamu

Lídri sa na summite EÚ zhodli na stanovisku, že v záujme ďalšieho zvýšenia zaočkovanosti v celej Únii by sa malo zintenzívniť úsilie o prekonanie váhavého postoja k očkovaniu, a to aj prostredníctvom boja proti dezinformáciám, najmä na platformách sociálnych médií.

12:55 SVET - Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyzvala na nezávislé parlamentné vyšetrovanie úmrtí na ochorenie Covid-19 v talianskych domovoch dôchodcov, ako aj správ o represiách voči zamestnancom, ktorí upozorňovali na nebezpečné podmienky v týchto zariadeniach.

Organizácia sa odvoláva na rozhovory s 34 zdravotníckymi pracovníkmi, odborovými predákmi a právnikmi. Tretina pracovníkov "vyjadrila obavy z atmosféry strachu a odvety na ich pracoviskách", uviedla Amnesty International v piatkovom vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

12:50 SLOVENSKO - Epidemická situácia na Slovensku sa zhoršuje a počet pozitívnych prípadov stále rastie aj v Banskobystrickom okrese. Ten sa od budúceho týždňa v rámci covid automatu dostáva do bordovej fázy, druhého stupňa ohrozenia s prísnejšími opatreniami.

Od čiernej, najhoršej fázy, nás delí už len kúsok. Tento stav by znamenal lokálny lockdown a výrazné obmedzenia pre prevádzky či organizátorov podujatí. Stále však máme šancu vyhnúť sa tomuto scenáru. Chcem preto vyzvať všetkých, aby pristupovali k súčasnej situácii zodpovedne. Nielen dodržiavanie opatrení, no najmä očkovanie predstavuje možnosť, ako sa vyhnúť presunu do čiernej farby covid automatu, zdôraznil na sociálnej sieti banskobystrický primátor Ján Nosko.

11:55 SLOVENSKO - Nemocnica Zvolen začne od pondelka očkovať treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Ako nemocnica informuje v tlačovej správe, najprv prídu na rad zdravotníci, ktorí prejavili záujem o tretiu dávku, a následne imunokompromitovaní pacienti, zaregistrovaní prostredníctvom NCZI a s odporučením lekára.

Skryť Vypnúť reklamu

11:45 SLOVENSKO - Na stredných školách Košického kraja bolo k štvrtku v dôsledku ochorenia Covid-19 v karanténe celkovo 38 tried. Pozitívny test na koronavírus má 133 študentov, 24 pedagogických a 13 nepedagogických zamestnancov. Z tohto dôvodu je v karanténe celkovo 685 žiakov.

11:30 SVET - Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vníma obvinenia v spojitosti s pandémiou za výmysly, ktorým by sa nemala venovať pozornosť. Povedal to na sociálnych sieťach a v rádiu, pričom to bolo po prvý raz čo sa vyjadril na margo správy.

"Nebudem diskutovať o výmysloch týchto ľudí. Nebudem diskutovať o tejto kope hlúpostí," povedal Bolsonaro. Vo vysielaní tiež znova propagoval neoverenú liečbu ochorenia Covi-19 a vyhlásil, že je jediná hlava štátu, ktorá pravdivo hovorí o účinkoch pandémie na ekonomiku.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Obviňujete ma z hlúpostí, odkázal Bolsonaro senátorom Čítajte 

11:20 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica Trnava začala v tomto týždni s podávaním tretej dávky vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech. Od pondelka podali popri prvých a druhých dávkach vakcíny tretiu dávku spolu 482 osobám.

11:00 SLOVENSKO - Častým argumentom ľudí, ktorí sa nechcú preukázať svojím digitálnym COVID preukazom, napríklad pri návšteve reštaurácií, býva to, že tento preukaz je zdravotnou dokumentáciou. V tomto prípade však platí výnimka podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a výsledky antigénových testov a RT-PCR testov sa preto nestávajú súčasťou zdravotnej dokumentácie.

Upozornila na to v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Súvisiaci článok Digitálny COVID preukaz EÚ nie je zdravotnou dokumentáciou Čítajte 

10:50 SLOVENSKO - Prezidentka dnes rokovala s reprezentantami zdravotníckych profesií. Venovali sa situácii v zdravotníctve v kontexte pripravovaného rozpočtu na budúci rok.

Skryť Vypnúť reklamu

"Máme teraz unikátnu príležitosť, a preto považuje za legitímne podporiť požiadavky zdravotníckych pracovníkov na to, aby bolo v systéme zdravotníctva viac peňazí," povedala Čaputová.

Ak budú podľa prezidentky odchádzať kvalifikovaní pracovníci do zahraničia alebo do dôchodku, jediní, kto na to doplatí, budú občania Slovenskej republiky.

"Neviem si po tejto ťažkej dobre predstaviť, čo je väčšia priorita ako slovenské zdravotníctvo," uzavrela Čaputová.

10:45 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadruje k situácii k zdravotníctve.

10:15 SVET - V uplynulých 24 hodinách potvrdili v Maďarsku nákazu 2 548 ľuďom. V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 24 pacientov.

10:00 SLOVENSKO – PCR testy odhalili 3 470 infikovaných, takmer 74 percent z nich nebolo zaočkovaných. Laboratóriá za včerajšok otestovali 14 282 vzoriek.

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac pozitívne testovaných formou PCR testov je už niekoľko dní v Prešovskom kraji (901), najmenej v Trnavskom (188). Na druhom mieste je Košický kraj (669), Žilinský (591), Banskobystrický (416), Trenčiansky (247), Bratislavský (244) a Nitriansky (214).

Je medzi nimi 1 638 mužov a 1 832 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 214 414 a žien 235 361.

Vykonalo sa tiež 21 061 antigénových testov. Pozitívne testovaných bolo včera 677 ľudí, z nich takmer 71 percent nemalo očkovanie.

Koronavírusu podľahli traja ľudia. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 883 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 511.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu sa zvýšil o 50. V nemocniciach je momentálne 1 102 ľudí, z toho nie je úplne zaočkovaných viac ako 80 percent. Potvrdený covid má 1 037 z hospitalizovaných ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Na JIS je 113 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 123 z nich.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo zaočkovať 1 384 ľudí, prvú dávku vakcínu už dostali 2 486 664 ľudí. Druhou dávkou očkovacej látky bolo včera očkovaných 1 806 osôb, plne zaočkovaných oboma dávkami vakcíny je na Slovensku 2 289 415 ľudí.

9:40 SVET - Už druhý deň v poradí evidujú na Ukrajine rekordný počet nových prípadov nákazy koronavírusom, ako aj úmrtí. Už tretí deň po sebe však zároveň v krajine zaznamenali aj rekordný počet ľudí, ktorí sa dali zaočkovať.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo na Ukrajine 23 785 nových prípadov nákazy, čo je najviac od začiatku pandémie.

9:05 SVET - Nový Zéland kvôli šíreniu vysoko nákazlivého delta variantu mení stratégiu boja s koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Tamojšia vláda dnes oznámila, že chce opatrenia zrušiť vtedy, keď bude zaočkovaných 90 percent obyvateľov. Teraz má vakcináciu za sebou necelých 70 percent.

8:10 SVET - V Česku pribudlo za štvrtok 3 638 prípadov koronavírusu, minulý štvrtok to bolo 1 536 prípadov. V nemocniciach leží 771 pacientov, 119 je v kritickom stave.

8:03 SLOVENSKO - Štátny ústav pre kontrolu liečiv uzavrel piaty prípad úmrtia v súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia Covid-19.

Ako ústav uviedol na svojom webe, išlo o muža vo veku 71 rokov s chronickým ochorením. Očkovaný bol vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Štátny ústav priblížil, že príčina úmrtia stanovená pitvou súvisela so vznikom ochorenia nervového systému. "Vzhľadom na závery patologicko-anatomickej pitvy a časovú súvislosť s očkovaním bola kauzálna súvislosť medzi očkovaním a úmrtím vyhodnotená ako pravdepodobná," priblížil.

Skryť Vypnúť reklamu

7:36 SLOVENSKO - Treťou dávkou vakcíny bolo k štvrtku zaočkovaných 7 212 ľudí.

Súvisiaci článok Od pondelka spustia registráciu na tretiu dávku pre ľudí nad 55 rokov a ďalšie skupiny Čítajte 

7:24 SLOVENSKO - Zmena covidového automatu v aktuálnej situácii by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila preťaženie zdravotného systému. Ten by nebol schopný poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov. Zhodli sa na tom členovia konzília odborníkov.

V spoločnom stanovisku uviedli, že cieľom protipandemických opatrení nie je obmedziť, ale chrániť životy ľudí a zachovať funkčný zdravotný systém.

Priblížili, že v čase, keď sa materiál tvoril, pracovalo sa s predpokladom, že v čase dostupného očkovania bude v každom okrese zaočkovaných aspoň 65 percent zraniteľnej populácie, a tak nebudú prísne opatrenia definované čiernou farbou potrebné. Skonštatovali, že zaočkovanosť na Slovensku je v súčasnosti nízka.

Skryť Vypnúť reklamu

Vnímajú tiež, že zaočkovaným osobám v čiernych okresoch sa nedostáva slobody, ktorú čakali. Poukázali na to, že očkovaním títo ľudia získali ochranu pred nákazou a najmä ťažkým priebehom a smrťou na ochorenie Covid-19.

6:30 SVET - V Nemecku za uplynulý deň pribudlo viac ako 19 500 nových prípadov nákazy. Pred týždňom ich krajina registrovala 11 500. Rýchlo stúpa aj sedemdňová incidencia. Hodnota prvýkrát od polovice mája prekročila hranicu 90.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získaj náskok pred štartom
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 4. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 5. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 6. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 7. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 1. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 2. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 3. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 4. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 5. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 6. Darujte predplatné SME.sk a vyhrajte
 7. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 10. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 203
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 11 052
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 360
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 677
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 312
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 089
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 379
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 198
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 170
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 834
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vchod do vakcinačného centra v kanadskom Montreale.

PCR testy odhalili viac ako 732-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 900 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 8 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu