BRATISLAVA 28. júna (SITA) - Za podvody na Právnickej fakulte (PF) Univerzity Komenského (UK) môže zrejme aj nedostatočný dohľad na prijímačkách. Na základe zverejnených informácií sa to domnieva výkonný riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) Andrej Salner, ktorý sa niekoľko rokov podieľa na monitoringoch prijímacieho konania na slovenských vysokých školách. Ako dodal pre agentúru SITA, školy vyberajú od uchádzačov dosť vysoké poplatky za prijímačky, aby dokázali zabezpečiť aj adekvátny dozor. Tie sa pohybujú od 500 do 2 000 korún. Salner si teda nemyslí, že voči podvodom sa dá brániť len rušičkami, detektormi, či inými technológiami, ale dôležitejší je pozorný dohľad.
Salner pripomenul, že na väčšine univerzít je aj na dvadsiatich uchádzačov len jeden dohliadajúci. Dozor pritom často "zlyháva". Pedagóg neupozorní na podvádzanie. Neurobí to z toho dôvodu, že by bol podplatený, ale preto, lebo "je mu to jedno", dodal Salner. Takéto myslenie však súvisí s celkovou situáciou v slovenskom vysokom školstve. Na našich školách sú študenti naučení podvádzať. V iných krajinách by vysokoškoláci pristihnutí s ťahákom v lepšom prípade neprešli skúškou, väčšinou by "vyleteli" zo školy. Na Slovensku sa ťaháky tolerujú.
Medializované podvody na právnickej fakulte, kde štvorica páchateľov pomáhala uchádzačom pomocou modernej techniky, uškodí vysokým školám a ich vnímaniu vo verejnosti, dodal Salner. Myslí si, že dôvera voči prijímacím skúškam sa v posledných rokoch mierne zvyšovala. Posledný prípad túto dôveryhodnosť však opäť naštrbí.