BRATISLAVA 28. júna (SITA) - Pomenovanie kritérií, na základe ktorých by mala Rada Slovenskej televízie (STV) vyberať ľudí na miesto generálneho riaditeľa verejnoprávnej televízie, považuje za dôležité iniciatíva Verejnosť za verejnoprávnosť. "Základným kameňom úrazu a predmetom sporu je vnímanie plnenia poslania a úloh verejnej služby, ktoré má STV poskytovať," uviedol na tlačovej besede jeden z členov iniciatívy Bohumír Bobocký. Ako zdôraznil, "generálny riaditeľ by mal hľadať spôsoby ako najlepšie dokáže televízia naplniť poslanie verejnej služby v zmysle zákona, a nie sa týmto povinnostiam vyhýbať a hľadať medzery v zákonoch." Tiež by si mal podľa iniciatívy uvedomiť, že služba verejnosti nie je súťažou s komerčnými televíziami v uspokojovaní požiadaviek masového diváka a mal by rešpektovať a chrániť nezávislosť svojich programových pracovníkov a spolupracovníkov. Za jednu z hlavných úloh označil Bobocký vytváranie čo najlepších podmienok pre tvorcov.
Kriticky sa predstavitelia iniciatívy vyjadrili aj k tomu, že súčasný generálny riaditeľ STV Richard Rybníček lobuje za zákony v parlamente. "Riaditeľ by mal chrániť televíziu pred politickým vplyvom a tlakom a teda nemal by chodiť do parlamentu, nemá na to najmenšiu príčinu," zdôraznil. Verejnosť za verejnoprávnosť tiež vyčíta súčasnému vedeniu zastrašovanie pracovníkov a spolupracovníkov. Za dôležitú súčasť riadenia televízie považuje iniciatíva aj podporu kultúrnych hodnôt spoločnosti. "Tento manažment od svojho nástupu v januári 2003 dehonestuje tvorcov, umelcov a obviňuje ich z toho, že sa chcú na nej priživiť," podotkol Bobocký. Ako dodal, generálny riaditeľ by tiež nemal zneužívať televízne vysielanie na vlastnú propagáciu a sebaprezentáciu.
Ako informovala ďalšia členka Verejnosti za verejnoprávnosť Ľudmila Farkašovská, iniciatíva sa transformuje na občianske združenie. Po prijatí u prezidenta Ivana Gašparoviča majú záujem aj o stretnutie s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským. Obidvoch oslovili listami, ale zatiaľ nereagovali. Hneď po nástupe do funkcie ich však prijal nový minister kultúry František Tóth.